• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Cemaatten kim geldi de geri çevirdik

Cemaatin mensupları, en ileri gelenleri, bugüne kadar Tayyip Erdoğan’a ne getirdiler de Tayyip Erdoğan geri gönderdi? Benden geri dönen bir şey yok, buna Rabbim şahittir... Bütün dershane sahiplerine söylüyorum. Hemen süratle okullaşmaya gidin. Her türlü desteği biz verelim. Artık kesinlikle geri adım atmayız. Haziran’a kadar inşaallah bu işi bitireceğiz.

2013-11-23 20:45:45 - 2013-11-24 08:46:22
Cemaatten kim geldi de geri çevirdik
YENER DÖNMEZ / PETERSBURG-TRABZON - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya seyahati dönüşü uçakta aralarında Ankara Temsilcimiz Yener Dönmez’in de bulunduğu gazetecilere gündemdeki konulara ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Putin ile görüşmesinin son derece verimli geçtiğini ifade eden Erdoğan, yer hazırlıklarının sürdüğünü, 3 ve 4. nükleer enerji adımlarının atılacağını söyledi. Başbakan Erdoğan, ülke gündemindeki dershane tartışmasıyla ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulunurken, “Çok ağır hedefe konulduk” ifadesini kullandı ve “asla geri adım atmayacağını” vurguladı. Erdoğan, gazetecilerin Öcalan’la görüştürüleceği iddiasını da yalanladı. Başbakan Erdoğan’a yönelttiğimiz sorular ve aldığımız cevaplar şöyle:

- Putin ile görüşmenizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Rusya ile 35 milyar dolar gibi bir dış ticaret hacmine sahibiz. Stratejik bazı alanlarda da Rusya ile gelişmeler var. Bunların da en önemlisi enerji. Geleceğe yönelik de kendileri ile daha farklı bir adım atıyoruz. Bu da nükleer enerji. Mersin Akkuyu’yu birlikte yapacağız. Bunun da yatırım bedeli 20 milyar dolar. Akabinde de Japon Fransız ortaklığı olarak Sinop’taki adımı da atıyoruz. Onlarla da ön anlaşmaları imzalamış bulunuyoruz. Türkiye’nin geleceğe yönelik enerji ihtiyacını istiyoruz ki buralardan temin edelim. Üçüncü ve dördüncü nükleer enerji adımlarını da daha sonra atalım. Şu anda yer hazırlığı çalışmaları yürütülüyor.

İMRALI İLE İLGİLİ YENİ PLÂN YOK

- İmralı’ya uluslararası gözlemcilerin, aydınların ziyareti gibi bir planlama var mı?


- Böyle bir planlamamız yok. İmralı’ya şunlar bunlar gidecek gibi haberler çıktı. Böyle bir şey söz konusu değil. Bugüne kadar sadece BDP heyetinden 2-3 kişiye müsaade ettik. Onlar gidiyor, bu konuda yetki Adalet Bakanlığı’nda. Uluslararası kuruluşlardan bu tür talepler geldiğinde Adalet Bakanlığımız değerlendirmesini yapar. Uygun görüyorsa izni verir,  görmüyorsa böyle bir konuda illa bir şey yok.

ADAYLARDA GECİKME OLMAYACAK

-Belediye başkan adaylarınızın bir bölümünü 29 Kasım’da açıklamaya başlayacaksınız. Tamamını açıklamanız ne kadar sürecek?


-Daha öncesinde de olabilir. Fazla geciktirmek istemiyorum. Bölge bölge, hem büyükşehir hem de il belediyelerinin içinde olduğu adayları açıklayacağız. Şu ana kadar 22 büyükşehir ile 11 il belediye başkan adayımızı belirledik. Bu belediyeler içinde belirlediğimiz fakat tatmin olmadığımız yerler var. Onlarla ilgili kamuoyu araştırmaları yaptırıyoruz. 8 büyükşehirle ilgili de kamuoyu araştırması yaptırıyoruz. Bunların da neticesini gördükten sonra açıklama serisine dahil edeceğiz.

OYUMUZ YÜZDE 52

- Anket sonuçlarına göre illerle ilgili bir projeksiyonunuz var mı?


- Adaylar tam belli olduktan sonra hangi ilde ne durumda olduğunuzu net kestirebilirsiniz. Bu genel seçime benzemez. Şu anda oyumuz yüzde 50-52 görünüyor, ama bu genel seçim neticesi değildir. O da farklı bir şey. Adaylar tam belli olduğunda il il ne görünüyor, o zaman tablo ortaya çıkar.

- Adayları belirlenen 33 il arasında kabineden isimler var mı?

- Bir sayı vermek doğru olmaz.

- Sürprizler bekleyelim mi?

- Ben hep sürprizleri sizden öğreniyorum.

ADAYLAR AÇIKLANDIĞINDA KABİNE DEĞİŞECEK

- Belediye başkan adayları belirlendikten sonra kabine değişikliği olacak mı?


- Kabinedeki arkadaşlardan belediye başkan adayı yapmamız halinde tabii ki o zaman bazı değişiklikler olacaktır.
- Dershane tartışmaları devam ediyor…

ÇOK AĞIR HEDEF TAHTASINA KONULDUK

- Eğitimde bir dönüşüme ihtiyaç vardı. Bu sadece bizim dönemimizde değil, 1980-90’lı yıllardan beri vardı. O dönemlerde de böyle teşebbüsler olmuştur. Ben Hüseyin Çelik’i Milli Eğitim Bakanlığı’na atadığımda ona da aynı şeyi söyledim. Dershanelerle ilgili hemen bir çalışma yap dedim; olmadı. Aynı şeyi Nimet Hanım’a da Ömer Bey’e de söyledim. Onlarda da olmadı. Artık Nabi Bey döneminde bu olacak. Bu dönüşümü yaparken bizim herhangi bir art niyetimiz olamaz. Eğer bize inanılıyorsa, güveniliyorsa o zaman bizim aldığımız bu karara da güvenilmeli. Bütün dershanecilerin… Ben dershaneleri belli bir grubun olarak değerlendirmiyorum. Dershaneciliği sadece belli bir grup yapmıyor. Ama nedense burada hedefe tahtasına konulurken çok ağır konulduk.

İKİ TARAFTAN DA ŞAMAR YEDİK

Danıştay ret kararı verdiğinde bütün gazeteler şu başlıkları attı: İktidar, cemaatin okullarına öğrenci vermek için, parasal kaynak aktarmak için böyle bir yasa çıkardı. Oradan bir şamar yedik. Şimdi de maalesef bu yönlü bir şamar yemek bizi ciddi manada üzdü, üzüyor. Çok açık net neler yapılabileceğini söyledim. Gelin bunu okula dönüştürün. Ve her türlü teşviği verelim. Arsa, vergi, enerji… Öğretmende sıkıntım var diyorsan, bu öğretmenleri yazılıya tabi tutmadan mülakatla alalım ve istihdam edelim. Şurayı anlamakta çok çok zorlanıyorum. Bizim ülkemizde şu anda 800 bini aşkın öğretmenimiz var. Bu öğretmenlerimize haksızlık olmuyor mu? Onlar bu kadar emek veriyor, çocuklarımıza. Yetiştirip geliyor, yetiştirdikten sonra dershanenin öğrenciye verdiği nedir? Sadece test tekniğidir. Hiçbir şey vermiyor iddiasında değilim. Sadece test tekniğini veriyor.

ASIL ALTYAPIYI DEVLETİN OKULU VERİYOR

Ama asıl altyapıyı hazırlayan neresidir? Devletin okuludur. Dikkat edin bunlar fen liselerinden yüzde 95, Anadolu liselerinden yüzde 91 oranında seçilmektedir. Ama garip gurebanın çocuklarının gittiği meslek liselerine teknik liselere gelince bu oran yüzde 18’e düşmektedir. Her öğrencinin üniversite bitirme diye bir mecburiyeti dünyada yoktur. Ama herkesin koluna şöyle bir bilezik takma mecburiyetimiz vardır. Hani ara eleman deniyor ya, Avrupa’da meslek lisesini bitiriyor, iş bulma imkanı yakalıyor. Olaya bu şekilde geniş perspektiften bakmamız lazım.

ETÜD MERKEZLERİNİ KAPATACAĞIMIZ BİLGİSİ YALANDIR

Bir konuda daha saptırma yapıyorlar. Ona da üzülüyoruz ki çok büyük yalandır. Etüt merkezlerini okuma salonlarını kapatmıyoruz. Etüt merkezlerinde ağırlık SODES’indir. (Sosyal Destek Programı) Buradaki öğretmenlerin birçoğu da cemaatteki kardeşlerimizden gelmektedir. Oradan projelerle geliyorlar, projeleri uygun görülüyor. O öğretmenlerin ücretini de devlet olarak bir ödüyoruz. Çocuğunu kursa göndermek için hayvanını, kolundaki bileziğini satan ailelerimizi bu yükten kurtarmak istiyoruz. Bu, sorumluluğumuzun gereğidir.

ASGARİ ÜCRETLİ ÇOCUĞUNU NASIL DERSHANEYE GÖNDERSİN?

2.000 lira ile 20.000 liranın üzerinde dershane ücreti ile bu işler yapılıyor. Bunlar ciddi rakamlar. Asgari ücret 860 lira. 860 lira ile bir aile çocuğunu nasıl dershaneye gönderecek? 1.500 lira alsa nasıl gönderecek? Evin kirası, dershane ücreti… Bunu çözmeye dönük bir adımdır.

DÖRT DÖRTLÜK İFTİRA

Bir gece baskını ile düzenleme yapılacak ifadesi hakikaten hiç şık değildir. Bir tasarıyı hazırlarsınız, Parlamento’ya getirirsiniz. Veya Parlamento’da bir önerge verilir, bu başlığı atarsın. Ama hiç böyle bir şey gündemde yokken, kalkıp da bu söylenirse bu bir iftira olur. Böyle bir fitneye niye fırsat veriyoruz? Bize yakışmaz. Dört dörtlük bir iftira, yalan. Eğer cemaat olarak değerlendirilecekse, cemaatin mensupları, en ileri gelenleri, bugüne kadar Tayyip Erdoğan’a ne getirdiler de Tayyip Erdoğan geri gönderdi? Üniversitelerin hazırlanması, üniversitelerin verilmesi ile ilgili adımlardan tutunuz da birçok faaliyete yönelik yapabileceğimiz ne varsa bunları yaptık. Benden geri dönen hiçbir şey yoktur. Buna Rabbim şahittir.

HİZMET AŞKIMIZI TEFRİKAYA KURBAN ETMEYELİM

- Bu konuda muhalefetten de ağır eleştiriler geliyor.


- Daha düne kadar bir tek küfretmedikleri kalmıştı. Okyanus ötesi, bilmem ne, filan falan… MHP’nin, CHP’nin neler söylediklerine bakın. Biliyorsunuz puslu havayı sevenler vardır. Ama onlara yem olanlara sormak lazım. Siz niye onlara böyle zemin hazırladınız? Ki bunu aramızda birçok kez konuştuk, görüştük. Böyle bir başlığı atanların gelip de acaba bizimle, ilgili arkadaşlarımızla görüşmeleri daha isabetli olmaz mıydı? Daha önce görüştüler, gereken kendilerine söylendi. Tekrar oturup görüşülebilir. Ayrıca olayı sadece cemaat olarak kaşımayalım. Bu dershaneler konusunda fitneye fesada fırsat vermeyelim. Bizim bir birliğimiz var, beraberliğimiz var. Bu ülkeye ve millete hizmet aşkımız var. Bu hizmet aşkımızı böyle bir tefrikaya kurban etmeyelim.

BEN BU MAKAMDA OLDUKÇA GERİ ADIM ATMAM

Bütün dershane sahiplerine söylüyorum. Hemen süratle okullaşmaya gidin. Her türlü desteği biz verelim. Artık kesinlikle geri adım atmayız. Yani ben bu makamda olduğum sürece kimse bizden beklemesin. Haziran’a kadar inşallah bu işi bitireceğiz. Bunu daha fazla kokutmaya gerek yok. İlk Bakanlar Kurulu’nda arkadaşlarımızdan tekrar bir sunum alacağız. O sunumdan sonra da hayırlısıyla tasarımızı getireceğiz.

MEVCUT SEÇİM SİSTEMİYLE DEVAM

- Seçim sistemi ile ilgili muhalefetten beklediğiniz katkıyı göremediniz. Ne olacak?


- Onlardan bir teklif gelmeyince, demek ki mevcut halden memnunlar. O zaman biz mevcut halle yolumuza devam ederiz.

- Fatih Terim’e yönelik eleştirileri nasıl buluyorsunuz?

- Ben Fatih Hocayı takdir ediyorum. Yapılan eleştirileri de haklı bulmuyorum. Çünkü, işini seven, hücrelerine kadar da yaşayan bir hoca olarak görüyorum. İşte şurada dört maç kalmıştı. Biri hazırlık maçı. Üçünde 9 puan almak suretiyle, o ana kadar yakalanmamış bir performansı yakaladı. İki tane hazırlık maçı yapıldı, bu hazırlık maçlarında da yeni bir anlayış getirdi ve 25 civarında yeni isimden oluşan bir kadro oluşturdu. Bu sayı anlıyorum ki daha da artacak. Güzel bir havuzdan inanıyorum ki geleceğe yönelik iyi bir milli takım hazırlayacak. Fatih hocayla özellikle futbolda altyapısıyla çok güçlü bir gelecek yakalanabilir. Televizyon ekranlarında bu tür insanlara sürekli vurmak, sürekli bindirmek, çirkin çirkin şeyler söylemek, bunlar hoş şeyler değil. Eğer bir başarı bekliyor ve istiyorsak, biz nasıl onore edeceğiz, nasıl bir psikolojik destek vereceğiz, bunun gayreti içinde olmak lazım. Ama, maalesef bizde mahkemeler kuruluyor, yargı başlıyor. Hakikaten ağza alınmayacak laflar söyleniyor. Dolayısıyla ben görevinde kendisine başarılar diliyorum. İmzayı da attı, hayırlı olsun.WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı