• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bölge petrol ve gaz kaynıyor! Essequibo kararnamelerini imzaladı: Topraklarına sondaj yapılacak, an meselesi

Yeniakit Publisher
2023-12-10 00:46:00 - 2023-12-10 00:51:45
Bölge petrol ve gaz kaynıyor! Essequibo kararnamelerini imzaladı: Topraklarına sondaj yapılacak, an meselesi

Petrolü doğalgazı aramak için dünyanın dört bir yanında harıl harıl çalışmalar devam ediyorken Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Guyana ile ihtilaflı Essequibo bölgesini etkin bir şekilde Venezuela'ya dahil eden kararnameleri imzaladı. Petrol haberlerini almamız an meselesi

Devlet Başkanı, Essequibo eylem planını desteklemek üzere binlerce kişinin katıldığı ve tüm televizyon kanallarında yayınlanan bir mitingde konuşma yaptı. Brezilya, Venezuela hükümetinin Guyana'nın kontrolündeki bir bölgeyi topraklarına katma planını açıklaması ardından yeni gelişmeler açıklandı

Maduro kararnamelerde aldığı karar ile Alexis Rodriguez Cabello'yu Essequibo'ya başkan olarak atadı. Kararnamenin eyalet halkına sosyal kalkınma getireceğini vurgulayan Maduro ayrıca Venezuela kimlik kartlarının verilmesi için bir ofisin cumartesi gününden itibaren Tumeremo bölgesinde faaliyete geçeceğini duyurdu.

Venezuela Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez'in başkanlığında siyasi, sosyal, ekonomik ve dini yaşamının tüm katmanlarının katılımıyla Essequibo'nun savunulması için ulusal üst düzey bir komisyonu oluşturulması da bu kararnameler içinde yer aldı.

Başkan, bu kararnamelerin Venezuela'ya yeni ve eksiksiz bir coğrafi harita oluşturduğunu söylerek bu haritayı mitingde gösterdi. Maduro, “Bunu tüm okullara, liselere, evlerimize götürmek ve göze çarpan bir yere yerleştirmek gerekiyor.” dedi.

Maduro, gaz şirketlerinin Essequibo bölümlerini derhal oluşturmaları ve bölge genelinde petrol, gaz ve minerallerin çıkarılması için lisanslar vermeye başlamaları hususunun da bu kararnamede yer aldığını ifade etti.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Maduro, Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez'e hitap ederken, yeni Essequibo Savunma Bölgesi'nin oluşturulmasına yönelik bir kararnameyi de açıkladı.

aydinlik'ın aktardığı bilgide Venezuela Devlet Başkanı, “Venezuela'nın tüm haritasını koruyarak büyük hedefine barış içinde yaklaşması için halkın ve ordunun tam desteğini istiyorum.” dediği iletildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Güldürmedi

Ülkesindeki insanlar açlıktan kıvranıyor enfilasyon olmuş yüzde 1 milyon ve hala ülkeyi yönetiyor. Hırsız işte hırsız her yerde aynıdır. Ülkenin yarısı mülteci olmuş bu dallama hala utanmadan sıkılmadan dikatörlüğünü sürdürüyor. Anasını bellerler yakında demedi demeyin

Bir türk dünyaya (eskiden) bedeldi

Akit somalili kuryeye arkadan çarptı kurye yaralı kurtulacakken yamyam ikinci bir hamleyle kuryeyi ezip geçti kendini kurtarıp kaçmak için. Emniyet müdürlüğü müslüman türk insanlığın leş olduğunu tüm dünyaya ilan etmiş oldu .Akit bu olaya sesis kalanlar alçaktır.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23