• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Çin, Doğu Türkistan'da Türk bayrağını yasakladı

Yeniakit Publisher
2017-05-27 01:02:00 -
Çin, Doğu Türkistan'da Türk bayrağını yasakladı

Çin Yönetiminin Sincan (Çin’de yeni toprak) adını verdiği Doğu Türkistan, Pekin Yönetiminin uyguladığı yeni bir baskı aracıyla gündeme geldi.

49 yılında Çin tarafından işgal edilen Doğu Türkistan’da 25 milyon Müslüman Uygur yaşıyor. Kaynaklar işgalden bu yana yaşanan baskı veya yoksulluğa dayalı sistematik Çin politikası nedeniyle 10 milyon Müslüman Uygur’un hayatını kaybettiğini söylüyor.

Çin Hükumetinin Müslüman kadınlara tesettürü yasaklamasının ardından şapka giymeye başlayan Doğu Türkistanlılara uygulanan yeni yaptırımlar arasında şapka yasağı da var.

Erkeklerin sakal bırakması ve gençlerin oruç tutmasının yasak olduğu Doğu Türkistan’da Hacca gitmek de Çin Yönetiminin yasaklar listesi arasında yer alıyor.

Çocuklarına Muhammed, Hamza gibi Müslüman isimleri veremeyen Uygurlar için Doğu Türkistan’daki kamu kuruluşlarına ve halkın görebileceği yerlere yeni tabelalar asıldı.

Söz konusu tabelada sakal, tesettür ve hilal gibi İslam simgelerinin yasak olduğu, yerine ‘modern’ kıyafetlerin teşvik edildiği görüldü. Skandal olarak nitelendirilen afiş, Cumhuriyet Döneminde Türk Halkına dayatılan unsurları hatırlattı.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Çin’in geçtiğimiz günlerde ‘suçluların teslimi anlaşması’ imzaladığı Türkiye’nin bayrağına getirdiği yasak da tabelada yer alan yenilikler arasında.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23