• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Beytullah Ergin Borobey: Mücadele Müslüman ile Gâvur arasındaydı

CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun 'Biz 145 yıldır demokrasi mücadelesi veriyoruz' sözlerini değerlendiren Yazar Beytullah Ergin Borobey; "145 yıl önce Hristiyanlar Müslümanlarla mücadele ediyordu" dedi.

2019-04-14 16:06:00 -
Beytullah Ergin Borobey: Mücadele Müslüman ile Gâvur arasındaydı

 Taha Emre Özdemir  yeniakit.com.tr 

Yazar Beytullah Ergin Borobey, CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun 'Biz 145 yıldır demokrasi mücadelesi veriyoruz' sözlerine ilişkin; "Tarihi dönemlerle ilgili bir şey söylerken o dönemin şartlarına bakmak gerekir. O dönemin şartları ile bugünün şartlarını da karşılaştırmak lazım. Bahsedilen tarih 1874'lü yıllara tekabül ediyor. Fakat yapılan açıklamada gizli bir mesaj var" dedi.

Ekrem İmamoğlu'nun vurgu yaptığı 145 yıl öncesini anlatan Borobey; "O dönemde yaşananlara baktığımızda karşımıza daha evveline dayanan bir hareket çıkıyor. Süreç 1860'lı yıllara dayanıyordu. Yani sözü edilen 145 yıldan daha eski bir olaydı. Sultan Abdulaziz'in o dönem çok önemli iki adamı vardı. Bunlardan birisi Hariciye Nazırı Fuat paşa, diğeri de Dahiliye Nazırı Ali Paşa'ydı. Onlar Osmanlı Devleti'nde yetişen çok önemli devlet adamlarından ikisiydi. Sultan Abdulaziz, o iki önemli devlet adamı sayesinde ayaktaydı. O dönemlerde Fuat Paşa Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu durumdan sürekli dem vururdu. Sultan Abdulaziz zaten 1867'deki Avrupa seyahatini Fuat Paşa'nın şikayetleri ve önerileri üzerine yaptı. Abdulaziz, İngiltere ve Fransa'ya gitti. Bu ziyaretler Osmanlı'nın gücünü Avrupa'ya tekrar göstermek amacı taşıyordu. Sultan Abdulaziz'i bu ziyaretlere Fuat Paşa ile Ali Paşa ikna etti. Özellikle Fuat Paşa Osmanlı'daki çöküşü görmüştü" ifadelerini kullandı.

'Osmanlı'yı yıkma planları Jön Türkler tarafından yapıldı'

Sultan Abdulaziz'in İngiltere ziyaretinde yaşanan bir olayı anlatan Borobey; "Sultanın ziyaretini haber alan 'Jön Türkler' isimli bir grup protesto gösterisi hazırlığı yapıyordu. Bu grup Sultan Abdulaziz'in ziyaret edeceği bölgeden çıkarıldı. Enteresan olan ise bu olayın haber yapılmasıydı. Jön Türkler isimli grup, bu haberler yapılmadan da oradan çıkarılabilirdi. Aslında dönemin mecmualarında bu haberin yayınlanması bir plandı. Jön Türklerin o dönemde başlayan bir planıydı bu. 1874 yılının öncesinde bir hazırlık süreci vardı. Osmanlı Devleti'ni yıkmaktan ziyade onun yerine kurulacak devletin kendi fikirleri doğrultusunda olmasını istiyorlardı" şeklinde konuştu.

'İmamoğlu bu açıklamayı cehaletinden yapmış olamaz'

Sultan Abdulaziz'in; Yargıtay, Danıştay, Vilayet Meclisleri'nin açılması gibi birçok yeniliği hayata geçirdiğini vurgulayan Borobey; "Osmanlı Devleti'ni yıkma hareketi Jön Türklerle başladı. Ekrem İmamoğlu'nun açıklamasında 'Demokrasi' ifadesi olması çok enteresan. 1874'te Demokrasi mi vardı? O dönemin mücadelesi Müslümanlar ve Hristiyanlar arasındaydı. Avrupalılar ve Osmanlılar diye bir ayrışma vardı. Açıklama yapıldığı zaman bir şeylerin altının net bir şekilde çizilmesi gerekiyor. O dönemde kiminle mücadele edildi. Osmanlı ve Sultan Abdulaziz ile. Siyasilerimizin de bir şey söylerken ağzından çıkana dikkat etmeleri gerekiyor. Böyle önemli bir açıklamanın cehaletle ilgili olduğunu da düşünmüyorum. Zamanlaması da oldukça manidar. Osmanlı'ya Devlet-i Aliye'ye ve Sultan Abdulaziz'e yapılan darbeye ilişkin bir mesaj veriliyor. Bu mesajı da İstanbul tartışmaları üzerinden aktarıyorlar. Tabii ki bunlar alelade yapılan açıklamalar da değil. Hepsi bir plan dahilinde düzenleniyor. Bunları unutmamamız gerekir. Toplum olarak hafızamız çok zayıf. 145 yıl önce yaşanan neydi? Bunu çok iyi anlamak lazım. Bir Osmanlı Padişahı tahttan indirildi ve bilekleri kesilerek öldürüldü. Devamında Sultan Abdulhamit de tahttan indirildi. Belki onu öldürmediler ama Osmanlı İmparatorluğu yıkıldı. Yerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti hala bağımsızlık mücadelesini sürdürüyor. Bu mücadeleyi kimlerle sürdürdüğümüz de açıklamanın detayında zaten gizli diye düşünüyorum" dedi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı