Norveç Suudilere silah satışını kesti!

Norveç, Yemen'de Husilerle savaşan koalisyon güçlerine öncülük eden Suudi Arabistan'a silah ve askeri malzeme ihracatını durdurduğunu bildirdi.

10 Kasım 2018 Cumartesi 09:45
Norveç Suudilere silah satışını kesti!

Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Soreide, ülkesinin devlet televizyonu NRK'ye açıklamalarda bulundu.

Yeni lisans yok

Suudi Arabistan hakkındaki son gelişmelere dikkati çeken Soreide, "Yemen'deki savaşın geldiği son durumu da göz önüne alarak, Suudi Arabistan'a bütün savunma sanayi ile ilgili silah ve mühimmat ihracatı için yeni lisans vermeyeceğiz." ifadesini kullandı.

Cemal Kaşıkçı sorusunu cevaplamadı

Norveç'in Suudi Arabistan'a silah ihracatını durdurmasının Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgisinin olup olmadığının sorulması üzerine Soreide, bu konuda yorum yapmaktan kaçındı.

Almanya da durdurdu

Almanya geçen ay, Kaşıkçı cinayetinin sonucu ortaya çıkıncaya kadar Suudi Arabistan'a tüm askeri ihracatı durdurduğunu açıklamıştı.

İsveç satışı kesmedi

İsveç Başbakanı Stefan Löfven ise bir süre önce yaptığı açıklamada, Kaşıkçı olayına rağmen Suudi Arabistan'a silah satışını durdurmayacaklarını ifade etmişti.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de meşru yönetime darbe yapan Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Ülkenin birçok kenti ordu ile Husiler arasındaki çatışmalara sahne oluyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Yemen hükümetine destek veriyor.

Haber Tarihi: 10 Kasım 2018 Cumartesi 09:45

YORUM YAZ

  • Mehmet TANRIVERDİ Mehmet TANRIVERDİ 4 gün önce
    Yani el altindan satacaksiniz.
  • MUATAFAMUATAFA4 gün önce
    BİR AKİT TAKİPCİSİ OLARAK SİZİ KINIYORUM O KADAR ASKER YARALIMIZ VAR NEDEN HABER YAPMIYORSUNUZ TEK KELİME YOK (Editörden: İşte konu ile ilgili Ana Manşetten verdiğimiz haber: https://www.yeniakit.com.tr/haber/hakkaride-patlama-yarali-askerler-var-542497.html

Günün Karikatürü

15 Kasım 2018