Böyle mi olacaktın?

Gazetemiz okurlarından Hasan Çelik, "Böyle mi olacaktın?" başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

25 Mart 2019 Pazartesi 12:13
Böyle mi olacaktın?

Hasan Çelik/Malatya

Bizim Osmanlı’dan bu yana Doğu Anadolu’da; Diyarbakır’da, Mardin’de, Siirt’te, Van’da medreseler vardı. Buralarda Arapça olarak sarf, nahiv (gramer), fıkıh, feraiz, tefsir, hadis, mantık, muhtasar meani, ilmi kelam okutulurdu. İcazetli hocalar vardı. “Ücret ne kelimeRızai Huda için ders verirlerdi. 1963’te Diyarbakır’a gittim, gâh burada, Silvan’da, bazen de köylerde birazcık bir şeyler öğrendim. Doğunun halkı çok cömertti. Medreselerdeki talebelerin (fakih) ihtiyaçlarını temin ediyorlardı. Her gün her sene, şehirdeki halk zekatlarını verirlerdi.

Köy halkı da ziraat gelirlerinde (Arazinin çoğunluğu ağaların olduğu halde. “Şunu da belirtelim” ziraatla uğraşan köylü 5’te birini ağaya verir geri kalan kendisinin de) aşer, onda birini zekât olarak verirlerdi. İşte doğunun halkı o zaman böyle idi.

O günlerde Diyarbakır’ın camilerinde (bazılarında) müezzin kayyım ihtiyacı olduğundan (1965) müftülük imtihan açmıştı. İmtihanı kazanıp Ali Paşa Camii’ne müezzin olarak atandım. Seneler sonra Diyarbakır’a gittiğimde gördüğüm manzaraya üzüldüm, duygulandım. Diyarbakır sen böyle mi olacaktın? Sen bu musibete layık değildin. Asla ama. Delalein takdiri ilahiye ne diyelim.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Mart 2019 Pazartesi 12:13

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    26 Mayıs 2019