Camilerin gerdanlıkları asılıyor

Onbir ayın sultanı ramazanın yaklaşması ile birlikte, camilerdeki hazırlıklar da hız kazandı. İstanbul’da Sultanahmet, Süleymaniye ve Eyüp Sultan’ın da aralarında bulunduğu 6 cami mahyalarla süslenirken, Edirne Selimiye ve Bursa Ulu Cami de ‘Hoş Geldin 11 Ayın Sultanı’, ‘Oruç Tut Sıhhat Bul’ gibi mahyalarla bezenecek.

26 Nisan 2019 Cuma 13:51
Camilerin gerdanlıkları asılıyor

Ramazan ayı öncesinde, İstanbul'daki camilere mahyalar asılıyor. Taksim'de bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğünün atölyesinde, Kahraman Yıldız ve ekibince hazırlanan mahyalar, İstanbul'daki camilere asılmaya başlandı. Mahya ustası Kahraman Yıldız ve ekibi sabah saatlerinde Süleymaniye Camii'ne geldi. Ramazan’ın ilk günü "Ramazan sevgidir" yazacağı, sonrasında değişik yazıların yer alacağı belirtilen mahyanın iki minare arasına yerleştirilmesi için çalışma yapıldı. Bu yıl ramazanın temasının Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ''infak'' olarak belirlendiğini, ay boyunca bu konunun işleneceğini dile getiren Yıldız, şöyle devam etti: ''Mahya asma işine Eyüp Sultan'da başladık. İstanbul'daki 6 camiye mahya takma işlemini tamamlayacağız. Ardından Edirne'de Selimiye Camii'ne, sonrasında da Bursa'da Ulu Cami'ye mahya asacağız. Mahya sanatı çok eski bir sanattır. Biz de bu geleneği sürdürmeye devam ediyoruz.''

 

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 26 Nisan 2019 Cuma 13:51

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Mayıs 2019