• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Başkan Ali Erbaş, Hatay’da kanaat önderleri ile bir araya geldi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Hatay ilimizde çeşitli sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri ve kanaat önderleri ile bir araya geldi.

2018-02-17 17:47:00 - 2018-10-04 10:16:23

Hatay’da bulunan STK temsilcileri ve kanaat önderlerinin katıldığı toplantıda bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Hatay farklı inançlardan, mezheplerden ve kültürlerden insanları içerisinde barındıran bir il olduğuna işaret ederek, “Hatay muhacirlere ensar olması ile öne çıkmaktadır. İlk ensarlığıda bundan 2 bin sene önceHabib-i Neccar’a yapmıştır. Bugün de yaklaşık 500 bin muhacire ensarlık yapıyor” dedi.

Başkan Erbaş, Kanaat önderinin ve sivil toplum kuruluşlarının toplumdaki rolüne işaret ederek, “Kanaat önderinin ve sivil toplum kuruluşları, toplumda yardımlaşma ve dayanışmayı sağlarlar. Toplumda iyiliğin ve huzurun teminatıdırlar” şeklinde konuştu.

“İyilik için bir araya gelenler güçlü olursa fitne ve bozgunculuk için bir araya gelenler başarılı olamayacak”

İyilik ve erdem için bir araya gelenler güçlü olursa fitne ve bozgunculuk için bir araya gelenler başarılı olamayacaklarına dikkat çeken Başkan Erbaş, “Kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşları iyilikte yardımlaşıyorlar. Düşmanlıkta ve günahta insanların buluşmasını önlemeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

“Sorunlarımızın gerçek nedenlerini bilemezsek çözüm bulamayız”

Başkan Erbaş İslam Coğrafyasının ve insanlığın yaşadığı sorunlara dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Bugün coğrafyamızın, ümmetin ve insanlığın yaşadığı sorunlar açlık, yoksulluk, savaşlar, bunalımlar, dünyevileşme, birlik ve kardeşliğin zayıflaması, bencillik gibi sorunlardır. Sorunlarımızın gerçek nedenlerini bilemezsek çözüm bulamayız. Onun için yaşanan problemleri çok iyi müzakere etmeliyiz. Bu toplantımızın en önemli araçlarından birisi de budur.”

Ümmetin zayıflamasına sebep olan unsurlarınfitne, tefrika, ırkçılık,mezhep çatışmaları, meşrep kavgalarıve cehalet olduğunu kaydeden Başkan Erbaş, “Bizler, sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleri olarak bunlarla mücadele etmek zorundayız. Fitnenin ne büyük kötülüklere sebep olduğunu görerek yaşıyoruz.Bunu çocuklarımıza, gençlerimize ve bütün insanlığa anlatmak zorundayız” diye konuştu.

“İlimle, hikmetle, ferasetle, dirayetle problemleri çözmeye çalışacağız”

Başkan Erbaş, tarihte Avrupa’nın yaşadığı ve milyonlarca insanın hayatını kaybettiği mezhep savaşlarını şimdi İslam dünyasında ortaya çıkarmaya çalışan bir takım planlar olduğuna vurgu yaparak “Müslümanlar bu planları gördü.Bu planları ortadan kaldırmak için gayret etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Sorunların çözümü noktasında aktif rol alınması gerektiğinin altını çizen Başkan Erbaş, “Bütün sorunların çözümünde bizlerin, STK temsilcileri ve kanaat önderlerinin rolü olacak. İlimle, hikmetle, ferasetle, dirayetle bu problemleri çözmeye çalışacağız” dedi.

“Gençlere İslam’ın ilkelerine göre rol model olmalıyız”

STK’ların çalışmalarının önemine değinen Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarında en önemli husus, Allah rızasını kazanmak ve samimi, beklentisiz çalışmalar yapmaktır. Özellikle gençlik konusunda fedakâr ve özverili çalışmalar yapılmamız gerekiyor. Gençlerin daha sağlıklı bir eğitim almalarını sağlamalıyız. İslam’ın ilkelerine göre onlara rol model olmalıyız.”

Sağlıksız din bilgisinin toplumda oluşturduğu tahribatı anlatan Başkan Erbaş, “Sağlıklı dini bilgiyi gençlerimize vermeliyiz. Ölçümüz Kur’an ve Sünnet,bu ikisini birbirinden ayırmak İslam’a ihanettir. Böyle bir dini eğitimi vermek için hepimiz el birliği yapmalıyız” şeklinde konuştu.

Toplantıya Hatay Vali Yardımcısı Bilal Ölmez, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Türkay DERELİ, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Diyanet’in üst düzey yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda STK temsilcisi ve kanaat önderi katıldı

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı