Bir zeytin tanesinin hatırlattıkları...

Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu, Ramazan ayı ile ilgili anılarını, Ramazan ayını nasıl değerlendirdiğini anlattı.

18 Mayıs 2018 Cuma 09:55
Bir zeytin tanesinin hatırlattıkları...

Ramazan’ın mübarek nuruyla yıkandıkları zaman dilimlerinde, rahmetli babasının, “Mustafa vakit tamam” sözlerinin hafızasında yankılandığını hüzünlü bir terennüm eşliğinde zikreden Karahasanoğlu, “Ben de babamdan kalan bu mirası devam ettirmeye gayret gösteriyorum. Sahur girdiğinde çocuklarımı arayarak, ‘Vakit tamam’ diyorum” ifadelerini kullandı.

Geçmişe dönüp baktığında “tek tabaklı Ramazan” sofralarını hatırladığını söyleyen Karahasanoğlu, “Daha toplumsal bir anlayış bugün bireyselliğe dönüştü. Bu bireyselliği bize sevdirmeye gayret ediyorlar ama, aynı tastan çorbayı içmenin lezzetiyle sadece kendi tabağına konan çorbayı içmenin lezzeti farklı bence” dedi.

BAŞKASINI DÜŞÜNEBİLMEK

Eskiden orucun temsil ettiği ilahi hikmete bir saygının olduğunu belirten Karahasanoğlu, “Hatırlıyorum oturduğumuz mahallede bir Rum, iki Ermeni vardı. Onlar katiyen sokakta bir şey yemez içmezdi. Saygı gösterirlerdi. Oysa bugün Müslüman görünümlü insanların sokakta yiyip içtiğini görüyoruz. Mazeretin vardır tutmayabilirsin. Buna zaten cevaz verilmiş. Lakin aleni yemenin ya da içmenin bir anlamı yok” diyerek haklı bir tepkiyi de dile getirmiş oldu. “İnsanın insanı düşündüğü”, “komşusu açken tok yatanın olmadığı” Ramazanların canlı tanığı olduğunu duygu dolu bir sesle paylaşan Karahasanoğlu, “Babam İstanbul’a gelmiş burada çalışıyordu. Bizler İstanbul’daydık. Amcam ise köydeydi. Hatırlıyorum bir Ramazan sofrasında çok güzel bir zeytin vardı. Babam zeytini yedikten sonra ağladı. ‘Acaba ağabeyimin de sofrasında zeytin var mı?’ diye. Şimdi belki herkes kendi zeytinini alabiliyor ama, o düşünce şu anda var mı bilmiyorum. Topluluk içerisinde yaşanan Ramazanlar bireysele dönüştü. Belki bunu bir ölçüde telafi etmek için sokak iftarları yapılıyor. Bu da tabii önemli. Lakin öteki daha tabiiydi, bu daha suni” diyerek sözlerini noktaladı.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Mayıs 2018 Cuma 09:55

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    24 Ocak 2019