"Ben Erdoğan'ı seviyorum da, yanındakiler..." Sosyal medyada bu hesaplara dikkat!

Gazeteci Melih Esat Açıl, Mart 2019 seçimleri yaklaşırken kara propaganda yürüten FETÖ'cü hesaplara dikkat edilmesi gerektiği yönünde önemli bir yazı kaleme aldı.

08 Aralık 2018 Cumartesi 13:34
"Ben Erdoğan'ı seviyorum da, yanındakiler..." Sosyal medyada bu hesaplara dikkat!

Milat Gazetesi yazarı Melih Esat Açıl, bugünkü yazısında dikkat çekici bir yazı kaleme aldı. FETÖ'cülerin sosyal medyada aktif kara propaganda yürüttüğüne dikkat çeken Açıl, örgüt üyelerinin algı çalışmaları için kullandığı 6 tipleme olduğunu belirtti. Açıl'ın bugünkü yazısının ilgili bölümü şöyle: 

Fetullahçı teröristler, twitter’da takip ettiğiniz hatta tweet’lerini beğendiğiniz profilleri yönetiyor olabilir.

Sosyal medyadaki bir hesabın FETÖ’cüler tarafından yönetildiğini nasıl anlarız?

FETÖ’nün algı çalışması için kullandığı 6 tipleme:

Atatürkçü görünümü altındakiler

Koyu Ak Partili gözüküp, artık değilimciler

Abartılı şekilde Erdoğancı görünenler

Milli görüşçü gözükenler

PKK terör örgütü sempatizanı gözükenler

Irkçılık derecesinde Türk milliyetçisi gibi gözükenler

Atatürkçü görünümü altındaki FETÖ hesapları:

Bu hesaplar sürekli olarak Atatürk’ü abartılı şekilde övüp, çok fazla sataşmaya girmeden paylaşımlarının altında kavga çıkartmayı hedefler. Atatürk’ü kutsallaştırarak; gönderinin yanlış olduğunu belirtenlerle, Kemalistleri birbirlerini düşürmeyi hedeflerler. Amaç paylaşımın dışına çıkarak, Atatürk üzerinden milletin damarlarıyla oynayarak kutuplaştırmayı sağlamaktır.

Koyu Ak Partili gözüküp, artık değilimci FETÖ hesapları:

Şu kadar yıldır AK Partiliydim ama bu seçimde oy vermeyeceğim tarzında paylaşım yapan hesaplara dikkat! Bu tip profiller farklı farklı bahaneler ortaya sürebilirler. Bazı paylaşımlarıyla, hapiste haksız yere yatan akrabam, arkadaşım var diyerek aslında kendilerini açığa çıkarttıkları da gözlenebilir. Çok sinsi şekilde paylaşımlar yaparlar. 1 oy önemsizmiş gibi, ders olsun bu sefer vermeyeceğim derler… ‘Erdoğan’ı seviyorum ama yanındakilerden dolayı…’ Bunun gibi birçok bahaneleri vardır. Milleti alttan alttan gaza getirmeye çalışırlar. Ortada bir yanlış dahi olsa, bin doğru göz ardı ettirmek için uğraşırlar.

Abartılı şekilde Erdoğancı gözüken FETÖ hesapları:

Bu hesaplar Erdoğan’ın en büyük hayranları gibi gözüken bir profil oluştururlar. Normal şekilde sevgilerini belirten paylaşımlar yaparlar. Bir süre normal paylaşım yaptıktan sonra Erdoğan’ın söylemediği bir sözü beğenmişçesine paylaşırlar ve yine paylaşımlarında, Erdoğan’ı insanüstü bir konuma getirirler. Bu sayede Erdoğancı görünüm altında tepki çekmeyi hedeflerler. Gönderilerin altında tartışma çıkarırlar ve Erdoğan’ı savunuyormuş gibi absürt şeyler yazarak insanlarda kin oluşturmayı hedeflerler.

Milli Görüşçü gözüken FETÖ hesapları:

Bu hesaplar, Saadet Partisi’nin CHP ile yakınlaşmasının doğru ve gerekli olduğu konusunda paylaşımlar yapar. CHP’nin İslami hassasiyeti varmış gibi göstermeye çalışırlar ve AK Parti’nin tezat olduğunu vurgularlar. Alternatif olarak CHP ile hareket eden Saadet Partisi’ni ön plana çıkarmayı hedeflerler.

PKK terör örgütü sempatizanı gözüken FETÖ hesapları:

PKK terör örgütünü sempatik göstermeye çalışırlar. Kürtler eziliyormuş ve ayrıştırılıyormuş algısı oluşturular. PKK’yı ve meclisteki sesleri, HDP’yi Kürtlerin temsilcisi gibi göstermeye çalışırlar. Her türlü muhalif durumu paylaşır ve destek olurlar.
Irkçılık derecesinde Türk milliyetçisi gibi gözükenler:

Özellikle Cumhur İttifakının başarılı olmasıyla daha çok bu tarz hesaplar açmaya başladılar. Irkçı söylemleri yayarlar. Türkçülüğü adete bir din gibi göstererek, İslam’la bezenmiş gerçek milliyetçiliğin içini boşaltmaya çalışırlar. MHP’ye gönül vermişler gibi gözüküp, AK Parti ile olan Cumhur İttifakına gerek olmadığını empoze ederler. Bunu yaparken de ırkçı kavramlar üzerinden algı oluşturmaya hedeflerler.

Burada yazdığım şekilde paylaşım yapan herkes Fetullahçı’dır demiyorum ancak uzun bir süre analiz ettiğim kadarı ile bu tarz paylaşım yapanların birçoğu FETÖ’cü hesaplar…

Seçimler yaklaştıkça oluşturdukları panellerle, yani tek tıkla yüzlerce paylaşım yapabilecekleri sistemleri ile bol bol trend topic çalışmaları yapacaklardır. Özellikle dikkatinizi çekmek istediğim bir hususta; fikir olarak katılmadığınız hastag’lere yazmamanızdır. Çünkü yazılan her tweet, o hastag’in gündemde kalmasına katkı sağlıyor.

Öte yandan yukarıda belirttiğim tipler dışında ki hesaplarında da, alımlı bayanların fotoğraflarını kullanarak ve çiçekli böcekli doğa, hayvan aşığı görünümünde hesaplar oluşturarak sempatik gözükmeye çalışırlar.

Sosyal medya platformlarının genel merkezlerinde birçok FETÖ’cünün çalıştığını biliyoruz. FETÖ bir kuruma girdiğinde kendi elemanlarını aldırma yöntemiyle, önemli kademeleri ele geçiren bir örgüt… O nedenle yapılan sosyal medya çalışmalarında daha önce ‘devam-tamam/evet-hayır’ TT çalışmalarında ‘devam ve evet’ hastag’lerine çok daha fazla tweet atıldığı halde aniden trend topic listesinden kaldırılıp, ‘tamam-hayır’ hastag’lerinin zirvede kaldığını görmüştük. İçeriden müdahale olması güçlü bir ihtimal… Silikon Vadisinde çalışan FETÖ’cüler ilgili kapsamlı bir araştırma yürütüyorum.

Öte yandan instagram’da çok ciddi kitlelere hitap eden ve alttan alttan FETÖ mesajları veren, kendini gizlemiş tesettür modası, butikçi kadın fenomenlerle ilgili de çok çarpıcı gerçekler var… İleriki haftalarda köşemde bu konularıda detaylıca işleyeceğim.
Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla FETÖ, tüm güçleri ile sosyal medyada algı operasyonlarını arttıracak. Tüm bu müdahalelere ve algı yönetimlerine karşı sosyal medyada daha etkin olmak şart!

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 08 Aralık 2018 Cumartesi 13:34

YORUM YAZ

 • RecepRecep3 ay önce
  Doğruyu soylemek vatan hainligi.ile esdeger tani. Asil hainler sizin gibi kraldan cok kralcılar bir yere gelmek.icin dogruyu kapatıp isene geleni yazmak. Buna sizde dahilsiniz akit yöneticileri. Samimiyet kalmadı artık herkes makam.mevki.icin yapmıycagı yok
 • Oğuzhan Oğuzhan 3 ay önce
  Yani herkes konuşan yorum yapan Herkes fötöcü susarsan yaşarsın
 • mehmedmehmed3 ay önce
  sayın akit yetkilileri ! sizin bu fötücülere ve tüm muhaliflere verdiğiniz özgür platformu, o fetöcü ve özgürlükçü! muhalif basın size bir satırlık yerdahi vermez.
 • magdur66magdur663 ay önce
  bu yaziyi kim yazdi biomiyorum ama hz.muhammed vefat ettiginde hz.omer kim rasulullah oldu derse boynunu vurrum onun dedi.hz.ebubekir hz.omerin sakalindan tutatrak ya omer eger muhammede tapiyorsan bilki muhammed a.s oldu ama eger Allaha tapiyorsan Allah olumsuzdur.bugun reis yanlis yapamaz mielestiremezmiyiz isterseniz ismimi veririm progilimden gecmisimi arastirirsiniz bugune kadar oncelerimilli gorus sonra ise akp disinda kimseye oy vermedim kanimin her damlasoyla mucadele ettim 15 temmuzda ilk sokaga cikanlardandiksimdi ben akp egitimde tarimda hayvancilikta ozellikle aile bakanliginda suresiz nafaka vererek bosanmalari mubah hale getirdiler elestirmeyeli mi Allah askina ne bicim basliktir bu iktidar hatalardan ders cikarmali bizler arkasinda durmaliyiz hele hele etrafimizi siyonistler cevirmisken firatin dogisunda pkk devleti kurup akdenizin gazina petrolune cokmek icin planlar yapilirken
 • mahmut.mahmut.3 ay önce
  Çok güzel tespit. şu anda burda yorumlarcular arasında da var. fetöcüler ister melek ister şeytan kılığına girin sizi yine de tanırız.
 • abdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddinabdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddin3 ay önce
  Kusura bakmasin ama adini ilk kez duydugum bu muhterem gazeteciden sahsen süphelendim.. Acaba kendini gizlemek icin mi herkesi AYNI torbaya koydu?:.
 • HasanHasan3 ay önce
  Bu kadar yazacağınıza kısaca ak partili olmayan herkes yazsaymışınız daha kısa yoldan tarif etmiş olacaktınız.
 • AptalcaAptalca3 ay önce
  Geriye kac grup kaldiki zaten, isinize gelmeyene hemen fetocu yaftasi vuruyosunuz var ya
 • Ismail AYDEMİR Ismail AYDEMİR 3 ay önce
  Her yapilan samimi ikazi fetocu sucu bucu diye suclayanlari bi sorgulamak lazim, reisin etrafini cevirenleri bi sorgulamak lazim, gafil mi, hain mi, yalaka mi diye. Sayenizde Reis gercek mesaji alamiyo. 6284, istanbul sozlesmesi, velayet, nafaka, pozitif ayrimcilik fitnesi, vb bi cok mesele, suc oranlarinin artmasi, genel huzursuzluk vb.
 • sarpersarper3 ay önce
  Olabilecek bütün olasılıkları yazdın, geriye de hiç konuşmayanlar kaldı.
 • KasımKasım3 ay önce
  Ulan bilmem ne çocukları, ben işte ben burdayım hep akp’ye Oy verdim. fetö’nün de ...  beni akp’ye oy vermiyor 
 • Ömer çelikÖmer çelik3 ay önce
  Liberal ve muhafazakar gibi reformcu ve çok klasik temsiller gerçek İslami davayı unutturur oldu sistemle barışmak bir kazanım sayılmamalı İslam davasını terörize eden selefi Arap aklı ne kadar yanlış iseuzlaşmaktan başka projesi olmayansakinleştirici tutumlarıyla sadece ekonomi vadeden ılımlımodeller de gönül doyurmuyor bu tür yaklaşımlaraslında bizlerin içini boşaltıyor tevhidi özgün tavizsiz ama son derece hoşgörülü yeni bir İslami şiddet algısını ihtiyaç var bu fetö fırlamaları boşluğu sever fırsat verilmemeli
 • TivitsizTivitsiz3 ay önce
  Iyi ki adina sosyal dedikleri bana gore asosyallikten oteye gidemeyrn tivit zivit gibi hicbir hesabim yok. Bos isler bunlar.
 • serhatserhat3 ay önce
  biz bu gazete ye yazıyoruz biz bu gazetenin okuruyuz .... ve sizi seviyoruz en azından eleştirel yorumları bile saklamadan yayınlıyorsunuz.... allah razı olsun abilerim. elektrik faturaları halka zulüm deyilmi siz söyleyin sizin eviniz yokmu doğal gaz faturaları bir soygun olmadımı siz söyleyin abi. biz ayda 2 000 tl ile geçinmeye çocuk okutmaya çalışıyoruz.... maliye esnafa ceza yağdırıyor.... abi siz şunu gayet iyi biliyorsunuz ki. bu hükümeti biz var ettik hak hükümeti diye ama parabaronları baskın çıktı....... abi siz söyleyyin biz ne yapalım eyt nin hakları ne olacak
 • aliali3 ay önce
  eyt diyoruz reis...... elektirik faturaları . maliye cezaları...doğalgaz faturaları diyoruz reis.......
 • zülfikar Hayberzülfikar Hayber3 ay önce
  Melih Esat Açıl,FETÖ'cü hesaplara dikkat edilmesi... saçma yazı... fetöcülerin çoğu aday gösterildi zaten neden algı oluştursunlarki mesela uşak belediye başkan adayı tescilli fetöcü sırf kartal ihl Mezunu diye bilal erdoğan referansı ile aday oldu BİZİ FETÖCÜLERDEN ARTIK KİMSE KURTARAMAZ. Kartal ihl yi Dilipakta yazmıştı trt genel müdüründen en ufak birime kadar yeni trent onların... o kadarkifetöcü geçmişleri ehemmiyet arzetmiyor. Geçmişte ABD başkanı Niksın kızı rica ettiği için elvisle görüşmüş keşke o mesabede kalsa evlat arzusu...
 • Yunus yiğit Yunus yiğit 3 ay önce
  DiRek hedef göstermiş milleti olağan şüpheli göstermiş ...
 • meltemb41meltemb413 ay önce
  Neredeyse herkes fetöcü!.. :))))))))))))))))))))
 • Mehmet Akif SeylanMehmet Akif Seylan3 ay önce
  Çok doğru tespitler. Devletin yurtdışından bu müdahalelere karşı bir yöntem geliştirilmesi şart, aksi halde sosyal medya yalan daha da yalan çöplüğüne dönecek...
 • kim yapıyorkim yapıyor3 ay önce
  o zaman bazı saçma sapan yasaları kim çıkarıyor ? Fetöcüleri salan kim ? halkın poşetine dahi göz diken zircir marketlerin karına kar katan kim ? kim yapıyor o zaman bunları. işinize gelmeyen herkese fetöcü diye yapıştırıyorsunuz. arkadaş. doğru söylemeye korkar oldu insanlar
 • YasinYasin3 ay önce
  Şu yazıyı yazan ı bir sorgulayun bence Bu millete şuan iliğine kadar Vergi alıyorlar,Vatandaşın Yanında artık yoklar daha gecen elektrik fatura konusunda haber yaptınız.Milletin Rte oy verdini cümle alem biliyor şuan vatandaş tepkili bunun tepkisini yazınca fetöcü oluya he vay vay halimize
 • YasinYasin3 ay önce
  Şu yazıyı yazan ı bir sorgulayun bence Bu millete şuan iliğine kadar Vergi alıyorlar,Vatandaşın Yanında artık yoklar daha gecen elektrik fatura konusunda haber yaptınız.Milletin Rte oy verdini cümle alem biliyor şuan vatandaş tepkili bunun tepkisini yazınca fetöcü oluya he vay vay halimize
 • dahilekdahilek3 ay önce
  malum tarikçı olarak göründüklerini unutmuşsun. şimdi o tarikata yerleştiler. o kanaldan devletteki yerlerini ve etkinliklerini korudukları açıklanıyor.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019