• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ndan enerji devlerine 'insanlık dersi'

Dünya Enerji Düzenleme Forumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dünya enerji devlerine adeta insanlık dersi verdi.

2015-05-25 12:13:00 - 2015-05-25 13:02:35
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ndan enerji devlerine 'insanlık dersi'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 6.Dünya Enerji Düzenleme Forumu'nda konuştu. Enerji forumunda enerjinin Ortadoğu ülkelerinde yaşattığı acılara özellikle değinen Erdoğan, ''Enerji politikalarını görüştüğümüz bugünde ''Bizim Suriye ile, Irak ile ne işimiz var''diyebilirsiniz ama kusura bakmayın benim için önemli olan insandır. İnsan var ise petrol vardır. İnsan yoksa petrol de yoktur.''diyerek insanlık dersi verdi.

DRAMATİK TABLO GİDEREK AĞIRLAŞIYOR

Enerjinin artık ciddi bir küresel mesele olarak önümüzde bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Sorunların kürselleştiği bir dünyada, dayanışmayı küreselleştiremezsek başarılı olamayız. Asya'nın en uzağında yaşanan olay artık Avrupa'yı da etkileyebiliyor. Bugün Libya'da, Suriye'de yaşanan olaylar bize büyük dersler verdi. Daha önce benzer sürelerden geçen ülkeler içi ortaya konan tavır Suriye'den esirgenmiştir. İnsanı yükün komşu ülkelerce yüklendiği bu dramatik tablo giderek ağırlaşıyor.'' dedi.

ELİ KANLI REJİME ÖRTÜLÜ DESTEK

''Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak zorundayız.'' diyerek sözlerine devam eden Erdoğan, ''İşbirliği halinde ortak bir gelecek vizyonu belirlemek zorundayız. Suriye, Filistin ve Irak'ta yaşanan hadiseler bizlere çok önemli dersler verdi. Bu bölgelere yeraltı kaynakları nazarında bakanlar çok büyük acılar verdi. Bugün karşımızda 300 bin sivilin öldürüldüğü ve ülkenin talan edildiği bir Suriye var. Uluslararası tüm kırmızı çizgiler aşılmasına rağmen eli kanlı rejime örtülü destek veriliyor.'' dedi.

İNSANLIK DERSİ

''Enerji politikalarını görüştüğümüz bugünde ''Bizim Suriye ile, Irak ile ne işimiz var''diyebilirsiniz ama kusura bakmayın benim için önemli olan insandır. İnsan var ise petrol vardır. İnsan yoksa petrol de yoktur.'' diyen Erdoğan, ''Enerji yer altında iken savaşa, yerüstünde iken barışa hizmet etmiştir. Ülkemizin son 12 yılda elde ettiği değişimin farkındasınız. Biz sadece kendi enerjisinin arz güvenliğinin çabası içinde olan bir ülke değiliz.'' diye konuştu.

DEAŞ'IN YOL AÇTIĞI YIKIM 80'E YAKIN ÜLKEYİ İLGİLENDİRİYOR

DEAŞ terörün dünyaya verdiği en büyük dersin Ortadoğu'daki gelişmelerin lokal değil bölgesel bir sorun olduğunu ortaya koyması olduğunu söyleyen Erdoğan, ''O yüzden DEAŞ'ın yol açtığı yıkım 80'e yakın ülkeyi yakından ilgilendiriyor.'' dedi.

KIBRIS KONUSUNDA TAVİZ YOK!

Kuzey Kıbrıs'ın enerji politikalarından taviz vermenin asla söz konusu olmadığını da söyleyen Erdoğan, oradan çıkarılacak kaynağın uluslararası pazarlara dağıtımında kilit ülkenin de Tükiye olduğunu belirtti.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı