Boy kaç yaşına kadar uzar!

Uzun ya da kısa boylu olmak genetik faktörlerin yanı sıra tüketilen gıdalar ve yapılan sporla da ilgilidir. Peki, boy uzaması kaç yaşına kadar devam eder?

10 Ağustos 2019 Cumartesi 14:21
Boy kaç yaşına kadar uzar!

Her ebeveyn evladının sağlıklı olmasının yanı sıra uzun boylu olmasını arzu eder. Ancak boyun uzaması yalnızca genetik faktörlere bağlı değildir. Çocuğun beslenmesinden, spor anlayışına kadar pek çok şey onun boyunun uzamasıyla ilintilidir.

Peki, boy kaç yaşına kadar uzar?

Boy uzama hızı kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak ortalama bir yaş söylemek de mümkün. Yaş olarak nitelendirmek gerekirse 18 veya 20 yaşlarında kişinin boyu, olması gerektiği seviyeye ulaşmış olur. Bu yazlardan sonra boyun uzamasında değişikliğe rastlanmaz. Ayrıca ergenlik dönemi bittiği için, gelişme de yavaşlar. Kemik yapısının büyümesi yavaşlar. Fiziksel hatlar artık oluşmuştur. Bundan sonra büyük çaplı bir değişimin yaşanması pek mümkün değildir.

Kalsiyum önemli

Unutulmaması gereken bir nokta vardır. Küçük yaşlarda tüketilen besinler, ilerideki boy oranını belirler. Örneğin küçükken vücudunun kalsiyum ihtiyacını tam olarak karşılayan kişiler, ergenlik dönemine girdiklerinde boy konusunda sıkıntı yaşamazlar.

Süt içmeyi ihmal etmeyin

Kemik yapısının sağlam olması için, küçük yaşlardan kahvaltı alışkanlığına sahip olunması avantaj sağlar. Her gün düzenli olarak süt tüketmek, bu doğrultuda faydalı olacaktır.

İstisnalar gözlenebilir

Kısacası boy, genlere ve kişinin fiziksel yapısına bağlıdır. Bunun yanında beşeri olarak da beslenmenin etkisi görülebilir. Ayrıca yapılan sporların küçük de olsa katkısı olacaktır. İstisna da olsa, uzun boylu ailelerden kısa çocuklar ya da kısa boylu ailelerden uzun çocuklar dünyaya gelebilir.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ağustos 2019 Cumartesi 14:21

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    23 Ağustos 2019