• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bu cuma aşkı(!) Nereden geliyor?

Gazetemiz okurlarından Fatih Kahraman, "Bu cuma aşkı(!) Nereden geliyor?" başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

Yeniakit Publisher
2019-12-04 13:14:00 -
Bu cuma aşkı(!) Nereden geliyor?

Fatih Kahraman

Amerika ve bazı batı ülkelerinde kutlanan ‘Şükran Günü’ akabinde gelen cuma “Black Friday: Kara Cuma” diye ilk defa 1961 yılında gündeme gelip medyaya yansımıştır.. Güya o gün yapılan alışveriş nedeniyle meydana gelen trafik yoğunluğu ve zorluklardan ötürü bu isimle anılır olmuş. 2017 yılından itibaren özellikle dış bağlantılı büyük mağazalarımızca önceleri “Kara Cuma” şeklinde dile getirilip (ünlü markaların alışveriş çılgınlığı ülkemizde) tepki alınca bu kez; “Şahane, Efsane, Çılgın ve Bereketli Cuma” gibi isimlerle tezahür etmeye başladı.

% 70’lere kadar varan indirimlerden bahsedilen genellikle aldatarak, insanları alışveriş çılgınlığına sürükleyen bu tuzağa ne yazık ki düşülmektedir. Bütün yayın organlarında sıkça yapılan reklamlar aracılığıyla kişileri tahrik edip bir tarafından bu alışveriş hastalığına, (yetkililerin uyarmasına rağmen) bulaştırmayı başarabilmişlerdir.

İyi de; neden cumartesi, pazar değil de (üstelik hafta içi olan) cuma gününe bu çılgınlık denk getirilmiş ve bazı bahanelerle Müslümanlarca kutsal bir gün olan cumayı kara diye nitelemişler?

Aklımıza Peygamber Efendimiz (a.s.)’ın Ranuna vadisindeki okuduğu ilk cuma hutbesinin sözleri geliyor: “Ey insanlar! Ölmeden önce tevbe edin; fırsat elde iken salih ameller işlemeye bakın! Gizli-açık bolca sadaka vermek ve Allah’ı çok çok zikretmekle Rabbinizle aranızı düzeltin! Böyle yaparsanız, rızıklandırılır, yardım görür ve kaçırmış olduğunuz şeyleri elde edersiniz. Biliniz ki Allah, bu yılınızın bu ayında, bu yerde size kıyamete kadar ‘Cuma namazı’nı farz kılmıştır. Âdil olsun-olmasın, başında bir imam varken benim sağlığımda veya benden sonra her kim hafife alarak veya inkâr ederek bu namazı bırakırsa, onun iki yakası bir araya gelmesin! Ve Allah, onun işlerini başarıya ulaştırmasın! O kimsenin başka namazı yoktur; tevbe edenler müstesna... Çünkü kim tevbe ederse, Allah onun tevbesini kabul eder.” (İbn-i Mâce, İkâme, 78)Bugünün adını taşıyan cuma suresinde de Yüce Rabbimiz (c.c.): “Ey iman edenler, cuma günü namaz için çağırıldığınız zaman, alışverişi bırakıp Allah’ın zikrine koşun! Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır.” “Namaz kılındığı zaman da yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfünden (nasibinizi) arayın, Allah’ı çok zikredin ki (dünya ve ahirette) kurtuluşa erebilesiniz.” “(Böyle iken) onlar, bir ticaret yahut bir eğlence gördükleri zaman, ona (doğru)dağılıp gittiler. Seni de (hutbede) ayakta bıraktılar. De ki: Allah katında olanlar, eğlenceden de, ticaretten de hayırlıdır. Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır.” (Cuma suresi, 9, 10, 11)

Şiddetli bir kıtlık sırasında Hz. Peygamber (a.s.), farzdan sonra hutbe okurken yiyecek yüklü bir ticaret kervanı gelmiş ve adet gereğince def veya davul ile karşılanmıştı ki mescidde bunu duyanlar ona doğru akın etmiş, yalnız 12 kişi kalmıştı hutbe dinleyen. İşte bu son ayet bunun üzerine nazil olmuştur. Bundan böyle hutbeler farzdan önce okunmuştur. Alışverişin bırakılıp cuma için camilere koşun diyen bir Allah’ımıza karşılık birileri de tam tersini söyleyerek her türlü imkânı kullanarak adeta dünyayı ayağa kaldırmaktadır. Bunun hayra alamet olduğunu ve art niyet içermediğini söylemek imkânsızdır. Biz Müslüman bir ülke olarak Yahudi ve Hıristiyanların ibadet günleri olan cumartesi ve pazarı zaten tatil etmişiz, ama bu onlara yetmemiş olmalı ki, birçok insanımızın mesaiden dolayı hâlâ cuma kılamadığı günümüzde bu mübarek günümüzü de sulandırmak bir tarafa hafife alıp tahkir ve tahrif edip kullandıkları kavramlarla da alay etmektedirler. Zaten şu “bankamatik ve kredi kartları” çıktığı günden beri birçoğumuz alışveriş hastalığına yakalanmış ve neredeyse tamamen bankalara çalışıp hizmet eder hâle gelmişiz. Her şeyin zamlanıp geçimin iyice zorlaştığı böyle bir zamanda şahane cuma v.b. ifadelerle havsalamız ve sabrımız hayli zorlanmaktadır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yasemin

Çok teşekkür ederiz.yazinizdan dolayı
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23