Batı’da evlilik yaşı 16!

Kendi ülkelerindeki çocukların yasalar ile korunduğu ve suçluların sıkı takip altına alındığını öne süren Batılı ülkelerde evlilik yaşının 16’lara kadar düştüğü belirlendi.

14 Mart 2018 Çarşamba 11:10
Batı’da evlilik yaşı 16!

MUSTAFA DURMAZ / İSTANBUL Akit, “modern batı kültürü” diye parlatılan sözde medeniyetin gerçeklerini gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Kendi ülkelerindeki çocukların yasalar ile korunduğu ve suçluların sıkı takip altına alındığını öne süren Batılı ülkelerde evlilik yaşının 16’lara kadar düştüğü belirlendi. İngiltere, Kanada, Portekiz ve İspanya’nın başını çektiği listede 16 yaşında evliliğe izin verildiği bildirildi. 50 eyaleti bulunan ABD’nin ise 27 eyaletinde ise evlilik için herhangi bir alt yaş sınırlaması bulunmadığı öğrenildi.

ABD’DE SINIR KOYULMUYOR

Küçük yaşta yapılan evlilikler üzerinden İslam’ı karalamaya çalışanların yine maskesi düştü. Amerika Birleşik Devletleri’nde 38 eyalette gerçekleştirilen kapsamlı bir araştırma, 2000 ile 2010 yılları arasında yaklaşık 248 bin evliliğinin 18’den küçük yaşta yapıldığını ortaya koydu. Bu yıllar arasında yapılan evliliklerden, resmi kayıtlara geçen 167 bin evliliğin neredeyse hepsinin kız çocuğu olduğu ve büyük bir oranının 18 yaş ve üzeri erkeklerle evlendirildiği anlaşıldı. Bu oran, 21 yaş ve üzeri erkeklerle evlenme konusunda yüzde 35’i geçiyor. ABD’de halen 27 eyalette evlilik için herhangi bir alt yaş sınırlaması bulunmuyor.

16 YAŞA İZİN VEREN ÜLKELER

16 yaşındaki evliliklere onay veren ülkeler şunlar: Avustralya, Avusturya, Belarus, Bolivya, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Şili, Küba, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Fiji, İrlanda, İtalya, İsrail, Macaristan, Kosova, Makedonya, Malta, Meksika, Hollanda, Norveç, Peru, Rusya, Sırbistan, Portekiz, İngiltere…

18 YAŞA İZİN VEREN ÜLKELER

18 yaşında evlenmeye izin verilen listede ise şu ülkeler yer alıyor: Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Orta Afrika, Çad, Hırvatistan, Kongo, Mısır, Gambiya, Gürcistan, Gana, Hindistan, Kenya, Lübnan, Malezya, Mali, Moritanya, Moğolistan, Fas, Mozambik, Nepal, Nijer, Nijerya, Oman, Pakistan, Filipinler, Polonya, Senegal, Singapur, Somali, Güney Afrika, Güney Kore, Güney Sudan, Sri Lanka, Tayvan, Tunus, Türkmenistan, Uganda, Tanzanya, Zambiya, Zimbabve…

RÜŞT YAŞINI DA ÇEKTİLER

Avrupa’da cinsel rüşt yaşı ülkeden ülkeye farklılık arzediyor.

14 yaş: Avrupa ülkelerinden Avusturya, Bulgaristan, Estonya, Almanya, Macaristan, İtalya ve Portekiz’de cinsel rüşt yaşı 14.

15 yaş: Fransa, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Yunanistan, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya ve İsveç‘te ise cinsel rüşt yaşı mevcut yasalara göre 15.

16 yaş: Belçika, Litvanya, Letonya, Hollanda, İngiltere, İspanya, Finlandiya ve Lüksemburg 16 yaş kategorisinde olan ülkeler.

17 yaş: Avrupa’da cinsel rüşt yaşının 17 olduğu ülke sayısı üç; Güney Kıbrıs, İrlanda ve Malta.

Haber Tarihi: 14 Mart 2018 Çarşamba 11:10

YORUM YAZ

 • Ömer GençÖmer Genç9 ay önce
  Evliliği geç öncecinsel ilişki ne zaman başlıyor ona bak..ortalaması 14 bile değil...
 • Gavurun AvukatıGavurun Avukatı9 ay önce
  Osman19 diye yazmışsın da George Odunyan olacaktı galiba..
 • Osman19Osman199 ay önce
  ! 16'sinda evlendi diye kocasi cezaevinde olan, cocuklariyla tek basina perisan kac tane kadin var bir arastir da oyle konus!
 • alpagualpagu9 ay önce
  batıda erkekerkeğede evlenebiliyor... biride çıkıp bunu ortaya atarsa peki.....?
 • ismetismet9 ay önce
  batı dediğin tek dişi kalmış canavar sahtekar
 • ahmet ceylanahmet ceylan9 ay önce
  yahu bu medeniyet diye tutturmuş olan medeniyetsizler bilmiyorlarmı bunu sanki bal gibi biliyorlar bu simsarlların işine gelmiyor kadını meta gibi kullanırlar ondan sonrada kadın hakkından bahsederler
 • nusret erişnusret eriş9 ay önce
  Eeeeeee sizce ne olması gerek yani? 9 yaş yeter mi? "Sui misal misal değildir" denir. Bunu bilir misiniz? Bilirsiniz de işinize gelmez. Bir de buradakilerin ailelerinin baskısı altında olduğunu unutmayın. Tabii gelin damat arasındaki yaş farkını da. Çocuk 14 yaşında damat 60 yaşında. Size göre bu normal mi?
 • hülyahülya9 ay önce
  ne demek istiyorsunuz.yalnışa yanlışla mı cevap verelim.onlar geri ise biz ne yapalım?
 • ihsihs9 ay önce
  Düşünmek isteyene açık ibret!

Günün Karikatürü

9 Aralık 2018