CIA şefi HDP’li Selahattin Demirtaş’ı öve öve bitiremedi!

CIA’nın eski istasyon şefi Henry Barkey, “Başkan Apo’nun heykelini dikeceğiz.” sözleriyle PKK’ya olan bağını gözler önüne seren ve şu an tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş hakkında övgü dolu bir yazı kaleme aldı. Barkey, Demirtaş'ın yeni Mandela olabileceğini savundu.

16 Mayıs 2018 Çarşamba 16:20
CIA şefi HDP’li Selahattin Demirtaş’ı öve öve bitiremedi!

CIA’nın eski istasyon şefi Henry Barkey, Amerikan dış politikasının etkili yayın organlarından Foreign Policy dergisinde bir makale kaleme aldı. Türkiye’de 24 Haziran’da düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendiren ve HDP/PKK’nın adayı Selahattin Demirtaş’ı öven yazısında Barkey, Demirtaş için “Ülkenin en hayranlık uyandıran siyasetçisi, Kürt bir Nelson Mandela olma potansiyeli taşıyor” ifadelerini kullandı.

Aydınlık'ın haberine göre, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerine de sataşmaktan geri durmayan Barkey’in makalesinden bazı bölümler şu şekilde:

‘MEYDAN OKUYUCU’

“Türk Hükümeti kilit bir ‘meydan okuyucu’yu hapiste tutarak, Selahattin Demirtaş’ı daha da popüler ve zorlu bir rakip haline getirme riskini alıyor.

Türk Hükümeti, Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Haziran’da yapılacağını duyurdu. Analistlerin çoğu, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’nin, basın üzerindeki tam denetimi ve ana muhalefet partilerinin zayıflığı nedeniyle zafere yelken açacağını tahmin ediyorlar. Ayrıca gerekli olduğunda hile yapmak için kurumsal yetenekler de geliştirilmiş görünüyor.

Oysa seçimi kazanırsa, bu bir Pirus zaferi olabilir. Her şeyden önce, seçimin meşruluğu sorgulanacaktır. Seçimlerin OHAL altında düzenlenmesinden kaynaklanan bir adaletsizlik duygusu var -Erdoğan’ın ağır şekilde lehine işleyen bir seçim yasası- ve yasadışı mühürsüz oy pusulalarının son anda dahil edildiği 2017 anayasa referandumunun gölgesinde gerçekleşiyor.

‘HAYRANLIK UYANDIRIYOR’

Erdoğan için daha çok problem yaratan bir konu ise, otoriter yönetim biçimine ve katı yöntemlerine karşı oluşan tepkinin, Kürt yanlısı Halkların Demokrasi Partisi’nin eski lideri, ülkenin en hayranlık uyandıran siyasetçisi, Kürt bir Nelson Mandela olma potansiyeli taşıyan Selahattin Demirtaş’ın önemini yükseltmesidir.

Geçen Cuma günü adaylığını açıklayan Demirtaş’ın, hapishanede olmak gibi bir dezavantaj var. O, 142 yıla kadar hapis cezasına yol açabilecek, terörizme yardım ve yataklık suçlamasıyla 4 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alındı. Fakat henüz mahkum edilmediği için hücresinden bir kampanya yürütme hakkına sahip. Emin olun ki, kampanya ekibi ile olan iletişimi, Hükümet tarafından kısıtlanacak.

Demirtaş hakkındaki dava, Türkiye’deki Kürt Hareketi’ni lidersiz bırakmak ve makul, popüler ve ılımlı bir liderin yükselişini durdurmak için yürütülen büyük bir çabanın parçası.

1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından beri, Kürtler sürekli olarak tacize uğruyor ve temel haklarından yoksun bırakılıyor.

‘DİRENEN TEK LİDER’

Demirtaş’ı 2015 Haziranında geçerli bir aday yapan koşullar geri döndü. Kürt olmayan seçmenler arasında, ana muhalefet partisi CHP’ye yönelik hayal kırıklığı giderek artıyor. Demirtaş, Erdoğan’ın hırslarına karşı geçmişte direnen tek lider. 2015’te HDP’ye oy verenlerin ve muhalefet partilerinin Erdoğan’ı yenemeyeceğini bilenlerin, Erdoğan’ın otoriter yönetimine olan kızgınlıklarını göstermenin en etkili yolu, Demirtaş’a oy vermek.

Demirtaş’ın gelecek seçimlerde 7.5 milyondan fazla oy alması, yaklaşık yüzde 15’lik bir oran, prestijini artıracak. Yüzde 50’yi aşan olmazsa, ikinci turda iktidarı belirleyenler Demirtaş ve Kürtler olacaktır. Erdoğan ile yeni seçilen ana muhalefetin(CHP) adayı Muharrem İnce arasındaki ikinci turda, seçmenin HDP parlamenterlerinin dokunulmazlıklarını kaldırmak için oy kullanmayı reddeden Erdoğan’a karşı çıkması muhtemel. Bu, geçen iki haftada Erdoğan’ın ve ortaklarının basın açıklamalarında neden Kürtlere karşı sert söylemlerinin tonunu düşürdüklerini de açıklıyor.

DEMİRTAŞ’I YENİ BİR MANDELA YAPACAK

Erdoğan’ın yargı üzerindeki kontrolü Demirtaş’ın bir daha ışığı görüp göremeyeceğini belirleyecek. İki sonuçta da Erdoğan kaybediyor. Demirtaş’ı serbest bırakırsa seçimlerde en etkili ve yetenekli rakibinin elini rahatlatacak ve başını derde sokacak. Eğer hapiste tutarsa sadece yurtiçindeki rakiplerini değil, yabancı devletleri ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarını da harekete geçirecek. Demirtaş’ın şüpheli suçlamalarla uzatılan tutukluk süresi Demirtaş’ı yeni bir Mandela’ya dönüştürecek.

NELSON MANDELA KİMDİR?

Nelson Mandela, dünyanın en ünlü mahkûmu olarak anılmıştır. Güney Afrika’da Robben Adası (Fok Adası)’nda 27 yıl hapiste kaldıktan sonra 1980’li yıllarda, ırkçılığa karşı mücadelenin bütün dünyada yoğunlaşması üzerine adı duyuldu. 1990 yılında Devlet Başkanı De Klerk tarafından şartsız olarak serbest bırakıldı. Serbest bırakıldığı zaman 71 yaşındaydı. 1990’da hapisten çıkınca demokratik bir Güney Afrika kurulması için çalıştı ve kurdu. 10 Mayıs 1994’te Güney Afrika’nın ilk siyahi devlet başkanı seçildi. 8 Haziran 2013’te hastaneye kaldırılan Mandela, 5 Aralık 2013’te hayatını kaybetti.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2018 Çarşamba 16:20

YORUM YAZ

 • Battal Battal 8 ay önce
  Alçak dünyanin bas iblisleri ve bas katilleri selöyü tabiki översiniz çünki selö ve partisi ve ypgsi nasil teröristlerse iste sizlerde AMERIKA olarak terörist siniz sinirlarimizda yer alti tünnelerini kimler hazirladi kimller sinirlarimizda soylari belli olmayan neydü belirsiz Hangi ÜLKELERE ait bu TERÖRISTLERE siz TERÖRIST AMERIKAN ALCAKLARI BES BINDEN FAZLA TIRLA BU SILAHLARI KIME KARSI KULLANMAK ICIN BU TERÖRISTLERE TESLIM ETTINIZ BOSUNA yirtinmayin terörist selö için zaten bu terörist secilemeyecek sansi yok secilemeyecegi icinde kodesden cikamayacak 50 masumunsehit edilmesine sebeb olan bu katil asla kodesden çikmamali ve buseçimlerden sonra HAPISHANELERDEKI TERÖRISTLERE aday gösterilmemesi icin kanunununda bir an iptal edilmesi sart bu ne bicim kanun oh ne ala teröristlik yap hüküm giy sonrada aday ol seçil çik kodesden oh ne ala
 • hüs coşhüs coş8 ay önce
  katilleri pohpohlayııp insanları katletmelerini saglayan sizsiniz. siz mandela degil sisi ve netenyahuları çıkartırsınız. mandela insandı siz baş katilsiniz
 • yav he heyav he he8 ay önce
  şeyin şeyinin şeyi mandela bundan olsa olsa mandela değil menhela olur.
 • MilletMillet8 ay önce
  Yeni Mandela değil olsa olsa ancak sütünü sağacağınız manda olur.Kürt kardeşlerim seloyu kimler seviyormuş iyi bakın .Bunlar sütünü sağmayacakları mandanın önüne ot dökmezler.
 • HülyaHülya8 ay önce
  ABD nin övgüsüne mazhar olduysa,işi bitmiştir.kullanıldıktan sonra,hooop çöp kovası.
 • murat dedeoglumurat dedeoglu8 ay önce
  Nelson Mandela, hapse dusus nedeni bir kadina tecavuz dur. Onun meshur eden Bill Clinton onun sayesinde Amerikada zengilerin arasinda ilk zengi baskan olarak anilir
 • Güney DoğuluGüney Doğulu8 ay önce
  Sapkın eski CIA ajanıymış vay be şimdi de Türkiye'nin iç siyatine el uzatıyorlar. Sanki hiç yapmadıkları birşey. FETÖ terörist yılanlarını bağırlarında besleyip TBMM binasını bomlatan halen münafık baş şeytanı katil Amerika'nın baş köşesinde besleyen kalleş siyonist itleri sizler değilmisiniz. ASALA - PKK-YPG-PYD-HDP -DEAŞ- FETÖ- DHKP-C ve Dünyadaki bütün teröristler sşzin örgütleriniz. Maskeniz çoktan düştü. Nelson Mandale'yi hapislerde çürüten ırkıçı siyonist emperyalistler olarak Afrika'da siz varsınuz ve ne kaleminin ucuna ne de diline alamıyacak kadar en aşalık mahluksunuz.
 • Turgay OsmanliTurgay Osmanli8 ay önce
  Demek oluyor ki bizde Reisimizin arkasında durmaya devam edeceğiz... ayrıca aponun heykelini de istediğiniz yere dikin. Bizde seve seve indiririz. Bu da bizim boynumuzun borcu olsun.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ocak 2019