Seçim 2019 Sayfası

YÖK'ü hiçe saydılar! Cuma vaktine bir de sınav koydular

YÖK'ün dini vecibelerini yerine getirmek isteyen üniversite öğrenci ve öğretim görevlileri için Cuma namazı konusunda üniversitelere gönderdiği uyarı yazısını umursamayan bazı üniversiteler, Cuma vaktinde yer alan dersler yetmezmiş gibi bir de sınav saatlerini bu vakte denk getiriyor.

10 Kasım 2018 Cumartesi 11:03
YÖK'ü hiçe saydılar! Cuma vaktine bir de sınav koydular

YÖK'ün uyarılarına rağmen Cuma namazına gitmek isteyen üniversite öğrencileri ve öğretim üyeleri namaza gidemiyor.

Dini inanç hürriyetinin anayasal bir hak olmasına karşı, üniversite öğrencileri ve öğretim üyeleri dini vecibelerini yerine getiremiyor. Yıllardır kronik bir hâl alan sorun ile ilgili YÖK daha önce üniversite yönetimlerini yeni akademik yıl için uyarmıştı. Ancak üniversiteler buna dikkat etmiyor. Ders saatlerini yine Cuma namazına getiren üniversiteler, üstüne bir de sınav saatlerini de yine bu saate denk getirdi.

YÖK harekete geçmişti

Milli Gazete’nin haberine göre, Cuma namazı saatlerine üniversitelerde ders ve sınav koyulması Yükseköğretim Kurulu’nu (YÖK) harekete geçirmişti. 4 Nisan 2018 tarihli yayınlanan uyarı yazısında YÖK, üniversitelere, Cuma namazı saatine dikkat edilmesini istemişti. Yeni eğitim-öğretim döneminin başlaması ile birçok üniversite de dersler konusunda bu hassasiyete dikkat edilmediği gibi sınav saatlerinde de Cuma hassasiyeti görmezden geliniyor.

Bazı üniversiteler YÖK'ü dinlemiyor!

Geçtiğimiz yıl üniversitelerde Cuma namazı saatlerine ders ve sınav koyulması tepki çekmiş, bunun üzerine YÖK üniversitelere uyarı yollamıştı. Yeni eğitim-öğretim hayatına başlayan üniversiteler Cuma namazı saatine ders koymazken bazı üniversitelerin bu konuyu önemsememesi öğrenci ve öğretim üyelerini veryansın ettirdi.

Artık sınav da koyuluyor

Öğrenciler ve öğretim üyeleri hazırlanan ders programları ile ibadetlerini yerine getiremezken bu durum sınavlarda da yaşanmaya başladı. Tüm uyarı ve tepkilere rağmen üniversiteler ders saatlerinin ayarlanmasında Cuma hassasiyeti göstermediği gibi bunu üniversitelerde yapılan sınavlarda da uyguluyor. Gazi Üniversitesi'nden bölünerek Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesi’nde sınav saatlerinin birçoğu Cuma namazına denk geliyor. Böylece adeta öğrencilerin elleri kolları bağlanıyor.

İşte YÖK'ün uyarısı

Son verilere göre 7 milyon öğrencinin yükseköğretimde eğitimlerini sürdürdüğü üniversitelerde, Cuma günü büyük bir sorun yaşanıyor. YÖK Cuma namazı saatlerinde ders konulmaması konusunda önemli adımlar atmıştı. YÖK üniversitelere şu uyarıyı yollamıştı: “Yükseköğretim kurumlarımızda mesai, ders, sınav ve uygulama saatlerinin Cuma namazı saati ile çakışması halinde eğitim ve öğretim faaliyetlerinde bir aksaklığa meydan vermeden gerekli tedbirler alınarak isteyen akademik ve idari personel ile öğrencilere gerekli kolaylığın sağlanması; mesai saatleri ve/veya ders çizelgeleri, uygulama ve sınav saatlerinin bu doğrultuda düzenlenmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Kasım 2018 Cumartesi 11:03

YORUM YAZ

  • AbdullahAbdullah5 ay önce
    .. kişiye göre sınav saati mi olur? Adam dinime göre 8-17 arası sınava giremem dese ne yapacaksınız? Cuma saati de sınav olur iftar vakti de.
  • Osman TürkOsman Türk5 ay önce
    İstanbul Üniversitesi’nin resmini niçin bu haberle yayınladınız ? İstanbul Üniversitesi’nde öyle bir vaka olduysa habere yazın. ..

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Nisan 2019