• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Denizbank'tan "fon dolandırıcılığı" ve "Seçil Erzan" açıklaması

Yeniakit Publisher
2023-11-28 16:46:00 -
Denizbank'tan "fon dolandırıcılığı" ve "Seçil Erzan" açıklaması

Yüksek kâr getirili "Fatih Terim Fonu" vaadiyle aralarında Arda Turan, Fernando Muslera ve Emre Belözoğlu gibi isimlerin de bulunduğu pek çok kişiyi dolandırdığı iddia edilen Seçil Erzan'ın davası haberleriyle gündeme Denizbank'tan ilk açıklama geldi.

Denizbank'tan yapılan açıklamada, olayların 1 yıl öncesine kadar gittiği halde 7 Nisan 2023 tarihine kadar bankalarına ve BDDK'ya herhangi bir şikayetin ulaşmadığı belirtildi. Olayların bankalarınca ilk olarak 7 Nisan 2023 tarihinden itibaren Seçil Erzan'ın izinli olduğu günde bir müşterinin şikayeti üzerine ele alındığı kaydedildi. Denizbank'tan yapılan açıklamada;

"15.000 çalışanı, 700'e yakın şubesiyle 14 milyon müşterisine 4 ülkedeki iştirak banka ve şubelerinin yanı sıra yurtiçi iştirakleriyle hizmet veren DenizBank, 27 yıllık tarihinde ülkemize 10 milyar USD'nin üzerinde net sermaye girişi sağlamış Türkiye'nin 5. büyük özel bankasıdır. Tarımdan Kobilere, turizmden denizciliğe, ülkemizin büyük altyapı ve enerji projelerine, eğitim ve sağlık sektörlerine 30 milyar USD'nin üzerinde uzun vadeli kaynak temin etmiştir. Kurum olarak, eski bir çalışanımızın karıştığı, Bankamızla ilgisi bulunmayan münferit bir olayın kamuoyunda gündemi meşgul etmesinden üzüntü duymaktayız.

Konuya ilişkin ceza davasının başlamış olması ve dosya üzerindeki gizlilik kararının kalkmasının ardından çeşitli basın ve yayın organlarında an itibarıyla mağdur olduğunu iddia eden kişi ve avukatları tarafından DenizBank A.Ş. hakkında doğrular saklanarak tek taraflı, aslı olmayan çok sayıda beyanat verilmektedir. Bu beyanatlar; Bankamız hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmesine rağmen, farklı mecralarda, görüşlerimize başvurulmadan, doğruluğu teyit edilmeden ve taraflı olarak kullanılmaktadır. Böylece hem gerçekler çarpıtılmakta hem de Bankamız itibarı zarar görecek şekilde haberlere konu edilmektedir.
Kurumumuz, kovuşturma süreci devam eden bu olayda; konunun mahkemeler nezdinde hızla ve adilane bir şekilde sonuçlanacağına olan inanç ve müşteri gizliliğine riayet etme ilkesiyle, hukuk sürecinin ve adaletin tecelli etmesini beklemektedir. Ne var ki, yapılan çok sayıda taraflı yayın karşısında kamuoyuna bu bilgilendirmenin yapılması zorunlu hale gelmiştir. Her şeye rağmen açıklamamızda, kurum olmanın sorumluluğuyla hareket edilmesine özen gösterilmiş ve ilgili kişilerin adlarına yer verilmemiştir.

Bankamız, konudan 2022 yılı Haziran ayından itibaren Levent Büyükdere Caddesi Şubemizde müdür olarak görev yapan Seçil Erzan'ın iki günlük mazeret izni nedeniyle görevinin başında olmadığı 07.04.2023 tarihinde müşterimiz de olan bir şikâyetçinin şubeye gelmesi ile ilk kez haberdar olmuştur. Kamuoyunun dikkatine özellikle sunmak isteriz ki şikâyetçilerin mağdur olduklarını iddia ettikleri olaylar yaklaşık bir yıl öncesine kadar gittiği halde 7 Nisan tarihine kadar hiç kimse tarafından konu ile ilgili ne bankamıza ne BDDK'ya ne de CİMER'e talep, ihbar veya şikâyet iletilmemiştir.

Bankamız Teftiş Kurulu tarafından derhal incelemeye alınan konu, 7 Nisan 2023 Cuma günü saat 16:30 sularında Genel Müdürümüze aktarılmıştır. Tarafımıza gelen ilk bilgi üzerine öncelikle Seçil Erzan ile iletişime geçilmeye çalışılmış ancak kendisine Bankamızca bilinen iki telefon numarası üzerinden ulaşılamamıştır. Aynı gün, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunulmuş, olaya karışanların kamuoyunda futbol ve iş dünyasından şöhret isimler olması da göz önünde bulundurularak adı geçenlerin kişisel haklarının korunması amacıyla dosyada gizlilik talep edilmiş; Seçil Erzan'a hiçbir şekilde ulaşılamaması, ortada bir bankacılık suçu olma ihtimali de gözetilerek Seçil Erzan için yurt dışına çıkma yasağı talebinde bulunulmuştur.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

7 Nisan Cuma günü ilerleyen saatlerde Genel Müdürümüz, yine spor dünyasından olan isimler tarafından aranmış ve görüşme talep edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

neyi aklıycaksın Dennis?

Böyle bir üç kağıtçı karı sende çalışmış, dolap üzerine dolap çevirmiş işte; olay bu! Haberimiz yok diyorsun, kimbilir bunlardan daha kaç tane var bünyende, ama onlardan da haberin yok demek ki senin, sağlık olsun 

YILMAZ DURMUŞ

Boşuna dememişler, "SAHTEKAR İLE TAMAHKAR ÇABUK ANLAŞIRLAR" diye, adı geçen mağdurlar paralarını neden yasal yollardan bankacılık sistemi üzerinden değerlendirmemişler de yasa dışı yollara tenezzül etmişlerdir. Bence bunun esas sebebi tamahkarlık olsa da, yan sebep olarak da zaten söz konusu meblağların vergilendirilmiş kazanç olmadıklarından kaynaklandığını düşünüyorum. Burada Denizbank A.Ş. üst düzey yöneticilerinden bazılarının parmağı oldu olduğu da göz ardı edilmemelidir
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23