Mursi’nin şehadeti sonrası Cuntacı Sisi’den AA ve TRT’ye sansür

Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'nin şehadeti sonrası ülke genelinde Anadolu Ajansı ve TRT'nin internet sitelerine erişim engellendi.

18 Haziran 2019 Salı 16:04
Mursi’nin şehadeti sonrası Cuntacı Sisi’den AA ve TRT’ye sansür

Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin (67) dün mahkeme salonunda vefat etmesinin ardından, Mısır genelinde Anadolu Ajansı (AA) ve TRT'nin internet sitelerine erişim engellendi.

Konuyla ilgili resmi makamlardan herhangi bir açıklama yapılmazken, ülkede her iki kurumun da internet sayfalarına girilemiyor ve mobil erişim de sağlanamıyor.

Mısır devlet televizyonunun dün Muhammed Mursi'nin vefat ettiğini duyurmasının ardından İçişleri Bakanlığı ülkede "teyakkuz" ilan etmişti.

Mahkeme salonunda vefat etti

Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi (67) dün, yargılandığı kamuoyunda "Vadi en-Natrun Hapishanesinden kaçış ve Hamas adına casusluk" olarak bilinen davanın duruşması esnasında hayatını kaybetti.

Devlet televizyonu Mursi'nin mahkeme salonunda geçirdiği baygınlığın ardından hayatını kaybettiğini duyurdu.

Mursi'nin vefatının ardından İçişleri Bakanlığı ülke genelinde "teyakkuz" durumu ilan etti. Gece saat 11'den sonra da Kahire'deki iş yerleri ve kafeler kapatıldı.

Mursi'nin naaşı bu sabah yerel saatle 05.00'de yalnızca ailesi ve avukatının katılımıyla başkent Kahire'nin doğusunda, Medinet'un Nasr semtindeki Müslüman Kardeşler Teşkilatının (İhvan) mürşitlerinin defnedildiği kabristanlıkta da toprağa verildi.

Muhammed Mursi, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i istifaya zorlayan 2011 yılındaki halk devriminin ardından 2012'de ülke tarihinde demokratik yollarla göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı olmuştu.

Firavun Sisi tarafından darbeyle görevinden uzaklaştırıldı

Mursi, 3 Temmuz 2013'te dönemin Savunma Bakanı ve ardından Cumhurbaşkanı olan Abdulfettah es-Sisi tarafından gerçekleştirilen askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmıştı.

Mısır devlet televizyonunda, "Muhammed Mursi'nin iyi huylu bir tümörü bulunduğu, sürekli tıbbi gözetim altında olduğu ve ölümünün kalp krizinden kaynaklandığı" ifade edilmişti.

Mısır Başsavcısı Nebil Sadık tarafından dün yapılan yazılı açıklamada ise Mursi'nin hastaneye getirildiğinde vefat etmiş olduğu ve vücudunda yakın zamanda meydana gelen herhangi bir yaralanma olmadığı belirtilmişti.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Haziran 2019 Salı 16:04

YORUM YAZ

 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer29 gün önce
  ABD-İTrail..piyonu..SİSİ..tarih..seni..alçak..bir..uşak..olarak..yazacak..Aziz..şehidimiz..MURSİ..kızımız..ESMA..ve..diğer..şehitlerimiz..ise..Kahramanlar..anıtında..saygın..yerlerini..aldılar.
 • YazıcızadeYazıcızade29 gün önce
  Zalimler için yaşasın CEHENNEM !
 • MisafirMisafir29 gün önce
  Sisi alçağı, o çok korktuğun köpekliğini yaptığın yahudiler seni cehennem azabından kurtarabilecek mi ? Allah belanı vermiş de haberin yok.
 • iskenderiskender29 gün önce
  Genel kurmay başkanı basın açiklaması yapacak ! durun bakalım ne diyecek,şimdi ihvan anlamıştır firavunların sinsi karakterini.60 senedir mücadele şuuryok.Bu sisi terörü geliyordu ve bugünki son olmayacak.Suud yahudileri kardeşlerini yiyor,bin salman kız kardeşinin payına konmak için kırmızı bültenle tutuklanmasını yönetiyor.Arkada pisrail var,yüzbinlerce peygamberin katilleri hiç dururmu !!! dünyada heryerde yaygın katliamlar artarak devam edecek.Âziz müslümanların başı sağolsun ve Rabbim bize şuur versin " müslümanlar düşe kalka cennete doğru ilerliyor.ELHAMDÜLİLLÂH bi adeti İlmullah.
 • PolatPolat29 gün önce
  Mısır ile İsrail bizim sayemizde bize karşı müttefik oldu. Böyle dış politika olmaz. Kişisel dostluklarla Türk milletinin menfaatleri güdülmez. Mursi'den bize ne. 100 milyonluk Mısır devleti ile neden düşman olduk.
 • SelimSelim29 gün önce
  Güneş balçıkla sıvanma mal oğlu mal Sissssi
 • FeritFerit29 gün önce
  Bu itin aklı böyle şeylere ermez bu aklı o ite siyonist akıl vermiştir.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Temmuz 2019