Dolar üzerinden oynanan oyunun arkasından onlar çıktı

Türkiye'nin seçim kararı almasının ardından yurt dışı kaynaklı finans piyasaları da dedikodularını artırdı. Dedikodularla piyasayı yönlendiren bu kesim geçtiğimiz hafta iki hamle ile yeniden düğmeye bastı.

18 Mayıs 2018 Cuma 08:07
Dolar üzerinden oynanan oyunun arkasından onlar çıktı

Türkiye 24 Haziran seçimlerine giderken Gezi, 17/25 Aralık ve 15 Temmuz sonrasına benzer bir ekonomik operasyonla karşı karşıya. Yatırım, üretim, istihdam, ihracat ve büyüme gibi kalemlerde dünyayı kıskandıracak gelişmeler kaydeden Türkiye, üretilen dezenformasyonla faiz artışına sıkıştırılıyor.  

Önce ekonomi bürokrasisinin ani toplantı yapacağı şeklinde asparagas bir haberle piyasalar speküle edildi. Ardından İngiltere merkezli bir bankanın hazırladığı raporda Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 200 baz puan artıracağı dedikodusu yayıldı.

Haberin yayınlanma biçimi ardından düzeltme şekli dedikodularla piyasalara yön verilmesine özel bir örnek olurken, dolarkurunun önceki gün 4,50’yi gören kısa süreli hareketliliğin de kur-faiz hesabı yapan bu çevrelerin anlık oyunları olduğunu gözler önüne serdi.

Çünkü piyasalarda bu gelişmeler sürerken, bu çevreler Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya görüşmesi öncesinde doları 4.50 seviyelerine çıkardı.

Birkaç saat içerisinde yaşanan bu gelişmeler dahi döviz kurlarındaki spekülatif yükselişlerin altında ‘yurt dışı kaynaklı’ kesimlerin olduğunu gözler önüne serdi.

RAPORLU OYUN

Kurlarda yaşatılması planlanan dalgalanma ile ilgili ilk adımlar bununla sınırlı değil. Geçen haftaki asparagas haberin ardından İngiltere menşeli bir banka da hazırladığı raporu piyasalara sızdırdı. 25 Nisan tarihindeki Para Politikası Kurulu’nda 75 baz puan artırılarak 13.75’e çıkarılan geç likidite penceresi (GLP) faiz oranının 15.75-16.00 bandına yükseleceği beklentisi oluşturuldu.

(Yeni Şafak)

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Mayıs 2018 Cuma 08:07

YORUM YAZ

 • Yusuf Yusuf 8 ay önce
  Çok güzel yazmışsında ingiliz bankasının olduğunu,bu bankanın adını yazmadıktan sonra...
 • diyarbakırlıdiyarbakırlı8 ay önce
  madem İngiltere merkezli bir banka ise bari bu bankanın hangisi olduğunu da söyleyin."Bir banka " ifadesini kullanmakla sadece bir soru işareti vermekle ve böyle haberleştirmekle doğru olmaz.
 • YorumcuYorumcu8 ay önce
  Öküz altında buzağı aramaya gerek Yok , belkide 250 yıllık problemimiz , ülkede üretim Yok , üretene kıymet Yok, üretimimizin üzerinde tüketim yapıyoruz, Yen'i dünya sömürü düzeninde sömürge olarak yerimizi almış durumdayız, işte tüm meselebu, gerisi masal ...
 • sancarsancar8 ay önce
  ingiltere merkezli mi, yalan kraliçe böyle yapmaz yaptırmaz, reis çok iyi dostumuz demedimi iki gün önce..
 • Zekeriya GÖKÇEZekeriya GÖKÇE8 ay önce
  merkez bankamız yüksek fiyattan dolar ve yabancı para almasın. beklesin bir ayda ne kadar artırıyorsa artırsınlar.balon mutlaka patlayacak:ellerinde patlar inşallah.
 • zekizeki8 ay önce
  karşı harekat yapılsın ekonomistler uyumasın
 • ozer kayaozer kaya8 ay önce
  "Yatırım, üretim, istihdam, ihracat ve büyüme gibi kalemlerde dünyayı kıskandıracak gelişmeler kaydeden Türkiye" ... 
 • HakanHakan8 ay önce
  ...Ekomomiyi yurtdişimi yönetiyor ?
 • ENGİN CANENGİN CAN8 ay önce
  EKONOMİMİZ GUCLU DİYE SALLIYORDUNUZ.HADİ GUÇLU YÖNU GÖSTERİN.BU KAFİRLERİN OYUNUNU BOZUN.AGLAMAYA GEREK YOK.ONLAR KENDİ GÖREVLERİNİ YAPIYOR.AMAÇLARI TÜRKİYEYİ BATIRMAK.EE AMA BİZDE COK GUCLU ULKEYİZYA HANİ.BİZ OYUNU BOZARIZ.O YUZDEN AGLAMAYA GEREK YOK.DOLAR YUKSELDİ FİLAN DİYE SIZLANMAYA GEREK YOK.BUYUK TURKİYE YENİ TURKİYE GUCLU TURKİYE DİYORDUNUZ.GÖRMEK İSTİYORUZ
 • AHMETAHMET8 ay önce
  Muhalefettekisiyasetçiler, her yurtdışına gittiğinde veya, yabancılar onları ziyaret ettiğinde:" Yetişin imdaaat,!! bize yardımcı olun, birlikte Erdoğanı devirelim"dediler. Onlar da böylece TÜRK Halkına kazık atarak doları yükseltiyorlar. Bu salak muhalefet de bu defa"nerede bu devlet" diye bağırıyorlar.
 • muhjaiddinmuhjaiddin8 ay önce
  oyun mu??))) yav kardeşim ülke batmış siz hala oyun diyorsunuz....

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ocak 2019