• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bazı İslam devletlerinin İsrail’e gösteremediği tepki o ülkeden geldi: Bu bir soykırım değilse nedir?

Yeniakit Publisher
2024-02-24 19:57:00 -

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına çok sert tepki gösterdi.

Rio de Janeiro kentinde düzenlenen bir etkinlikte konuşan Lula da Silva, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını bir kez daha "soykırım" olarak nitelendirdi. Lula da Silva, "İsrail hükümetinin Filistin halkına yaptığı şey bi r savaş değil, soykırımdır çünkü kadınları ve çocukları öldürüyorlar. Askerler ölmüyor, kadınlar ve çocuklar hastanede ölüyor. Bu bir soykırım değilse, soykırımın ne olduğunu bilmiyorum." değerlendirmesinde bulundu. İsrail ile uyum içinde "özgür ve bağımsız" bir Filistin devletini savunduklarını vurgulayan Lula da Silva, bu konuda politikalarının "net" olduğunu belirtti.

Lula da Silva, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ne de tepki göstererek "Bugün hiçbir şeyi temsil etmiyor, herhangi bir karar almıyor yani barış için hiçbir şey yapmıyor. Bugün dünyada ikiyüzlülük çok fazla, politika ise oldukça az. Gazze'de olanları kabul etmediğimiz gibi, Ukrayna'daki savaşı da kabul edemeyiz." dedi. BM Güvenlik Konseyi'nde reform gerçekleştirilmesi için ellerinden geleni yapmaya kararlı olduklarının altını çizen Lula da Silva, veto hakkına sahip ülkelerin demokratik davranmadığını kaydetti.

Gazze'ye Ekim 2023'ten bu yana yapılan saldırılarda çoğu kadın ve çocuk 30 bini aşkın kişinin hayatını kaybettiğine işaret eden Lula da Silva, "İnsanların, Gazze'de olup biteni anlamaması mümkün değil." diye konuştu.

Onurlu duruşumuz devam edecek

Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieira da açıklamasında, İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz'ın, Lula da Silva'ya yönelik "özür dileyip sözlerini geri alana kadar İsrail'de istenmeyen kişi olacağını" şeklindeki sözlerine tepki gösterdi. Vieira, "onurlu bir duruş" sergilediklerini ve bu konudaki duruşlarını değiştirmeyeceklerini belirtti.

Lula da Silva, 18 Şubat'taki açıklamasında, İsrail'in Gazze'yi işgalini, "soykırım" ifadesiyle nitelendirmiş ve Nazi lider Adolf Hitler'in yaptıklarına benzetmişti.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bülent

Güneş batıdan doğacak ve doguyorda.Islamin hakim olacağı topraklarda olmak bence çok daha güzel..

Gültekin

BREZİLYA DEVLET BAŞKANI LULA GİBİ İSRAİL'İN UYGULADIĞI SOYKIRIMI AÇIK YÜREKLİLİKLE BEN İNSANIM DİYEN BÜTÜN DEVLET BAŞKANLARI CESARETLE İFADE EDEBİLMELİDİR. BU YÜREKLİ DEVLET BAŞKANLARI DÜNYADA OLDUKÇA, HALK OLARAK BİZLER SOYKIRIM TARİFİNİ ÇOK RAHATLIKLA YAPABİLİR OLUYORUZ.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23