Bir dâhinin (Abdülhamid’in) endişeleri

Tarihimizde yaşanan bu hadiseleri biliyor muydunuz?

03 Mart 2019 Pazar 12:56
Bir dâhinin (Abdülhamid’in) endişeleri

1908’de ilan edilen İkinci Meşrutiyet’ten sonra açılan Meclis-i Mebusan’da, 127 Türk milletvekilinin bulunmasına karşılık 139 diğer etnik gruplardan (Rum, Ermeni, Yahudi, Arap, Arnavut vs.) milletvekili bulunduğunu…

O zamanın anayasasına göre; Padişah’ın ancak sadrazamı (Başbakan) ve şeyhülislâmı tayin etme yetkisinin bulunduğunu…

Otuzüç yıl devleti dâhice idare eden ve Meşrutiyet’in ilan edilmesiyle birlikte yetkileri elinden alınan Sultan Abdülhamid Han’ın, Meclis-i Mebusan’ın bu tehlikeli durumunu görüp devletin sürüklendiği uçurumu fark ederek henüz daha sadrazam olmayan Talat Paşa’yı çağırıp, büyük bir teessürle:

…Görüyorsunuz; mecliste Türk mebusların sayısı, meclisin yarısı kadar bile değildir. Bu Türk mebusları arasında da elbette muhalifler bulunacaktır. Türk olmayanlar, sayılarını artırmak için ellerinden geleni yapacaklardır. Böylelikle ekseriyet onların eline geçince, Harbiye Nazırı Artin, Bahriye Nazırı Dimitri… olabilir.

Ermeni bir başkumandan ile Rum bir amiralle bu devleti nasıl idare edebilirsiniz? Hiç olmazsa, bu iki hayatî makamı, devletimizin mahvolmasını isteyen bu insanlara, benim emrim olarak bırakmayınız…” diyerek yapılan çok önemli bir yanlışı düzeltmeye çalıştığını…

Biliyor muydunuz?

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 03 Mart 2019 Pazar 12:56

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    24 Mayıs 2019