Dikkat çeken açıklama: ABD-Çin savaşı bizi vurdu

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki ticaret savaşını değerlendiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, "ABD-Çin ticaret çatışması nedeniyle uluslararası bir belirsizlik var. Tabii ki belirsizliğin Almanya gibi ihracatçı bir ülke üzerinde etkisi var" dedi.

11 Eylül 2019 Çarşamba 13:28
Dikkat çeken açıklama: ABD-Çin savaşı bizi vurdu

Almanya Başbakanı Angela Merkel Çarşamba günü yaptığı açıklamada, iki süper güç olan Çin ve ABD arasındaki mevcut ticaret savaşının Almanya'yı vurduğunu söyledi.

Merkel, Parlamentosu Federal Meclisine yaptığı açıklamada, "ABD-Çin ticaret çatışması nedeniyle uluslararası bir belirsizlik var. Tabii ki belirsizliğin Almanya gibi ihracatçı bir ülke üzerinde etkisi var" dedi.

Almanya'daki belirsizliğin Brexit boyutuna da değinen Merkel, ''Brexit'in sistemli bir şekilde gerçekleşmesi çabaları devam ediyor. Alman hükümeti bunu mümkün kılmak için en son güne kadar elinden gelen her şeyi yapacak.'' ifadelerini kullandı.

''Kapımızda ekonomik bir rakimiz olacak"

Merkel, İngiltere'nin AB'den ayrılmasından sonra ekonomik, güvenlik gibi konularda dostane ilişkiler izlense bile, artık yanı başlarında ekonomik bir rakip olacağını belirtti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Eylül 2019 Çarşamba 13:28

YORUM YAZ

  • Mertürk Mertürk 9 gün önce
    Dünya ekonomi üzerine döner. Adamlar üretim ve ihracatları için savaşı bile alacak kadar gözü kara iken, biz son onyedinci yılda 1 trilyon 100 milyar dolar dış ticaret açığı vererek bir çok ülkenin açık pazarı haline geldik. Finanse edilebilği müdetçe cari acık sorun olmaz denilerek, dış borçlanın artık sonuna geldik ve artık mecburiyetten cari fazla vermek zorunda olan ama bunun için yeterli sanayi üretim altyapısı olmadığından sıkıntılar çekmeye devam edeceğiz.
  • Mesut SarpMesut Sarp9 gün önce
    Fizikci, papaz kızı şansölye Merkel siyasettede cok zeki bir bayan. Teşhisleri mükemmel. Milyonlarca mülteciyi kendi partisinin aleyhinede olsa insancıl sebeplerden hic zorluk cikartmadan bir kac ayda Almanyaya giriş ve koruma sagladı. Hepsinin şimdi sıgınacak evi ve yaşam icin yeterli paraları var. Ve oldukca kısa sürede Almancayı bu mültecilere ögrettiler. Hepsinin cocuklari okullarda mutlular. Almanyanın mükemmel egitilmiş calışkan insanları var. Bu sorunları kısa sürede atlatırlar. Önemli olan biz napcaz kendimize bakalım. Birbirimizi yemeyelim.
  • ÖmerÖmer9 gün önce
    Hepiniz Amerika’sı Çin’i Rusyası İsrail’i yaptığınız zulmün altında kalacaksınız yok olup tarumar olacaksınız milyonlarca müslümanın kanı elinizde birbirinize düşün başta sarı şeytan olmak üzere hepinizin canı cehenneme

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Eylul 2019