• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Dev rakam! Ücretsiz doğal gaz miktarı belli oldu

Yeniakit Publisher
2024-02-24 11:00:00 -
Dev rakam! Ücretsiz doğal gaz miktarı belli oldu

Karadeniz gazının devreye alınmasıyla konutlara 1 yıl süreyle verilen aylık 25 metreküple 10 ayda 72,5 milyar liralık destek sağlandı. Ücretsiz sunulan doğal gazın miktarı 6 milyar metreküpe ulaşacak.

Karadeniz gazının devreye alınmasıyla konutlara 1 yıl süreyle verilen aylık 25 metreküple 10 ayda 72,5 milyar liralık destek sağlandı. Ücretsiz sunulan doğal gazın miktarı 6 milyar metreküpe ulaşacak.

Karadeniz’deki doğal gazı geçtiğimiz yılın nisan ayında karaya taşıyan Türkiye, bu sayede enerjide dışa bağımlılık zincirini kırma yolunda önemli bir adım atmış oldu. Geçtiğimiz yılın nisan ayında Karadeniz gazının ulusal şebekeye bağlanmasının ardından konut abonelerine 1 yıl boyunca her ay 25 metreküp gazın bedelsiz olarak sağlanacağı açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce 25 metreküp doğal gazın 1 yıl boyunca devlet tarafından karşılanmasıyla konut abonelerine 87 milyar liralık destek sağlanacağını açıkldı.

6 MİLYAR METREKÜP GAZ BEDAVA VERİLMİŞ OLACAK

Türkiye’de yaklaşık 20 milyon konut abonesi olduğu düşünülürse, Sakarya Gaz Sahası’ndan aylık 500 milyon metreküp doğal gaz vatandaşlara bedava sunuluyor. 12 ay boyunca sürdürülen destek sayesinde 1 yılda konutlara yaklaşık 6 milyar metreküp doğal gaz verilecek. Şu ana kadar konut başına her ay 25 metreküp desteği ile toplam 5 milyar metreküp gaz karşılıksız sağlandı. Sağlanan aylık destek 7,2 milyar lirayı bulurken, geride kalan 10 ayda 25 metreküp doğal gaz desteğiyle 72,5 milyar liralık destek sağlandı.

ÜRETİMİ ARTIRMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Öte yandan Türkiye’nin Sakarya Gaz Sahası’ndaki üretim artırma çalışmaları da doludizgin devam ediyor. Karadeniz’deki doğal gazın çıkarılması süreci fazlar halinde ilerliyor. Şu anda günlük 2,7 milyon metreküp üretim kapasitesi bulunurken, yakın zamanda üretimin 10 milyon metreküpe ulaşması öngörülüyor. Faz-2 üretimine 2026 yılında geçilmesi, günlük üretimin 40 milyon metreküpe çıkması hedefleniyor. Faz- 3’te ise Amasra Sahası’nın da üretime dahil edilmesi ve 2028’de günlük 60 milyon metreküp üretim seviyelerine ulaşılması planlanıyor. Sakarya Gaz Sahası’nda üretilen doğal gazla şu anda yaklaşık 1 milyon hanenin tüketimi karşılanıyor. Günlük üretimin yakın zamanda 40 milyon metreküpe çıkarılmasıyla birlikte yaklaşık 15 milyon hanenin Karadeniz gazıyla ısıtılması hedefleniyor.

1 MAYIS'A KADAR DEVAM EDECEK

24 Nisan 2023 tarihinde başlayan bedava doğal gaz uygulaması 31 Mayıs 2023'te sona erdi. Ancak 25 metreküp ücretsiz doğal gaz kampanyası devam ediyor. Devletin konut abonelerine sunduğu aylık 25 metreküp doğal gaz desteği 1 Mayıs 2024’te sona erecek.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Fiko

Eh seçim yatırımı böyle olur. Şu yerel seçimler bitsin bir daha 4 yıl böyle şeyler yaşanmaz. İnşallah tahmin ettikleri gibi bu yılın ikinci yarısından itibaren enflasyonda düşecek.

Eminim Emin

Sayın Yeni Akit sizde çok hakkım var ben bugün hasta ve işsiz bir insanım ,ama binlerce şükür ki bugün çel cocuğumun başındayım ,Bir kuru iftirayla bugün bende kadrolu bir imam hatip ken 19 yılsonra kapı önüne koyuldum ,suçum mahkeme kararım elimde olmasına rağmen;Diyanet gerekçeli kararar bir üst mahkeme ye sunuyor ve diyorki ;bende "Çevresinde bilinir olmak "denen bir koz var kimi istemezsem onu ihraç ederim ;hele heleki bu çalışanım ,fetö ye karşı mücadele etmişse ,Danıştay ı kendisine arka bahçe etmiş olan Diyanet maalesefki bu durumda Bunu buraya niye yazdım biz birbirimiziniz ben kime yazabilirim seni okuyorum seni ve senin düşünceni hem fikrim biliyorum ve diyorumki "BU DOĞALGAZ MADEMKİ BEDAVA VERİLİYOR BARİ GERÇEK MANADA HAK EDENE VERİLSİN ,BİZ VE BİZİM GİBİ MİLYONLAR HALEN DAHA MAALESEFKİ TÜP LE YEMEK YAPIYOR VE SU ISITICISIYLADA BANYO YAPIYORUZ BİZİM BU HARCAMALARIMIZ DA BİR YILDIR DEĞİŞTİRDİĞİMİZ TÜP VE SARFİYATI BELLİ ISITICI GİDERİ FATURALARIMIZ VAR ,ASIL BU İNDİRİMDEN BİZ VE BİZİM GİBİ MİLYONLAR NEDEN FAYDALANMIYOR ,ENAZINDAN BİZLERDE O BİR YILLIK BİRİKİM BİZLERDEN TOLU ALINMAZSA BELĶİ EVLERİMİZİN ÖNÜNE KADAR GELMİŞ VE FAKAT YOKLUKTAN ÇEKTIREMEDİĞİMİZ DOĞAL GAZI BİZDE TAKSİTLE EVİMİZE ÇEKTİRMİŞ OLURUZ NOLUR BUNU ALLAH RIZASI İÇİN BİR HABER YAPIN "
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23