• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bilim İnsanları ilan etti: Yaralı dokular için canlı minik robot üretti! Bilim dünyasına bomba gibi düşecek, duyan şok olacak!

Yeniakit Publisher
2023-12-01 22:25:00 - 2023-12-02 06:26:32
Bilim İnsanları ilan etti: Yaralı dokular için canlı minik robot üretti! Bilim dünyasına bomba gibi düşecek, duyan şok olacak!

Bilim insanları heyecanlandıracak açıklama sonrası çok konuşulacak keşif: Yaraları ve hasarlı dokuları iyileştirmeye yardımcı olabileceği düşünülen "anthrobot" adını verdikleri canlı minik robotlar üretmeyi başardı deyip iddia ettiler!

CNN’in haberine göre, Tufts Üniversitesi ve Harvard Üniversitesinden bilim insanları, yaptıkları araştırmada, farklı yaş ve cinsiyetteki yetişkin bağışçılardan elde ettikleri soluk borusu hücrelerini kullandı.

Araştırmacılar bu hücrelerle, yaraları ve hasarlı dokuları iyileştirmeye yardımcı olabileceği düşünülen canlı minik robotlar üretti diyerek haber servis edildi!

Bilim insanlarının bu çalışması, daha önce üretmeyi başardıkları “xenobot” adlı ilk canlı robotlara dayanıyor.

Araştırmacılar, nihai hedeflerinin, anthrobotların tıbbi uygulamalarda kullanılıp kullanılmayacağına ilişkin soruyu cevaplandırmak olduğunu belirtti. Bu bağlamda araştırmacılar, minik robotların, laboratuvar ortamında yetiştirilmiş, “sıyrık barındıran” insan nöronlarındaki “hasarı taklit etmesi” için hareket edip etmediğini de inceledi. Araştırmacılar, iyileşme mekanizmasını henüz anlamlandıramamış olsa da “anthrobotların” nöronların hasarlı bölgesinde büyüme kaydettiğini dile getirdi.

Tufts Üniversitesi doktora öğrencisi ve araştırmanın yazarlarından Gizem Gümüşkaya, soluk borusu hücrelerinin, hareketi sağlayabilecek özelliği nedeniyle ve ulaşılması nispeten kolay olduğu için araştırmada tercih edildiğini söyledi.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

60 GÜNE KADAR YAŞAYABİLDİ

Soluk borusu hücrelerinin büyüme koşullarının kimyasal bileşimi üzerinde deneyler yapan Gümüşkaya, hücre kümelenmelerini kaplayan tüylerin dışarıya doğru bakmasını sağlayacak yöntemi buldu. Gümüşkaya, “Birinci günde, ikinci günde, dördüncü veya beşinci günde hiçbir şey olmadı, ancak biyolojinin genellikle yaptığı gibi, yedinci gün civarında hızlı bir geçiş oldu” ifadesini kullandı.

Gümüşkaya, “Bizim yöntemimizde her anthrobot tek bir hücreden büyüyor” ifadesine yer verdi.

Araştırmada, ileri geri dalgalanan “cilia” adı verilen saç benzeri çıkıntılarla kaplı soluk borusu hücrelerinin, bu özelliği sayesinde akciğerlerdeki hava geçişlerine giden küçük parçacıkları dışarı itebildiğine dikkat çekildi.

Araştırmanın yazarlarından Profesör Michael Levin ise “anthrobotları” benzersiz kılan şeyin hücrelerin kendi kendine bir araya gelmeleri olduğunu ifade etti.

Levin, pek çok bilim insanının biyolojik robotlar ürettiğini ancak bunların inşa edilen kalıplar üzerine yaşaması için elle hücreler ekilerek yapıldığını söyledi. Bu arada “Anthrobotlar” laboratuvar ortamında 60 güne kadar yaşamayı başarabildi. Araştırmanın sonuçları “Advanced Science” dergisinde yayımlandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ata

akit kardeb... daha bugüne kadar lab.de, bütün teknoloji kullanarak tek hücreli de olsa bir canlı üretilemedi... evrimcilerin, devrimcilerin ezikliği bundandır. .
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23