CHP'li aday inkar etmişti... İşte İmamoğlu'nun yargılandığı 'dolandırıcılık' davası!

Hakkında hiçbir dava olmadığını iddia eden CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçundan babası ile birlikte yargılandığı ortaya çıktı.

12 Haziran 2019 Çarşamba 17:02
CHP'li aday inkar etmişti... İşte İmamoğlu'nun yargılandığı 'dolandırıcılık' davası!

NTV canlı yayınında gazetecilerin sorularını cevaplayan CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu'nun, “Önceki müteahhitlik döneminize ilişkin halen Ağır Cezada devam bir davanız var mı?” şeklindeki sorusu üzerine, “5 yıllık belediye başkanlığım döneminde hiçbir davam yok. Bahsettiğiniz konu 2003 yılına ait iş hayatımla ilgili bir davadır. Geçelim.” dedi. Soru üzerine suratı düşen ve morali oldukça bozulan İmamoğlu'nun aslında Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Nitelikli dolandırıcılık' suçundan halen yargılandığı ortaya çıktı. Üstelik hazırlanan iddianamede suç tarihinin 2003 olmadığı yer aldı.

Usülsüzlük iddiası

Ekrem İmamoğlu ve babası Hasan İmamoğlu'nun birlikte yargılandığı davanın baba-oğlun ortak olduğu İmamoğlu İnşaat Ticaret Ltd. şirketinin Beylikdüzü'nde yaptıkları 'Beykonakları' projesinde kamu malını işgal edip, konut sahiplerinin dolandırdıkları iddiasıyla açıldığı öğrenildi. Kamuya ait değeri 20 milyon TL olan yaklaşık 3 bin metrekarelik yeşil alanı usulsüz olarak projeye dahil edip villa alan vatandaşları dolandırdığı ileri sürülen İmamoğlu hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 'dolandırıcılık' suçlamasıyla iddianame düzenlendiği anlaşıldı.

Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılama hukuki anlaşmazlık bulunduğu iddia edilerek beraatla sonuçlansa da müştekilet Yargıtay'a başvurdu. Dosya, Yargıtay 15. Ceza Dairesi'ne gitti. Yargıtay, yerel mahkemenin verdiği beraat kararını eksik soruşturma yapılmasın nedeniyle bozarak Ekrem İmamoğlu ve Hasan İmamoğlu'nun yeniden yargılanmaları gerektiğine hükmetti. İmamoğlu Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde babası ile dolandırıcılıktan halen yargılanıyor.

Ekrem İmamoğlu'nun, ortağı olduğu İmamoğlu İnşaat Ticaret ve Limited Şirketi'nin Beylikdüzü'nde inşaa ettiği 'Beykonakları' projesinde 'dolandırıcılık' yaptığı iddiasıyla babası Hasan İmamoğlu ile sanık olduğu belirlendi.

İmamoğlu İnşaat Ticaret ve Limited Şirketi'nin 'Beykonakları' projesinde kamuya ait olan yaklaşık 3 bin metrekarelik yeşil alan, usulsüz olarak proje alanına dahil edildiği iddiasıyla projeden villa satın alan kişilerce yapılan şikayetler sonrasında soruşturma açıldı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucu Ekrem İmamoğlu ve babası Hasan İmamoğlu hakkında 'dolandırıcılık' suçlaması ile iddianame düzenlendi. İddianamede Beykonakları sitesinden villa satın alan 3 kişi müşteki olarak yeraldı. Bir numaralı sanık Ekrem, iki numaralı sanık ise babası Hasan İmamoğlu oldu.

İddianamede şüphelilerin 3 müştekiyi kamusal alan sahayı sanki siteye aitmiş gibi kandırmak suretiyle dolandırdıkları ileri sürüldü. Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılama sonucu anlaşmazlığın hukuk mahkemesinde çözülmesi gerektiği iddiasıyla önce beraat kararı verildi.

Karara; Feray Kılıç, Mehmet Ali Kılıç ve Taceettin Çaylarbaşı isimli müştekiler avukatları aracılığı ile itiraz etti. Hukuk savaşı veren mağdurlar geçtiğimiz aylarda Yargıtay'dan gelen bozma kararı ile sevindi. Yargıtay, İmar planlarında, "Yeşil bant" olarak kayıtlı yeri kendi projesine aitmiş gibi gösteren, daha sonra burayı sitenin otoparkına dönüştüren 'İmamoğlu İnşaat' isimli şirketlerin sahibi Ekrem İmamoğlu ile babası Hasan İmamoğlu "Nitelikli dolandırıcılık" suçlamasıyla yerel mahkemeden alınan beraat kararını bozdu ve yeniden yargılanmalarına karar verdi.

Yargılamaya devam ediliyor

Yargıtay 15'inci Ceza Dairesi, Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nce karara bağlanan dosyanın eksik araştırılarak karar verildiğine, bu nedenle projenin sanıklar tarafından yapılan projenin eski hali, yeşil alan olarak görülen ve projeye dahil olan yerin durumun araştırılması, bilirkişi raporlarının yeniden hazırlanmasına hükmetti.

Yargıtay, ayrıca bu davada yargılanan belediye personelinin durumu hakkında da bilgi alınmasına hükmetti. Dosya, Bakırköy 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne geri gönderildi. Yargılamaya bu mahkemede devam ediliyor.

Kaynak: Sabah

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Haziran 2019 Çarşamba 17:02

YORUM YAZ

 • Saban tutar Saban tutar 4 gün önce
  Bu kadar yolsukluk dosyasi olan birini nasil oluyorda kamu görev veriliyor
 • ......4 gün önce
  vay imamidisgiller babali ouglu götürüyor bu isler
 • billurbillur4 gün önce
  son fotografta yer alan belgede beraat ettigi yaziyor. sucu olmadigina karar verilmis.
 • KanunîKanunî4 gün önce
  Dolandırıcılık ( cılık ). Eski tarihli, Tevbe eder Allah affeder. Kul ne ki ?
 • hakan35hakan355 gün önce
  fetönün adamı olan ekrem. o zamanlarda fetöcü hakimler tarafından aklandı. suç unsuru olay ortada iken. şimdi yargıtay kararı bozdu. gerçekler ortaya cıkacak yerel mahkemede delilleriyle yargılanacak.
 • AlperebAlpereb5 gün önce
  Bu adamda her ayak var
 • AhmetAhmet5 gün önce
  Hala yargılanıyor ve böyle biri belediye başkanlığına aday yapılıyor.Ne tezatlar ülkesi memleketim
 • Serkan2Serkan25 gün önce
  Bu iste mahsur yavasin isine dondu bugune kadar nerdeydiniz demezlermi adama bu iftiralar ters tepiyor artik
 • MUŞLUADAMMUŞLUADAM5 gün önce
  Dosyadan evrak çalmakla meşhur, kendini kurtaran Gürsel TEKİN yine gereğini yapar İT.OĞLUnu da ceza almaktan kurtarır. YARGITAY TA ELİ UZUN TİPLER VAR, AMAN DİKKAT. Hatta bunu suç duyurusu kabul etsinler
 • YILMAZYILMAZ5 gün önce
  AKP li bir tanıdığım, Ekrem İmamoğlu için adam tam bir proje bakanlık müfettişlerinin o kadar incelemesine rağmen tek bir kaçak yapı dahi yapmamış. Belediye başkanlığı yapmış bir karadenizlinin böyle bir şey yapmaması mümkün değil adamı yıllar öncesinden hazırlamışlar kaçak tek bir yapı bile yaptırmamışlar dedi ya çok güldüm bence incelemeye dokuz göbek öteden başlayın ama çabuk olun 23 Hazirana sayılı günler kaldı...
 • MardinliMardinli5 gün önce
  Mansur yavaşa da seçim arafesinde aynı şey yaptınız.Ama maalesef adam kazandı mille ters anlıyor iftiradır diye seçimde kazanmamak içindir bana iftira ediliyorseçim malzemesi olur bana öyle geliyor
 • MelikeMelike5 gün önce
  öyleyse İmamoğlu kazanır bu millet dolandırıcıları çok seviyor Mansur yavaş örneğinde olduğu gibi Mansurun sahte senedi acayip prim gördü Ankarada maalesef ters millet.Başka ülkede olsa Mansur yerinde olan kişi istifa ederdi ama nerde nerde ?????
 • AnadoluluAnadolulu5 gün önce
  Onca sondaja bir şey bulamadınız ,çırpının bankamatikler
 • Mehmet Tanriverdi Mehmet Tanriverdi 5 gün önce
  Boşuna uğraşmayın halk zevkü sefa içinde CHP yi bir tatsınlar.
 • nilgun canikoğlunilgun canikoğlu5 gün önce
  Sayın Imamoğlu, 2003 de acılmıs bır dava ve halen devam edıyor dedı, sızin isiniz gucunuz acaba bir acıgını bulabılırmıyuız dıye cırpınıyorsunuz.ImamoğluBeylıkdüzü Beledıyesınınsayıstay raporları temız cıktı ama yetınmedıler tekrardan su an ıncelenıyor dedi.Ne yapsanız her sey bos, Her sey güzel olacak, ancak secımı kaybbettıklerınde ne yapıp edıp bir sekılde İmamoğlunu ıcerı atacaklarına düsünüyorum, kaybeden yıne sızler olacaksınız
 • Mansur Yavaş Olayı akıllandırma almış olsa gerekMansur Yavaş Olayı akıllandırma almış olsa gerek5 gün önce
  Zorla adami mağdur konumuna düşürüyor.
 • Adem EvliyaAdem Evliya5 gün önce
  "Mansur Yavaş"tan ders alınmamış gibi!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Haziran 2019