Devrim gibi karar! Atıl devlet düzeni değişiyor

Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi kapsamında, özellikle hantal devlet yapısının değiştirilmesine yönelik önemli adımlar atılacak. Gereksiz kurumların kapısına kilit vurulacak. Aynı işi yapan bazı kurumlar tek çatı altında toplanacak. Merkez valisi uygulamasına son verilecek. Bakanlara farklı bir statü verilecek.

16 Nisan 2018 Pazartesi 09:03
Devrim gibi karar! Atıl devlet düzeni değişiyor

Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi kapsamında, özellikle hantal devlet yapısının değiştirilmesine yönelik adımlar netleşiyor. Genel Merkez bünyesindeki uyum komisyonlarının yaptığı çalışmalarda, Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemine uyum kapsamında, 2019 seçimlerinden sonra Başbakanlık kurumunun tümüyle kaldırılması ile birlikte, Başbakanlığa bağlı tüm kurum ve kuruluşlarla ilgili de bir dizi yeni adım atılacak. AK Parti’nin hazırlıklarını sürdürdüğü uyum düzenlemeleri ile,  Başbakan ve Başbakan Yardımcılarına bağlı çok sayıda kurumun bazılarının lağvedileceği, bazılarının ise doğrudan Cumhurbaşkanlığına veya ilgilerine göre icracı bakanlıklara bağlanacağı belirtildi. Şu anda başbakanlığa bağlı 25 civarında kurum bulunuyor.

KAPATILACAK KURUMLAR

AK Parti kurmayları, kapatılıp-kapatılmamasının tartışıldığı kurumlar arasında Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığının da bulunduğunu, ayrıca şu anda başbakan yardımcılıklarına bağlı olan TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı gibi kurumların ise birleştirilerek Dışişleri Bakanlığı bünyesinde yapılandırılabileceğini dile getirdi. Bu ve benzeri birçok kamu kurumunun masaya yatırıldığını belirten AK Parti yöneticileri, “Birbiriyle aynı görevi yapan çok sayıda kamu kurumu bulunuyor. Özellikle koalisyon hükûmetleri döneminde, sırf ‘Makam’ oluşturmak için kurum ve kuruluş oluşturulmuş. Bu konumda olan kurumlarla ilgili adım atılacak” dedi.

MERKEZ VALİLİĞİNE SON

AK Parti, merkez valiliği sisteminin kaldırılması, TÜİK ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün tek çatı altında alınması, milletlerarası anlaşmalardan kaynaklanan üst kurullar hariç, işlevini yitirmiş bazı üst kurulların kapatılması gibi önerileri de tartışmaya açtı.

BAKANLARA YENİ YETKİLER

Yeni yönetim yapısında, bakanlar Meclis içinden çıkmayacağı için, bugünkünden farklı bir bakanlık statüsü de belirlenecek. Görev tanımlarının yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemine uygun olacak şekilde, bakanlar için bugünkü gibi geniş çerçevesi olmayan yeni bir yetki tanımı yapılacak.

EKONOMİDE ÇOK BAŞLILIK KALKACAK

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da, yeni sisteme uyum konusunda yapılan çalışmalar konusunda milletvekillerine gönderdiği bilgi notunda, vesayetçi yaklaşımların tasfiye edileceğine dikkat çekti. Yeni hükûmet sistemi ile Cumhurbaşkanlığı bünyesinde oluşturulacak bürokratik mekanizmaların, yeni bir vesayet üretmesine izin vermeyeceğini belirten Yazıcı, bakanlık yapıları, bakanlıklarla ilişkili kurumların ve bağımsız kurum ile kurulların tamamının bürokratik oligarşiyi ortadan kaldıracak biçimde, yeniden şekillendirileceğini ifade etti.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Nisan 2018 Pazartesi 09:03

YORUM YAZ

 • Ankaralı AhmetAnkaralı Ahmet9 ay önce
  Koalisyonlar biteli 16 sene oldu yeni mi aklınız başınıza geldi. Tabi siz de biraz makam koltuklarıfazla olsun diye 16 sene kullandıktan sonra aklınız başınıza geldi. Neyse ki bizim partimiz fazla birşeyyazmıyorum.
 • maraşlımaraşlı9 ay önce
  Göle su gelene kadar kurbağanın gözü patlarmış. 100 yıldır şu köhnemiş düzenin değişmesi için bakalım daha kaç nesil hasretle bekleyeceğiz. düzenden önce insanların fikirlerini değitirin. Bedavadan maaş alan adamın vicdan yapması lazım bu parayı hak ediyormuyum diye, ülkesi için devleti için gerçekten samimi çalışan adamlar lazım bazıları müstesna , yoksa devlet malı deniz yemeyen domuz mantığıyla daha çok bekleriz bu düzenin değişmesini, düzen sürekli değişiyor, bakalım düzülene ne zaman sıra gelecek.
 • salihasaliha9 ay önce
  KİME HİZMET ETTİKLERİ BELLİ OLMAYAN DERNEKLERDE KAPATILSIN
 • DERVİŞ DERVİŞ 9 ay önce
  Ne gerek var degilmi,müsteşarlık müdürlük bilmemne baskanligi bakanlık muhtarlık ve dahi meclis kapatın gitsin hepsini.Bedavadan masraf bedavadan vakit kaybı kapatın kapatın hepsini.
 • MüslümanMüslüman9 ay önce
  Hiç bir şey değişmez. Devletin içi boşaltılıp gerçekten adil insanlar getirilmeli ama maalesef imkansız gibi bir şey çünkü rüşvet her yerde. Bu memleketten hiç bir şey olmaz kusura bakmayın. Dinsiz bir ülkeyiz.
 • YORUMYORUM9 ay önce
  DEVLETTEKİ İSRAFIN SONA ERMESİ İÇİN NE GEREKİYORSA YAPILSIN.HER YENİ GÖREVE GELEN ODA YENİLEMESİ MAKAM ARACI YENİLEMESİ TELEFON HARCAMALARI BENZİN HARCAMALARI SONA ERMELİ.
 • tofutofu9 ay önce
  17 yılda fark edilebildiklerine göre, bayağı iyi gizlenmiş makamlardır bunlar kesin. Yoksa 17 yıl hökümetimiz bu makamları öyle bırakır mıydı?
 • kiowakiowa9 ay önce
  Sayın Cumhurbaşaknım lütfen kamuya ait lojmna,sosyal ve arç saltanatını bitirin. HAbervaktim dahil tüm milli medya lar bunu haber yapmalı.saltanat kamuda,özllikle sosyal tesis,lojman ve araç saltanatı almış başını gidiyor,misafir ağırlama adı altında müdürler saltanat sürüyor.mesela somada kamuya ait muazzam büyüklükte en az 4 adet sosyal tesis ve lojmanlar var.bunlar acilen özelleştirilmeli.Soma termik santralı özelleştirildi fakat sosyal tesis ve lojmanlar özelleştirilmiyor.Neden????bürokratlar, buralarda saltanat sürüyor..yine somadan örnek eüaş soma koordinasyon işletme müdürü ve eli müessese müdürü nasıl derebeylik oluşturdular,yetkilerininm nasıl kendileri için yontuyorlar,isaltanatları için.Lütfen araştırın..İlk önce üst düzey bürokratlardan başlanmalı..araç saltanatına son evrilemli.
 • AliAli9 ay önce
  Çiftçi Harıl harıl Sulama Parası Öderken Torku Termik Santrale Barajdan Enerjiyle Gelen Suyu Yılardır Beleş Kullanan Kesimede Yaptırım Uygulayın, Bir Taraftan Elektge Zam Bir Taraf ta Beleş Kullanım, Hani Nerede Adalet, Beleş Su KullananlarKimler acaba
 • AliAli9 ay önce
  Çiftçi Harıl harıl Sulama Parası Öderken Torku Termik Santrale Barajdan Enerjiyle Gelen Suyu Yılardır Beleş Kullanan Kesimede Yaptırım Uygulayın, Bir Taraftan Elektge Zam Bir Taraf ta Beleş Kullanım, Hani Nerede Adalet, Beleş Su KullananlarKimler acaba
 • AliAli9 ay önce
  Çiftçi Harıl harıl Sulama Parası Öderken Torku Termik Santrale Barajdan Enerjiyle Gelen Suyu Yılardır Beleş Kullanan Kesimede Yaptırım Uygulayın, Bir Taraftan Elektge Zam Bir Taraf ta Beleş Kullanım, Hani Nerede Adalet, Beleş Su KullananlarKimler acaba
 • müslimmüslim9 ay önce
  laiklik sevdası almış başına gidiyor;bende kuranı kerim kursları kapatılacak zannettim.
 • HASANHASAN9 ay önce
  BİRDEÇİFTÇİYİSÖMÜREN TARIMIN GELİŞMESİNE ENGEL OLAN ÜRETİCİYİSU SİLAHIYLAESİR ALANSULAMA KOOPERATİFLERİNEDEBİR ELATILSA İYİ OLACAK,BU KOOPERATİFLERSAYESİNDE KÖYLÜLER İKİYE BÖLÜNMÜŞFİTNE FESATTOHUMLARIATILMIŞTIR, ÖMRÜNDEBİRFİDANDİKMEMİŞTOPRAKİŞLEMİŞ KİŞİLERİNBUKOOPERATİFLERE İLGİ ODAĞI OLMUŞTUR.HÜKÜMETİMİZBUMESELEYE DEBİRELATARBİRKISIM ÇİFTÇİYİESARETTTEN KURTARIRSA, TARIMSAL ÜRETİMİNARTACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM. MAKAM SALTANATINA VE KAMUDİNLENMETESİSLERİNİDE BİR AYAR GELİRSE İYİ OLACAK İNŞAALLAH.
 • Kemal KelleKemal Kelle9 ay önce
  İnternet çağında olduğumuz şu zamanda bir de bütün ilçe ve kasabalarda atıl bir durumda bekleyen kütüphanelere ayırdığımız bütçe ile kütüphanelerin okulların bünyesine katılması fikrimi umarım büyüklerimiz değerlendirir.Memurlar burada yapacak iş bulamamaktadır.
 • nn9 ay önce
  BAZI KURUMLARINYÖNETİMİYANİ İYİ CALISMAYAN MEMURYÖNETİCİ KİM VARSA ALİNMALİ TİKANİKLİGİNDA GİBİKURUMLARIN VARLIĞI SÜRMELİ
 • o.bo.b9 ay önce
  kültür ve turizm bakanlığınada bir el atısın
 • VATANSEVERVATANSEVER9 ay önce
  GEÇ AMA YİNE DE ÇOK GEÇ SAYILMAZ BU DEVRİM GİBİ BİR ŞEY İNŞALLAH HAYIRLISI İLE BAŞARIYA ULAŞIR
 • Serhat DAĞTEKİNSerhat DAĞTEKİN9 ay önce
  Ne yapıyorsanız, bugünü aratmayacak şekilde yapın. Milletin kredisi biterse herşey biter...
 • haktan baydilhaktan baydil9 ay önce
  TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı ...dikktinizi çeke çeke başarılı olan bu iki kurum mu çekti..2 kurumda çok iyi çalışmaktadır.inşallah yanlış bişey yoktur.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ocak 2019