20 milyonluk borcu ödemeyen CHP'li Edirne Belediyesi’ne haciz geldi

CHP’li Edirne Belediyesi’ne bağlı Personel A.Ş.’ye, SGK’ya olan 20 milyon lira borcunu ödememesi nedeniyle haciz geldi. Belediye, bölgenin en kıymetli 5 arsasını ipotek olarak gösterdi. Şirketin yönetiminde CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın kardeşi Ramazan Tanal, eski Havsa Belediye Başkanı CHP’li Oğuz Tekin de yer alıyor.

23 Eylül 2019 Pazartesi 07:29
20 milyonluk borcu ödemeyen CHP'li Edirne Belediyesi’ne haciz geldi

CHP’li Edirne Belediyesi’ne bağlı Personel A.Ş.'ye, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) olan faiz hariç 16 milyon borcunu ödeyemeyince haciz geldiği ortaya çıktı. Edirne Belediyesi’nin personel ihtiyacını sağlamak için yaklaşık 16 ay önce Personel A.Ş. kuruldu. Belediyenin ihtiyacı doğrultusunda personel alımı bu şirket tarafından yapıldı.

Yönetimde tanıdık isimler

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın önerisi ve Edirne Belediye Meclisi'nin oy çokluğuyla 2 ay önce şirketin yönetim kadrosuna CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın kardeşi eski belediye Meclis Üyesi Ramazan Tanal, eski Havsa Belediye Başkanı CHP’li Oğuz Tekin ve son seçimlerde aday gösterilmeyen eski Belediye Meclis Üyesi CHP’li Refik Şahin atandı.

Borç 20 milyona dayandı

Atamalara karşı tepkiler çığ gibi büyürken şirket SGK'ya borçlandı. Her geçen gün borç katlanırken aradan geçen 2 aylık süre içerisinde kuruma haciz geldiği öğrenildi. Haciz sonrası Edirne Belediye Meclisi olağanüstü toplanma kararı aldı. Toplantıda SGK’ya olan ana borcun 16 milyon 414 bin lira olduğu, borcun faizlerle birlikte yaklaşık 20 milyon liraya dayandığı belirtildi. Edirne Belediyesi de Personel A.Ş.'nin borcunu ödemek için skandal bir karara imza attı.

CHP ve İyi Parti’de çatlak

CHP’li Gürkan, SGK ile anlaştıklarını ve Edirne’nin farklı yerlerinde bulunan 5 arsayı borç karşılığında ipotek olarak göstermek istediklerini belirtti. Bunun üzerine Belediye Meclisi’nde arsaların SGK’ya ipotek olarak gösterilmesi için oylama yapıldı. Oylamada CHP ile İYİ Parti arasında çatlak oluştu.

Satış hakkı da var

Oylamada AK Parti, MHP’nin aynı sıra 3 İYİ Partili Meclis üyesinin red oyu verdiği belirtildi. CHP ve tek İYİ Partili Meclis Üyesi Duygu Şener ipotek için evet oyu verdi. Bir oy farkla Edirne’nin farklı yerlerindeki 5 değerli arsa SGK’ya borçlar karşılığında ipotek olarak gösterildi. Borç taksitlerininin ödenmemesi, durumunda SGK’ya satış hakkı tanındı.

Paralar konsere gitti

AK Parti Edirne Belediyesi Meclis Üyesi Kerim Kazan, belediyenin kamu kurumlarına yüksek miktarda borçları olmasına rağmen tasarruf yoluna gitmediğini belirtti. Kazan, “Son olarak 1 Eylül Barış Günü kapsamında 177 bin liraya konser düzenlendi. Belediye bu konularda tasarruf etsin. Getirilen sanatçının konser bedelleri belli, çok düşük rakamlar. Belediyenin ödediği konser bedeli ise çok yüksek” dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Eylül 2019 Pazartesi 07:29

YORUM YAZ

 • BİRİ BOL KESEDEN VERİYOSA BİLKİ SENİ SOYUP SOĞANA ÇEVİRECEK BİRİ BOL KESEDEN VERİYOSA BİLKİ SENİ SOYUP SOĞANA ÇEVİRECEK 21 gün önce
  ESKİDEN BU BORÇLAR TÜM TÜRKİYEYE ÖDETİLİRDİ İSMİDE GÖREV ZARARISONRA BEYİN TEMOGRAFİSİ YOK ÖZELSEKTÖRÜN BEYİN TEMOGRAFİSİNE BİNTL VERİR SSK DAN ALIRSIN BUGÜN 5BİN 6BİN TLMAŞALANLAR OMAŞ 2BİNTLYE İNECEK ENFİLASYONLAN
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 21 gün önce
  İşte CHP, Belediyeciliği Böyle Olur. Her Şey Çok Gūzel. ; ) Oy Verenler Görsūnler..
 • hizipsavarhizipsavar21 gün önce
  mahmut tanal hadi çık sümküür ekranlarda hadibu edirneliler hiç mi başka yerlere gitmiyorlar. edirne 1970 lerden kalma gibi yazık demiyorum herkes hak ettiği ile anılır ve yönetilir.
 • Milletin iradesiMilletin iradesi21 gün önce
  Milletin parasını konser adı altında gezici vâtan haini çalgıcıları besleyin, çalışanın digortasınıda ödemeyin, ektradanda bu şirketi teslim ettiğiniz sırtlanlara ikinci maaşı ödeyin.
 • İs-hakİs-hak21 gün önce
  Ey Edirne halkı sizi tebrik ederim harikasınız devam edin buzihniyeti başınıza taç yapmaya devam edin yakında haciz denilen hayırlı konuk hepinizi ziyaret edecek harika olur deyilmi bayram yaparsanız haydi gayret göreyim sizi
 • Dadaş Dadaş 21 gün önce
  Chp oy verenler hizmete oy vermiyor ideolojik bir Kırık saz dört semah vur vur patlasın çal çal oynasın Atatürk elden gidiyor laiklik elden gidiyor demokrasi özgürlük diyorlar ama kendileri diktatör
 • ahmetahmet21 gün önce
  aksirincaya tiksirincaya kadar yiyin....kardesleriniz, cocuklariniz, yandaslarinizla birlikte yiyin! darbe oluyor diye kadeh kaldirip gobek atarak, FETÖ nun onune yatarak, tv de shov yaparak yiyin... hdpkk ile ittifak yaparak bankasyaya para yatirarak yiyin, milletin adamlarina itibar suikasti yaparak yiyin....namus-seref sozu verip tutmayarak yiyin! adalet icin yuruyup adaleti katlederek yiyin... ve hic utanmayin! utanmak size yakismaz

Günün Özeti

Günün Karikatürü

13 Ekim 2019