SETA'dan 'Barış Pınarı Harekatı' yorumu: Türkiye operasyona başlayarak diplomatik bir zafer kazandı

Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin açıklamalarda bulunan SETA Güvenlik Çalışmaları Direktörü Murat Yeşiltaş, "Her şeyden önce Türkiye'nin bu operasyona başlaması diplomatik bir zafer." dedi ve ekledi: "Avrupa Türkiye'nin bölgedeki önemini çok iyi biliyor"

10 Ekim 2019 Perşembe 00:41
SETA'dan 'Barış Pınarı Harekatı' yorumu: Türkiye operasyona başlayarak diplomatik bir zafer kazandı

 Taha Emre ÖZDEMİR  ANKARA 

"Beklenen operasyon sonunda başladı." diyen SETA Güvenlik Çalışmaları Direktörü Murat Yeşiltaş, "Genel olarak bakıldığında ABD'nin YPG ile bu derecede bir ilişki içindeyken Türkiye'nin bu operasyona başlaması diplomatik bir zafer." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bölgede oynadığı önemli role değinen Yeşiltaş, şunları söyledi:

"Türkiye Avrupa'da güvenliği etkin hale getiren önemli bir aktör. Özellikle soğuk savaş ve Arap Baharı sonrasında ülkemiz, hem istikrarı hem de askeri gücü ile Avrupa'nın güvenliği noktasında önemli rol oynadı."

"Mültecilerin sığınması problemi Avrupa'nın güvenliğini tehdit eden noktalara ulaşabilir. Türkiye bugün belki Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmasa da kendi terör problemi ile baş edebilir ancak Suriye'nin ve Irak'ın parçalanması bölgedeki uluslararası siyaseti doğrudan etkiler."

"Geçtiğimiz hafta Rusyalı yetkililer tarafından Türkiye'nin güvenlik kaygılarının anlaşılabildiği ifade edilmişti. Türkiye'ye olan desteklerinin şartlı olduğunu söyleseler de bizim bölgedeki varlığımızın önemini anlamış durumdalar. Türkiye olmadan Astana sürecini, bölgedeki barışı konuşmak mümkün değil. Şu anda ülkemizin kontrol ettiği bölgelerde 8 milyon insan yaşıyor. İran da Rusya da Avrupa ve kendileri için hayati önem taşıyan bu operasyona karşı çıkmayacaklar."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ekim 2019 Perşembe 00:41

YORUM YAZ

  • Mesut Sarp Mesut Sarp 7 gün önce
    Amerika ve Avrupa kritik zamanlarda çok kısa ve öz 3 laf edip damardan girmeyi çok iyi becerirler. Mesela müttefikiz der10 milyon resmi ve gayri resmi göçmeni üstümüze yıkarlar, istedikleri zaman savaş çıkarıp bölgeyi kana boğarlar hatta askerimizin başına çuval geçirirler! Artık kanmayın eşbaskan sözlerine. Sadece yazılı ve paralı anlaşmalara imza atmayı öğrenelim. 60 senedir Avrupa kapılarında vize verecekler diye artık minnetle beklemeleyelim. Hakkımızı kabadayı laflarla değil diploması ve taktiksel almayı bilelim ama her şeyden önce kendi göbeğimizi kendimiz keselim!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Ekim 2019