Seçim 2019 Sayfası

Beytullah Ergin Borobey: Mücadele Müslüman ile Gâvur arasındaydı

CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun 'Biz 145 yıldır demokrasi mücadelesi veriyoruz' sözlerini değerlendiren Yazar Beytullah Ergin Borobey; "145 yıl önce Hristiyanlar Müslümanlarla mücadele ediyordu" dedi.

14 Nisan 2019 Pazar 16:06
Beytullah Ergin Borobey: Mücadele Müslüman ile Gâvur arasındaydı

 Taha Emre Özdemir  yeniakit.com.tr 

Yazar Beytullah Ergin Borobey, CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun 'Biz 145 yıldır demokrasi mücadelesi veriyoruz' sözlerine ilişkin; "Tarihi dönemlerle ilgili bir şey söylerken o dönemin şartlarına bakmak gerekir. O dönemin şartları ile bugünün şartlarını da karşılaştırmak lazım. Bahsedilen tarih 1874'lü yıllara tekabül ediyor. Fakat yapılan açıklamada gizli bir mesaj var" dedi.

Ekrem İmamoğlu'nun vurgu yaptığı 145 yıl öncesini anlatan Borobey; "O dönemde yaşananlara baktığımızda karşımıza daha evveline dayanan bir hareket çıkıyor. Süreç 1860'lı yıllara dayanıyordu. Yani sözü edilen 145 yıldan daha eski bir olaydı. Sultan Abdulaziz'in o dönem çok önemli iki adamı vardı. Bunlardan birisi Hariciye Nazırı Fuat paşa, diğeri de Dahiliye Nazırı Ali Paşa'ydı. Onlar Osmanlı Devleti'nde yetişen çok önemli devlet adamlarından ikisiydi. Sultan Abdulaziz, o iki önemli devlet adamı sayesinde ayaktaydı. O dönemlerde Fuat Paşa Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu durumdan sürekli dem vururdu. Sultan Abdulaziz zaten 1867'deki Avrupa seyahatini Fuat Paşa'nın şikayetleri ve önerileri üzerine yaptı. Abdulaziz, İngiltere ve Fransa'ya gitti. Bu ziyaretler Osmanlı'nın gücünü Avrupa'ya tekrar göstermek amacı taşıyordu. Sultan Abdulaziz'i bu ziyaretlere Fuat Paşa ile Ali Paşa ikna etti. Özellikle Fuat Paşa Osmanlı'daki çöküşü görmüştü" ifadelerini kullandı.

'Osmanlı'yı yıkma planları Jön Türkler tarafından yapıldı'

Sultan Abdulaziz'in İngiltere ziyaretinde yaşanan bir olayı anlatan Borobey; "Sultanın ziyaretini haber alan 'Jön Türkler' isimli bir grup protesto gösterisi hazırlığı yapıyordu. Bu grup Sultan Abdulaziz'in ziyaret edeceği bölgeden çıkarıldı. Enteresan olan ise bu olayın haber yapılmasıydı. Jön Türkler isimli grup, bu haberler yapılmadan da oradan çıkarılabilirdi. Aslında dönemin mecmualarında bu haberin yayınlanması bir plandı. Jön Türklerin o dönemde başlayan bir planıydı bu. 1874 yılının öncesinde bir hazırlık süreci vardı. Osmanlı Devleti'ni yıkmaktan ziyade onun yerine kurulacak devletin kendi fikirleri doğrultusunda olmasını istiyorlardı" şeklinde konuştu.

'İmamoğlu bu açıklamayı cehaletinden yapmış olamaz'

Sultan Abdulaziz'in; Yargıtay, Danıştay, Vilayet Meclisleri'nin açılması gibi birçok yeniliği hayata geçirdiğini vurgulayan Borobey; "Osmanlı Devleti'ni yıkma hareketi Jön Türklerle başladı. Ekrem İmamoğlu'nun açıklamasında 'Demokrasi' ifadesi olması çok enteresan. 1874'te Demokrasi mi vardı? O dönemin mücadelesi Müslümanlar ve Hristiyanlar arasındaydı. Avrupalılar ve Osmanlılar diye bir ayrışma vardı. Açıklama yapıldığı zaman bir şeylerin altının net bir şekilde çizilmesi gerekiyor. O dönemde kiminle mücadele edildi. Osmanlı ve Sultan Abdulaziz ile. Siyasilerimizin de bir şey söylerken ağzından çıkana dikkat etmeleri gerekiyor. Böyle önemli bir açıklamanın cehaletle ilgili olduğunu da düşünmüyorum. Zamanlaması da oldukça manidar. Osmanlı'ya Devlet-i Aliye'ye ve Sultan Abdulaziz'e yapılan darbeye ilişkin bir mesaj veriliyor. Bu mesajı da İstanbul tartışmaları üzerinden aktarıyorlar. Tabii ki bunlar alelade yapılan açıklamalar da değil. Hepsi bir plan dahilinde düzenleniyor. Bunları unutmamamız gerekir. Toplum olarak hafızamız çok zayıf. 145 yıl önce yaşanan neydi? Bunu çok iyi anlamak lazım. Bir Osmanlı Padişahı tahttan indirildi ve bilekleri kesilerek öldürüldü. Devamında Sultan Abdulhamit de tahttan indirildi. Belki onu öldürmediler ama Osmanlı İmparatorluğu yıkıldı. Yerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti hala bağımsızlık mücadelesini sürdürüyor. Bu mücadeleyi kimlerle sürdürdüğümüz de açıklamanın detayında zaten gizli diye düşünüyorum" dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Nisan 2019 Pazar 16:06

YORUM YAZ

 • zülfikar Hayberzülfikar Hayber9 gün önce
  MEMLEKETİM adlı yorum chp çalar demiş o kısımda biraz tarfgir davranmış maalesif akp son on yılda o hususta chpye tur attı... Lakin chp ceddin ve dinin düşmanı olarak kuruldu ilk kodlarında o var bu hususta arkadaş haklı. Bizim mesele çok zor müşrikler başa bela iken münafıkların her geçen gün artması. Bunun çözümü istişare tek bir kişinin aklı ile bu işler hallolmaz o kişi bunu fark edip azarlamayacağı/azarlayamayacağıadamları yanına toplamalı...
 • cccccc9 gün önce
  O dönemle bu dönem aynı chp haçlı uşağı, AKP MHP Osmanlı.
 • ReisReis9 gün önce
  Siz kime gavur diyorsunuz bre gafiller!!! Siz kimsiniz de insanların dindar veya dinsiz olduğuna karar veriyorsunuz? Elhamdülillah Müslüman'ım ve oyumu Ekrem İmamoğlu'na verdim. Maçanız yiyorsa gelin yüzüme gavur deyin. Siz ve sizin gibi beş para etmez din tüccarları yüzünden insanlar dinden soğuyor. Gavur dediğiniz insanlar sizin kadar zarar vermiyor İslamiyet'e.
 • MEMLEKETİMMEMLEKETİM9 gün önce
  CHP ÇALAR HİZMET YAPMAZ MÜSLÜMAN DÜŞMANIDIR ÇOĞU. HDPKK İLE BİRLEŞMİŞTİR.REİS İÇERDE BUNLARLADA SAVAŞIYOR
 • yazıYORUMyazıYORUM9 gün önce
  Çuvalların üstüne yatan karaktersizlerin 15000 oyu çaldığı tescillenmiş, herifler diğer çaldıkları da ortaya çıkarılmasın diye ülkeye parmak sallayıp bu süreci bitirin yoksa kaos çıkartırız diyorlar, ama hırsız 15 000 oyu çalınan Ak Parti! mazlum da 15000 oyu çaldığı ispatlanmış CHP oluyor! Haskrn lan ordan müptezel deyyuslar, siz çuvala yatmıyorsunuz doğruları duymamak için kulağınızın üstüne yatıyorsunuz
 • TozerTozer9 gün önce
  Şu anda dindarlar hırsızlık yapmasın diye, gavurlar çuvalların üstünde yatarak nöbet tutuyor. Ülkenin geldiği nokta bu.
 • Ahmet Ahmet 9 gün önce
  Bu adam kim İranlı ajan mı Arabistan dan gönderilen ortalığı karıştıran adam mı ...
 • yazıYORUMyazıYORUM9 gün önce
  Ulan FETÖ cü pezevenkler siz s.krt olup kaçtığınız ülkelerin gazetelerini takip etsenize, bu ülke sizin değil bizim ülkemiz, sizler kaçıp gittiğinin Yunanistanın Almanyanın İngilterenin ABD nin siyasetini seçimini sosyal yaşantısını takip edin. Size ne Türkiyede olan seçimden vatan haini hırsızın kralı yolsuzluğun piri arsızlığın mucidi FETÖ cü takiyye ustaları, münafıklığı kendilerine din edinmiş ahmaklar takımı!
 • fetösavarfetösavar9 gün önce
  mollaoğlu, imamoğlu, kaftancıoğlu, kılıçlıoğlu, oğlu da oğlu...
 • Kaktus SydneyKaktus Sydney9 gün önce
  Imamoglu tipik munafik Feto yuzu, projede ayni vatan hainliginde ustlerinr yok, cal cirp Haclilara calis; bunlarin isi bu...
 • Kinta KuntaKinta Kunta9 gün önce
  Siz bu işi uzattıkça, Ekrem İmamoğlu, 2023seçimlerinde 1 numaralı Cumhurbaşkanı adayı olmuştur..Saymaya devam edin.
 • ABUZERABUZER9 gün önce
  GAVUR DEMİŞKEN MALİYE BAKANI NERE GİTTİ KİMLERLE NE GÖRÜŞTU Bİ PARANTEZ İÇİNDE YAZSAYDINIZ GAVUR NEDİR ÖĞRENİRDİK ARADA.
 • Ahmet Ahmet 9 gün önce
  Hasss
 • YalanYalan9 gün önce
  Namaz kıl Kur'an oku hepsi sahte sonra sana oy versinler ne güzel dünya.
 • chpkk düşmanıchpkk düşmanı9 gün önce
  Bu oğlan'ın( beylikdüzü eski belediye başkanı) simasında müslüman siması yok. İkilemdeyim, ya münafık Fetö siması veyahut 145 yıl önceki haçlı siması mevcut. Kahpelikmi diz boyu.
 • VatandaşVatandaş9 gün önce
  Bak bak papaz in yandaşları da okuyor akiti iyi bari. Bı b.k tan haberleri olur papazın peşinde n gitmezler dicem ama onlarin olmayan beyinleri yıkanmış hala Erbakan hocanın partisi saniyorlar saadet partisini aloooo uyanın temel papazı. Var partinin başında cehapekaka ya oy. Verdiniz m.llar
 • 17-25 hırsızlık haftazı17-25 hırsızlık haftazı9 gün önce
  Ne yaparsanız yapın fark 13990 oy kapatamazsınız yenildiniz hemde acı acı sen ağlama dayanamam diye diye
 • 17-25 hırsızlık haftası17-25 hırsızlık haftası9 gün önce
  Hırsızla arsız arasında
 • muho kötü bittin lan!muho kötü bittin lan!10 gün önce
  Muhoince şu an hasedinden kıvrım kıvrım kıvranıyor; düşünsene şu an kamuoyu önünde tartışılan; dondaroğluyla rekabete girişecek olan isim o olacaadı!
 • Allahın SopasıAllahın Sopası10 gün önce
  Mücadele siz hırsız ve kul hakkı yiyenlerle dürüst insanlar arasında. Cehenneminizde yanacaksınız!
 • milletmillet10 gün önce
  Yahu bizimkiler ya salağa yatıyor ya korkuyor yada çok nazik ve ahmaklık derecesinde demokratlar . Bırakın bu laf cambazlıklarını Fetö iti bir Kripto Ermeni Sakallı temel İngiliz anahtarı, temelsiz kızıl sakal bir kripto Yahudi, Bu baygın gözlü yavşakta Yunan basınına göre Pontus Rumu .İnsanları uyarmak için ne söylemek lazımsa onu söyleyin Bu deyusların tammı kafir uşağı ve kafir dir. Ey milletim uyan
 • Richard Dawkins Richard Dawkins 10 gün önce
  Hala aynı beyni sulanmış cahil kafalar.. Osmanlıyı Jön Türkler yıkmış.. Hayat bir değişim demektir. Ama siz bunu anlayamazsınız. Ve biz bu değişime ayak uydurduğumuz sürece varız.
 • ÖmerÖmer10 gün önce
  Henüz yeni başladılar.Neler olacak neler.Bu adamlar ümmete hayat hakkı tanımaz.
 • 40440410 gün önce
  papzoglu tam bir gevur usagi.
 • Yusuf canYusuf can10 gün önce
  Demek bu vede avanexi Jon Türk kafasında zaten CHP bin Müslümanlığa bakışı belli Yunan gazetelerinde Konstantinopolis kurtuldu diyerek CHP ye basirilar diliyor ana bunlar bir türlü anlamıyor,o kâfirler ile iş birliği yapiyorlar,
 • mutmainemutmaine10 gün önce
  Yorum yazanları görünce nasıl bir zihniyet olduğu anlaşılıyor,,tamamen çirkeflik var yorumlarda...sürekli bir MEMNUNİYETSİZLİK var...buraya gelip yazmalarıda HAZIMSIZLIKTAN....
 • OğuzTürkOğuzTürk10 gün önce
  Avrupalıların osmanlının yıkılıp yerine kendileri gibi bir devlet kurulması istekleri aynen yerine geldi, osmanlı yıkıldı, T.Cumhuriyeti kuruldu, bu ödevi alan ve harfiyen yerine getiren belli.
 • NakiNaki10 gün önce
  31mart ta Binali beye verilen oylar seçimin tekrarı halinde Ekrem İmamogluna gececektir.Bu hesap Bağdat'ta n döner bilesiniz uşaklar
 • HarunHarun10 gün önce
  Babasi belli olmadığının delili sayılır mı? Bahçıvan yada aşçı nin yada uşağın çocuğu olabilir
 • MehmetMehmet10 gün önce
  Emevilerle başlayan ve araplaştırma, ötekileştirme, başka düşünce ve inanışlara yaşam hakkı tanımayan siyasal İslamcılık peşinde koşanlar bize gavur diyor. Hoşt köpek. Sizin zihniyetiniz de bu laik devletten çalmak çırpmak helal, laik vatandaşlara söz verip kafire verilen sözden dönmek caizdir, laikleri insan yerine koymak bile günahtır. Bütün hazımsızlığınız hırsızlığınız yandaşlarınıza peşkeş çekmeleriniz bu zihniyetin tezahürüdür.
 • ismail hakki efendiismail hakki efendi10 gün önce
  yorum yaparken dikkatli yapmamiz lazim bizim ulkemizde nekadar iyi hizmet edrsen et yaranamazsin derlerdi dogruymus insanlar metroya biniyor köprulerden geciyorlar dunsanin buyuk sayili hava alani yapiyorsun daha neler neler yollar belediyediyecilik dersen ak partidir demekki hizmet yapmak bosmus allah yardimcimiz olsun
 • RelRel10 gün önce
  Ihale gidiyorha hasizi rant ihale ci ler sizi kan emdiniz kan maas kira faturaya yetmiyor neyin kafasinda yasyo sunuz cubeli ahmet hoca 3 nisan da belediyeden ihale almis iste derdiniz ihale para dir mama niz kesilir haramzede ler sizi
 • VatandaşVatandaş10 gün önce
  Sen nasıl bir mahluk çıktın lan hahamoğlu Allah cezanı verir inşallah en kısa zamanda sen ve senin hırsız yandaşlarının
 • DemiroğluDemiroğlu10 gün önce
  Dili sürçmüş :)

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Nisan 2019