'Denizin Teslası' ismi verilen ilk elektrikli kargo gemisi yola çıkmaya hazırlanıyor

'Denizin Teslası' ismi verilen ilk elektrikli kargo gemisi yola çıkmaya hazırlanıyor. Gemiler ilk seferlerini bu yıl sonbahar aylarında Hollanda ve Belçika karasularında yapacak.

18 Mayıs 2018 Cuma 12:22
'Denizin Teslası' ismi verilen ilk elektrikli kargo gemisi yola çıkmaya hazırlanıyor

Hollanda merkezli Port Liner isimli bir şirket, bu yıl sonbahar aylarında "tamamen elektrikli" konteynır sistemine geçen gemilerin ilk seferlerini yapacağını duyurdu. Doğaya zarar vermemek üzere "yeşil" kargo gemisi inşa ettiklerini belirten şirket, henüz piyasaya sürülmeden gaz emisyonu yapmayan bu gemilere büyük bir ilgi olduğunu duyurdu. Artık pek çok şirket yöneticisinin doğayı koruma taraftarı olduğunu ifade eden şirket, 15 adet ürettikleri gemilerin öncelikle Hollanda ve Belçika karasularında sefer yapacağını bildirdi.

425 TON TAŞIYABİLİYOR

Şimdiden "Denizin Tesla'sı" ismi verilen geminin 425 tona kadar yük taşıyabileceği belirtilirken, elektrik sistemi nedeniyle gemideki makine odasına gerek kalmadığı ve kargo için yüzde 8'lik daha fazla yer kazanıldığı kaydedildi. İlk seferlerin Antwerp, Amsterdam ve Rotterdam'dan mürettebatsız yapılması ve geminin Avrupa'daki kanallara rahatlıkla girebileceği ifade ediliyor.

Kaynak: Sabah

Haftanın Özeti

Haber Tarihi: 18 Mayıs 2018 Cuma 12:22

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    16 Ocak 2019