CHP'nin milleti yozlaştırma projesi: İşte köy enstitülerinde yaşanan ahlaksız rezaletler!

CHP’nin kurduğu Köy Enstitüleri’nde yaşanan bin bir türlü ahlaksız rezalet ve anarşizm ile komünizm propagandası Meclis tutanaklarına geçmiştir.

17 Nisan 2018 Salı 18:05
CHP'nin milleti yozlaştırma projesi: İşte köy enstitülerinde yaşanan ahlaksız rezaletler!

Dönemin Eğitim Bakanı Tevkif İleri, 26 Aralık 1952 tarihli meclis konuşmasında, yaşanan rezaletleri, komünizm propagandasını ve anarşiye teşviki belgelerle ortaya koymuştur.

Tevfik İleri’nin izahatından özetle naklediyoruz:

1 – Tanınmış bir Komünistin aynı illetle malul karısı, bu müesseselerin birine öğretmen olarak atanmış, öğrenciler bu yolda zehirlenmiştir. Birçok vatanperver öğrencinin bu haller karşısındaki aksülamelleri (tepkileri) de zamanın idarecileri tarafından şiddetle karşılanmıştır.

2 – Vesikalarla (belgelerle) sabit olduğuna göre bu Enstitülerde Komünizme dair eserlerin hulasaları (özetleri) talebe konferansları adı altında gençlere dinletilirdi.

3 – Iftiharla kaydedeyim ki bu hadiseler karşısında da en büyük tepkiyi, yine bu müesseselere devam eden temiz Türk köylüsü gençler göstermiş ve Büyük Millet Meclisine kadar başvurmuşlardır. Şimdi de ilgili dosyalardan, şahitlerin ifadelerinden alınan bazı satırları okuyorum.

Hasanoğlan Köy Enstitüsü yüksek kısım öğrencilerinin konferanslarından tesbit edilmiş parçalar:

“Biz hala bu rejimi -Komünizmi- kabul ettiremiyor isek bu, o rejimin kötülüğünden değil, bizim kafalarımızın geriliğindendir.

Son varılacak nokta; vatan, sınır kavgaları atılarak aile ve memleket diye bir şeyin tanınmadığı, bütün insanların kardeş olarak yaşamaya çalıştıkları bir merkezdir. Bunun için yapacağımız iş, hükümeti devirerek yerine geçmek, Komünistliği ilan etmektir.

Aile kudsiyeti saçmadan başka bir şey değildir. Senin karın, benim karım diye tabiat bir şey ayırt etmemiştir. Bunları ortadan kaldıracak elemanlar biziz.

4 – Bir öğrenciye hazırlattırılmış bir konferansta Rusya örnek olarak gösterilmiştir.

5 – Karl Marks’ın hayatı ve mezhebi hakkında konferanslar verilmiştir.

6 – Ahlaki gelenek ve göreneklerimize aykırı her türlü hareketler mazur görülmüş, hatta teşvik edilmiştir. Çirkin muamelelere hedef olan ve mukavemet gösteren kızlarımızdan bıçaklanarak tecavüze uğrayanların bulunduğunu gösteren şahadetler, vesikalar (belgeler) mevcuttur.

7 – Komünist Partisi’nin manifestosunun (bildirisinin) teksir edilerek öğrencilere dağıtıldığı da tesbit edilmiştir. O zaman neşredilen “Köy Enstitüleri Dergisi”nde Komünistliği telkin edici yazılar vardır.”[1]

Işte o Meclis tutanakları:

 

 

Belgenin kaynağı: TBMM Zabıt Ceridesi, 9. Dönem, Cild 18, Içtima 22, 26.12.1952, sayfa 441 ve devamı.

Eşref Edib’in Kara Kitap adlı eserinde (Beyan Yayınları, Istanbul 2013, sayfa 72, 73) Tevfik Ileri’nin sözkonusu konuşmayı 22.12.1954 tarihli oturumda yaptığı yazılıdır, ancak bu tarih 1952 olacak.

 

Kaynak: Kadir Çandarlıoğlu / belgelerlegercektarih.com

Haber Tarihi: 17 Nisan 2018 Salı 18:05

YORUM YAZ

 • KamilKamil2 gün önce
  Senin kafan islam devketi kuracam diye iside katilan , o bolgedeki herseyi yokeden, bölgeyi israillilerin kullanimina sunan. Bu kadar aptal olmasina ragmen herkesden cok dindar olduguna inanan adamin hikayesine benziyor
 • vatandaş rızavatandaş rıza2 gün önce
  "Ahmet" rumuzlu şahsa soru: Size neden inanalım?
 • AhmetAhmet3 gün önce
  O kaynağa söyleyin gidip meclis arşivinden aslıgibidir şeklinde tutanak alalım, iftiraları bıraksın, sağ zihniyete olduğu belli 16 senedir de iktidar sağ parti, bu kadarını yapamıyorsa ne konuşuyor
 • AhmetAhmet3 gün önce
  Kaynak biletarihi beğenmiyor kendisi tarih atıyor, kanıtlamak istiyorsanız meclis tutanaklarını istisnasız kamu oyunun ulaşmasını sağlayın, trt arşivi açılmış kime lazımsa, meclis tutanakları arşivine ulaşım imkanı sağlayın ne sağcılar ne solcular iftiralarla
 • kalelikaleli3 gün önce
  bu denilenler 70 li 80 li yıllarda da var idi.önce kendimiz olmamız gerekir sovyetler yıkıldı bizdeki komolar onlar yanlış yaptı dediler halen o sovyet rejimi taraftarı olanlar var.eğitim çok önemlidir.önce kendi kültürümüzü kendi tarihimizi öğrenmemiz gerekirken marksı engelsi mao leninin saçma sapan kitapları okunuyordu.kof gereksiz eşek yükü gibi beyin yıkayıcı kitaplar okunurdu marifet sayılırdı bu dönemleri yaşadık.gençlerin beyni yıkandı.robot gibi olmamızı sağlamak isteyen bu komo gruplar çok etkin idiler ama başarılı olamadılar.silindiler şu an bu marjinal tipler pek azınlıkta olmakla beraber sesleri çıkıyor boş teneke misali.
 • OğuzsoyluOğuzsoylu3 gün önce
  Qwe denen şahıs, komünizm nedir biliyormusun, kapitalizmin kulu kölesi demektir, inanmıyorsan Koç ların fabrikalarında çalışan aptalların ideolojik görüşlerine bir bak seninle aynı .
 • OğuzsoyluOğuzsoylu3 gün önce
  memo sen adam olsan o adı değiştirir kendi sıfatına uygun bir ad alırsın Karl Marx ın ............i.
 • VatandaşVatandaş3 gün önce
  Aynen katılıyorum.O gün yetişenler anadoluyu yeşerttiler bereketlendirdiler.O insanlar tarımı-hayvancılıgı-sanatı uygulamalı öğrettiler. Her mezun olan bir enstrüman çalabiliyordu vs vs az araştırın.
 • Seren Seren 3 gün önce
  Dünyanın en pahalı yakıtı biz millet olarak kullanıyoruz ...
 • YaniiiYaniii3 gün önce
  mehmet. Adını mehmet yazmışsın ama olayı anlamamışsın. Söyle ailene sana emanet ismini versinler. Köy enstitülerinin çok iyi iş çıkardığı ancak solcular tarafından söylenir. Halka bir sorun bakalım!!!
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü