Doğu Türkistanlı Yapcan'ın yargılandığı dava

Çin Halk Cumhuriyeti'nin iadesini istediği Yapcan'ın yargılanmasına devam edildi- Mahkeme heyeti, Yapcan hakkındaki bir yeri terk etmeme şeklinde verilen adli kontrol kararının devamına karar verdi

12 Şubat 2019 Salı 19:18
Doğu Türkistanlı Yapcan'ın yargılandığı dava

İSTANBUL (AA) - Çin Halk Cumhuriyeti tarafından ''terör faaliyeti''nde bulunduğu iddiasıyla iadesi istenen Abdulkadir Yapcan'ın yargılandığı davada, mahkeme heyeti sanık hakkındaki bir yeri terk etmeme şeklinde verilen adli kontrol kararının devamına hükmetti.

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Yapcan, SEGBİS aracılığıyla bağlanırken, çok sayıda avukat da duruşmaya katıldı.

Duruşmada dinlenilen tanıklar Yapcan'ın herhangi bir terör eylemine katılmadığını, terör faaliyeti yürütmediğini belirterek, iade edilmesi durumunda Yapcan'ın idam edileceğini beyan etti.

Görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, gelmeyen belgelerin beklenmesine ve sanık hakkındaki adli kontrol kararının devamına karar verilmesini talep etti.

Çin'in işgalci olduğunu söyleyen Yapcan, "Orada 40 milyona yakın Türk yaşamaktadır. Çin, Doğu Türkistan halkını yok etmek istemektedir. 70 yıldır Doğu Türkistan halkının uğramadığı zulüm kalmamıştır. Benim amacım Doğu Türkistan'ı Çin'in işgalinden korumaktır. Çin'de her şey yasak. Uygur olmak yasak, Kazak olmak yasak, Türk olmak yasak, Müslüman olmak yasak. Çin, insanlığa karşı suç işlemektedir. Ben adli kontrol kararımın kaldırılmasını ve bana Türk vatandaşlığı verilmesini talep ediyorum. Bu dava Türk halkının davasıdır." ifadelerini kullandı.

Sanık avukatları da müvekkilleri hakkındaki adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık hakkındaki bir yeri terk etmeme şeklinde verilen adli kontrol kararının devamına karar verdi.

Duruşma eksiklerin giderilmesi için, 3 Mayıs'a ertelendi.

- Davanın geçmişi

Çin Halk Cumhuriyeti tarafından ''terör faaliyeti''nde bulunduğu iddiasıyla hakkında kırmızı bülten çıkartılan Abdulkadir Yapcan, 2016'da tutuklanmıştı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Yapcan'ın sınır dışı edilmemesine ve yargılama süreci bitene kadar Türkiye'den çıkarılmaması gerektiğine karar vermişti. Yapcan, itiraz üzerine adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti.


Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Şubat 2019 Salı 19:18

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    15 Ekim 2019