Seçim 2019 Sayfası

Bezmialem Valide Sultan'ı Anma Haftası'nda “Vakıf Gureba'dan Bezmialem Vakıf Üniversitesi'ne Vakıf Medeniyeti” konulu konferans düzenlendi

Bezmialem Vakıf Üniversitesi tarafından düzenlenen “Bezmialem Valide Sultan’ı Anma Haftası” etkinlikleri kapsamında “Vakıf Gureba’dan Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’ne Vakıf Medeniyeti”konulu konferans düzenlendi.

05 Mayıs 2017 Cuma 23:20
Bezmialem Valide Sultan'ı Anma Haftası'nda “Vakıf Gureba'dan Bezmialem Vakıf Üniversitesi'ne Vakıf Medeniyeti” konulu konferans düzenlendi

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Dekanlık Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Akça, Rektör Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, yöneticiler, sağlık personeli ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Akça, “Bezmialem Valide Sultan medeniyetimizin çok önemli temsilcilerindendir. Bizim medeniyetimiz sevgi ve iyilik medeniyetidir. Bu medeniyete mensup olanların ve bu medeniyeti temsil edenlerin başka bir şeyinden bahsedilmez. Bu temsilciler insanı severler, iyilik yaparlar ve başka insanların hayatlarını kolaylaştırmak için ellerinden ne gelirse onları yaparlar. Umreye gittiğimde dahi Bezmialem Valide Sultan’ın eserlerini gördüm. Bu değerlere sahip çıkmak ve değerlerimizin yok edilmesine müsaade etmememiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Özellikle gençlere seslenmek istediğini kaydeden Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Akça, “Bezmialem Valide Sultan’ın Anma Haftası’nda özellikle bunu dile getirmek istiyorum. Özellikle gençlere sesleniyorum, geçmişini bilmeyen geleceğini bilemez. Bu bir slogan değil, bir hissiyattır ve bunu hissetmemiz gerekir. Burası bir üniversitedir, 3000’den fazla öğrencimiz mevcut olup ayrıca sağlık hizmeti vermekteyiz ve geleceğe dair hedeflerimiz var. Bu değerlerin farkında olmak ve nereye gideceğimizi bilmek gerekiyor.” şeklinde ifade etti.

Rektör Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, Bezmialem Valide Sultan’ın hayatını hayra adadığını belirterek, “Halktan kopmayan ve her daim halkın içinde yer alarak gönüllerde taht kuran Bezmialem Valide Sultan’ın pek çok eseri bugün halen insanlara hizmet etmekte ve kendisi kalbimizde yaşamaktadır. Müslümanlara yönelik kurduğu hastane olan Bezm-i Alem Gureba-i Müslimin Hastanesi asırlardır yaşayan bir kültürün en güzel örneğidir. 172 yıl önce kurulan “Bezm-i Alem Gureba-i Müslimin Hastanesi” manevi değerler üzerine inşa edilmiş ve vakıf kültürünün temelini oluşturmuştur. Kurulduğu dönemde Müslümanlara hizmet etmeyi kendisine amaç edinmiş, tarihi boyunca bu çizgiden hiç ayrılmamıştır. Bizler de Bezmialem Valide Sultan’ın takipçileri olarak bu çizgiyi devam ettirmeye gönülden çalışmaktayız.” şeklinde ifade etti.

Vakıf kültürünü sürdürmenin önemine değinen Rektör Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, “172 yıldır sağlık hizmeti veren Bezm-i Alem Gureba-i Müslimin Hastanesi, 2010 yılında Bezmialem Vakıf Üniversitesi’ne dönüştürülerek yeni bir dönemin kapıları aralanmıştır. Geçmişten aldığı köklü geleneği bugünün modern yaşamı, eğitim anlayışı ve teknolojisiyle harmanlayarak sağlık neferleri ve bilim insanları yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bezmialem Vakıf Üniversitesi, bugün Bezmialem Valide Sultan’ın geleneğini devam ettirmenin gücüyle geleceğe sağlam adımlarla yürümektedir.” şeklinde ifade etti. 

İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Tozduman Terzi, “Bezmiâlem Valide Sultan” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Nuran Yıldırım ise “Bezmiâlem Valide Sultan Vakıf Gureba Hastanesi’nin Tıp Tarihindeki Önemi” adlı sunumunu aktardı.

Ardından Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi ve Hastanelerimizde aşure dağıtımı gerçekleştirildi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 05 Mayıs 2017 Cuma 23:20

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Nisan 2019