Çok sayıda ülkeden Kim Jong'a nükleer çağrısı

Japonya ve Pasifik ada ülkeleri, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'a seslenerek nükleer silahların yok edilmesi için somut adımlar atma çağrısında bulundu.

19 Mayıs 2018 Cumartesi 16:49
Çok sayıda ülkeden Kim Jong'a nükleer çağrısı

Kyodo ajansının haberine göre, Japonya'nın Fukushima bölgesinin Iwaki şehrinde düzenlenen 8. Pasifik Adaları Liderleri Toplantısına (PALM 8) katılan Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Pasifik ada ülkeleri liderler, Kuzey Kore'yi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına uygun şekilde, "bir an önce somut olarak harekete geçmeye" çağırdı.

Liderler, toplantının ardından yayınlanan ortak deklarasyonda, nükleer programı nedeniyle Kuzey Kore'ye yönelik baskıyı sürdürmekteki kararlılıklarını ifade etti.

Deklarasyonda, "Biyolojik ve kimyasal silahlar, balistik füzeler ve Kuzey Kore'nin ilgili tesisleri dahil, tüm kitle imha silahlarının (KİS) tam, doğrulanabilir ve geri dönüşü olmayan bir şekilde ortadan kaldırılmasına yönelik barışçıl ve diplomatik bir çözüm arayışının önemi" vurgulandı.

Diğer yandan, Pasifik'te hukukun üstünlüğüne dayanan özgür, açık ve sürdürülebilir bir denizcilik düzeninin önemini vurgulayan liderler, bunun, bölgenin barış, istikrar, esneklik ve refahına katkıda bulunacağını belirtti.

Deklarasyona göre, deniz güvenliği alanında yakın iş birliği içinde olma niyetlerini yineleyen liderler, deniz ortamını korumak ve tehdit altındaki veya nesli tükenmekte olan habitatların ve denizcilik yaşamın diğer formlarının yanısıra, nadir ya da hassas ekosistemleri korumak için de gerekli önlemleri almakla yükümlü olduklarını kaydetti.

Japonya Başbakanı Abe, ayrıca, deniz güvenliği kapasitesini artırmada Pasifik ada ülkelerini destekleme sözü verdi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Mayıs 2018 Cumartesi 16:49

YORUM YAZ

  • edremitli yusufedremitli yusuf11 ay önce
    bunu önce amerikadan isteyinsane lan....... en cok onlarin var, üstelik önceden siz japonlara kullandilar ......hiroshima,,,nagasaki.... önceden kullanan, cekinmeden yine kullanir, tüm dünya amerikayi isole etmeli, ambargo koymali.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Nisan 2019