• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bir ülkeden daha işgalci İsrail'e şok! Soykırımcının elçisi kovuldu

Yeniakit Publisher
2024-02-19 21:41:00 - 2024-02-19 21:45:21
Bir ülkeden daha işgalci İsrail'e şok! Soykırımcının elçisi kovuldu

Brezilya Devlet Başkanı Lula'nın, Gazze'deki katliamları nedeniyle Netanyahu'yu Hitler'e benzetmesinin ardından gerilen ilişkiler tamamen koptu. Brezilya, İsrail büyükelçisini sınır dışı edip, İsrail'deki büyükelçisini geri çekti.

Katil İsrail'in Gazze'de 7 Ekim'den bu yana yaptığı katliamlara yüksek tondan tepki dün Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'dan geldi. Lula, Netanyahu'yu Hitlere benzetti. Netanyahu ise Lula Da Silva'ya tehdit dolu bir dille karşılık verdi.

İki ülke ilişkileri resmen koptu

Gerilen Brezilya-İsrail ilişkileri resmen koptu. Brezilya, İsrail büyükelçisini ülkeden kovarken, kendi elçisini ise geri çağırdı.

Lula'dan Netanyahu'ya Hitler benzetmesi

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, İsrail'in Gazze'yi işgalini "soykırım" ifadesiyle niteleyerek, Nazi lider Adolf Hitler'in yaptıklarına benzetti. Gazze Şeridi'nde olanların "savaş değil, soykırım" olduğunu söyleyen Lula da Silva, "Gazze Şeridi'nde Filistinlilerin başına gelenler tarihin hiçbir döneminde yaşanmadı. Aslında yaşandı, Hitler Yahudileri öldürmeye karar verdiğinde yaşandı." ifadelerini kullandı.

İsrail, istenmeyen adam ilan etti

İsrail Başbakanı Netanyahu, Lula'nın sözlerine "İsrail’i Nazilerin Yahudi Soykırımı ve Hitler ile karşılaştırmanın kırmızı çizgiyi aştığını" söyleyerek sert tepki verirken, İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, ise istenmeyen adam ilan etti.

Katz, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Brezilya’nın İsrail Büyükelçisinin Batı Kudüs'te bulunan "Yad Vashem" Yahudi Soykırım Anıt Müzesine çağrıldığını duyurdu.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Brezilya Devlet Başkanının sözlerinin "ciddi bir Yahudi karşıtı saldırı" olduğunu savunan Katz, bunu "affetmeyeceklerini ve unutmayacaklarını" ifade etti.

Katz, Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva’nın "özür dileyip sözlerini geri alana kadar İsrail'de istenmeyen kişi olacağını" kaydetti.

İsrail büyükelçisini sınır dışı etti

Yaşanan gerilimin ardından Brezilya, İsrail büyükelçisini sınır dışı etti. Kendi büyükelçisini ise İsrail'den geri çekti.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

LEVENT

Türkiye İsrail büyükelçisini sınır dışı ettimi?

Rabbbim kalbi temiz hakdan yana olanları

İslamla şereflendir ki ebedii saadetleri olsun... Yıllarca mallarını alarak gayri islami her kesimi biz besledik şimdi ceza zamanı... Madden manen!!!!!!!
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23