• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Doğu Türkistanlı KSÜ Öğretim Üyesi Dr. Alimcan Buğda: Uygur Türkleri'nin tek umudu Recep Tayyip Erdoğan

Çin’in kuzeybatısındaki ‘Doğu Türkistan’ olarak bilinen Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşanan zulmü yeniakit.com.tr’ye anlatan Doğu Türkistanlı KSÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alimcan Buğda, “Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanların tek umudu Türkiye ve Sayın Cumhurbaşanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Türkiye’nin tepkisinden korkan Çin, Türkiye ile arasını iyi tutmaya özen gösteriyor.” dedi.

2019-12-05 17:21:00 -
Doğu Türkistanlı KSÜ Öğretim Üyesi Dr. Alimcan Buğda: Uygur Türkleri'nin tek umudu Recep Tayyip Erdoğan

Mehmet Özmen   yeniakit.com.tr  Doğu Türkistanlı KSÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alimcan Buğda, yıllardır dünyanın görmemezlikten geldiği, Çin işgali ve zulmü altındaki Doğu Türkistan’da yaşananlara ilişkin yeniakit.com.tr’ye konuştu.

“Doğu Türkistan’da yaşayan ailelerimizden haber alamıyoruz”

Doğu Türkistan’ın tarih boyunca ‘Türklerin ata yurdu’ olarak bilindiğini hatırlatan Dr. Alimcan Buğda, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Görev yaptığım üniversitede 50’ye yakın Doğu Türkistanlı öğrenci bulunuyor. Bu öğrencilerin büyük bir çoğunluğu ailelerine ulaşamıyor, onlardan hiçbir haber alamıyor. Benim de kardeşlerim ve diğer ailelerin Doğu Türkistan’da yaşıyorlar fakat onlardan hiçbir şekilde haber alamıyoruz. Buradan onları telefonla arasak ya da onlar bizi aramaya çalışsa, onlar derhal tespit ediliyor ve hemen kamplara götürülüyorlar.”

“Çin hükümeti, İslam’ı ‘Çinlileştirmeye’ çalışıyor!

“Çin’in terörle ve aşırılıkla mücadele” ettiğine ilişkin iddiaları yalanlayan Dr. Alimcan Buğda, “Doğu Türkistan’da kesinlikle ‘aşırılık’ diye bir şey yoktur. Orada yaşayan Müslümanlar bizim gibi namazında, ibadetinde olan insanlardır. Çin, Çin Kominist Partisi’ne uygun ‘Çin İslamı’nı, yani İslamla hiçbir ilgisi olmayan sözde ‘Çin İslam’ı Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanlara dayatıyor. Kamplara aldıkları Doğu Türkistanlılara, domuz eti yediriyorlar, İslam’la hiçbir ilgisi olmayan ‘Çin İslamı’nı zorla yaptırmaya çalışıyorlar.” şeklinde konuştu.

“Uygur Türkleri’nin tek umudu Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan”

Çin’in vahşi zulümlerine karşı Uygur Türklerinin tek umudunun Türkiye’nin olduğuna dikkat çeken Dr. Alimcan Buğda, sözlerini şöyle tamamladı:

“Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanların tek umudu Türkiye ve Sayın Cumhurbaşanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Türkiye’nin tepkisinden korkan Çin, Türkiye ile arasını iyi tutmaya özen gösteriyor. Dünyanın neresinden gelen olursa olsun Türkiye onlara sahip çıkmıştır. Çin’le masaya oturup Türkiye’nin en azından onlara kendi anayasasını hatırlatmasını bekliyoruz. Çin’in anayasasına göre Doğu Türkistan özerk bölgesine ilişkin özgürlüklerine ilişkin haklar sağlıyor ama buna uyulmuyor. Türkiye’nin en azından Çin’e ‘Anayasayaya uyarak haklarını verin ve Doğu Türkistan’da uyguladığınız zulme son verin’ demesini, bu söylemi daha üst perdeden dile getirmesini bekliyoruz.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

uygur arapları

doğu türkistan ilgi çekmiyor burada, ülkenize doğu arabistan derseniz ilgilenen olur
 • Yanıtla

Hüseyin

Erdoğan bence Doğu Türkistan'ın son umudu olmalı. Erdoğan oraya uzanamaz maalesef.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23