Çocuk için en kıymetli şey güzel ahlak ve terbiye

Yaz Kur’an kursları açılış programında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş: “Bu yaz kurslarında 200 bin civarındaki hocamız camileri çocukla dolduracaklar ve ahlakının Kur’an ahlakı olması için ellerinden gelen gayreti gösterecekler. Çocuklarımıza her şeyi öğretme ve her yanlışını düzeltme telaşından çok, onların gönüllerini fethetmeye gayret edelim” dedi.

20 Haziran 2019 Perşembe 10:42
Çocuk için en kıymetli şey güzel ahlak ve terbiye

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Bu yaz kurslarında 200 bin civarındaki hocamız camileri çocukla dolduracaklar ve ahlakının Kur’an ahlakı olması için ellerinden gelen gayreti gösterecekler” dedi.

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen 2019 Yılı Yaz Kur’an Kursları Açılış Programı’nda yaptığı konuşmada, her yaz tatilinde olduğu gibi bu sene de yaz Kur’an kurslarının açılışının sevinç ve heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Yaz kurslarında çocukların doğru yöntem ve bilgiyle dinini öğreneceğini, Kur’an-ı Kerim’le tanışarak onu okuyup öğreneceğini ve tertemiz fıtratlarını koruyacağını aktaran Erbaş, çocukların birliği, beraberliği, yardımlaşmayı, kardeşliği, saygıyı, sevgiyi ve dürüstlüğü yaşayarak gelecek umudunu büyüklerinden devralacağını söyledi.

Erbaş, Hz. Muhammed’in hiçbir anne-babanın çocuğuna güzel ahlak ve terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunamayacağını buyurduğuna işaret ederek, “Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün bu seneki teması, ‘Camiler Çocuk Dolsun Ahlakı Kur’an Olsun.’ Gerçekten çok beğendim, tebrik ediyorum. Başkanlığımız, bütün müftülüklerimiz 160 bini aşan, fahri öğreticilerle beraber yaz kurslarında 200 bin civarındaki hocamız camileri çocukla dolduracaklar ve ahlakının Kur’an ahlakı olması için ellerinden gelen gayreti gösterecekler. Hepsine kolaylıklar diliyorum” diye konuştu.

Yaz kursları 2 dönem halinde yapılacak

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu ise İslam’da eğitimin amacının inançlı, erdemli ve katma değer üreten insan yetiştirme olduğunu belirterek, Kur’an-ı Kerim’de indirilen ilk ayetlerde okuma ve öğrenmenin emredildiğini kaydetti.

Diyanet İşleri Başkanlığının toplumun din konusunda doğru bilgiyle aydınlatılması için görevli olduğunu hatırlatan Muslu, çocuk ve gençlerin eğitim ve öğretimine verilen önem dolayısıyla din eğitimi ve hizmetleri bağlamında çeşitli kurslar düzenlediğini aktardı.

Muslu, yaz kurslarının başkanlığın önemli ve kapsamlı yaygın din eğitimi faaliyeti olduğuna işaret ederek, şu bilgileri verdi:

Yaz dönemi kurslarımız iki dönem halinde günde üç saat olmak üzere 8 hafta devam edecektir. Birinci dönemi 17 Haziran-12 Temmuz, ikinci dönemi ise 15 Temmuz-9 Ağustos’ta uygulanacaktır. Yaz Kur’an kurslarında sınıflar, imkanlar ölçüsünde öğrencilerin yaş grupları ve bilgi seviyeleri dikkate alınarak oluşturulmaktadır. Yine imkanlar ölçüsünde yatılı yaz kursları da yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 25 bin öğrencimiz yatılı yaz kursları imkanından yararlanmıştır. Buna ilaveten 4-6 yaş grubuna yönelik yaz Kur’an kursları hizmetlerimiz de devam etmektedir. Mevsimlik işçilerin çocukları ile mülteci çocuklarına yönelik kurslar da ihtiyaç durumuna göre açılabilmektedir.

Programda Çankaya Müftülüğüne bağlı Kur’an kurslarında eğitim gören öğrenciler tarafından Kur’an-ı Kerim, ilahi ve şiir okunurken, “Camiler Çocuk Dolsun Ahlakı Kur’an Olsun” temasını içeren “Karagöz-Hacivat” oyunu sergilendi.

Yenimahalle Kani Karaca Görme Engelliler İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi görme engelli Ubeyd Gökdoğan da Braille alfabesi ile yazılı Kur’an-ı Kerim’den, Kur’an tilavetinde bulundu.

Program sırasında bazı öğrenciler Erbaş ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Haziran 2019 Perşembe 10:42

YORUM YAZ

 • Abdullah MuratAbdullah Murat1 ay önce
  Kulun ahlakı ilahına itaat etmesi isyankar olmamasıyla doğrudan alakalı olmakla beraber. Allahın hükümlerini istemeyen bu ahlakın dışındadır ve Allahın hükümlerine teslim olmamıştır yani müslüman değildir. İnsanların hoşuna giden değil Allahın hoşuna giden davranışlarda bulunulmalıdır ve gadabından uzaklaşılmalıdır. Dünya imtihan alanıdır. İslamda dostlukta birbiriyle çekişmeyen bölünmeyen Allahtan sakınan onun hükümleriyle gerçek adaleti sağlayan namaz kılan zekatı veren iyiliği emreden kötülüğü yasaklayan hayırlarda koşan bir nesil yetiştirmeliyiz
 • AbdullahAbdullah1 ay önce
  Tasavvuf ahlakıdır o, kuran ahlakı olsaydı milletin kolunu bacağını keserlerdi.
 • Özgür türkiye Özgür türkiye 1 ay önce
  Inancin seni doğru insan yapmaz davranışların ahlakın vijdanin yapar.
 • Abdullah MuratAbdullah Murat1 ay önce
  Çocuklarımızı müslüman yapmalıyız DOST yapmalıyız Kuranda dostun tanımı Allahın hükümlerine boyun eğmiş namaz kılan ve fakirin muhtacın hakkı zekatı veren inananlardır tanımı vardır. Bu sebeple bunun önündeki tüm engelleri kaldırmalıyız. Okullarda namaz vakitlerine riayet edilmeli bu konuda veli öğretmenlik statüsü çıkarıp namaz kılmalarını temin etmeliyiz Bu engellerin tümü kötülüktür ve kendi elinle gönderdiği o zorunlu farz kıldığın vahyin dışındaki dildeki eğitim ise bu dostluğa ulaşmasını yani müslüman dost olmasını engellemektedir. yani Allahın doğru yolununengellenmesidir ki bu şeytanlıktır.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Temmuz 2019