• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Başrolde CHP’li Vahap Seçer! Camiye engel Müslümana zulüm

Yeniakit Publisher
2023-05-01 14:43:00 -
Başrolde CHP’li Vahap Seçer! Camiye engel Müslümana zulüm

Erdemli Çettepesi Camii Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ali Gülşen, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in cami inşatlarına izin vermediğini ve kendilerini yaklaşık 3 yıldan beri engellediğini öne sürdü.

Dernek Başkanı Gülşen, cami inşa etmek istedikleri 4 bin metrekare arsanın Koyuncu Mahallesi Çettepe bölgesinde yer aldığını söyledi. Çettepe’te çok sayıda ev olduğunu ancak bölgede cami olmadığı için vatandaşların namazlarını evde kılmak zorunda ya da 3-4 kilometre uzaklıktaki camiye gitmek durumunda kaldıklarını bildirdi.

İhtiyaç ve yoğun istek üzerine Çettepe mevkiinde camii inşaatı için 4 bin metrekare bir alan sağladıklarını belirten Ali Gülşen şunları ifade etti:

“Orman Bakanlığı’ndan temin ettiğimiz yer sonrası inşaat için gerekli makamlara müracaatımızı yaptık. İlgili kurumlardan gelen yetkililer arsada incelemede bulundular ve inşaat konusunda herhangi bir sorunun olmadığını bildirerek camii inşaatına izin verdiler. Cami yapılması için zemin etüdünden, sit alanı olup olmadığına kadar bütün incelemeler yapıldı ve tüm kamu kuruluşlarından onay alındı. Hazırladığımız 28 sayfalık raporu Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’na teslim ettik.

Buraya kadar her şey yolunda gitti ancak sıra, arsamızı 5 bin ölçekli imar planına dâhil etmesi gereken Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne geldiğinde engellemeler başladı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, camii inşaatımız için ‘Nuh’ diyor ‘Peygamber’ demiyor. 3 yıldan beri çalmadığımız kapı kalmadı. Kendisiyle görüşmek istiyoruz oralı olmuyor, randevu vermiyor.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

KİLİSE İSTESEYDİK DİRENİRMİYDİ?

İhtiyaç varsa kilise ya sinagog için de izin versin bizim itirazımız yok ama merak ediyoruz acaba kilise için müracaat etmiş olsaydık Vahap bey bu kadar direnç gösterir miydi?

Basındaki açıklamalarında her görüşe saygısı, herkese kapısının açık olduğunu söylüyor ama bizim camii talebimize yaklaşık 3 yıldan beri neden karşı olduğunu anlamış değiliz.

Bizimle kişisel bir husumeti de yok, olsa bile biz camii talebimizi şahsımız için istemiyoruz, o bölgede oturan belki de Vahap Seçer’e oy vermiş insanlar için de istiyoruz.

Camii talebimizi neden engellediğini, niçin karşı çıktığını makul bir sebeple izah etmeli, kamuoyuna açıklamalı.

CAMİDE İBADET HAKKIMIZA ENGEL OLMA

Eksik hiçbir evrak, hiçbir prosedür bırakmadık. Her şeyimiz yasal ve tam. Vahap Seçer bey, cami olmadığı için camiye gidemeyen o bölgedeki insanların vebaline de girmiş oluyor. Kaldı ki camimiz bitseydi sadece o bölgede oturan vatandaşlarımıza değil yaylaya ve Erdemli-Ayrancı arasındaki 30 köye gidip gelen ayrıca Karaman, Konya gibi kentlere yolculuk eden yoğun bir nüfusa da ibadet imkânı sağlanmış olacaktı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e bir kez daha medya aracılığıyla sesleniyoruz; camide ibadet etme hakkımıza engel olma, camii inşaatı için senden herhangi yardım talebinde bulunmuyoruz sadece inşaata başlayabilmemiz için evrakımızı imzala…”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ali Gülşen

1.Allahın evi camiye niçin izin vermediniz? 2.Bu camii yaptırma ve yaşatma derneğine müspet veya menfi bir cevap niye vermiyorsunuz? 3.Milletin manevi değerlerini yokmu sayıyorsunuz? 4.Sn.Vahap Seçer sen bu yazdıklarımı yok sayarsan bizde seni yok sayarız . 5. Makamlar kadıya mülk değildir bunuda bilmiş ol.

Nuri Karadeniz

SİNCAN / ANKARA Şatilla ve Rabia, Şatilla Vakfı konferans salonunda, Süheyb’in verdiği tefsir dersi sonrası aralarında konuşurlar. Rabia babasının aldığı, “R4BİA” adlı şiir kitabının sayfalarını karıştırırken konu- şur. Rabia: Sana bir şiir okuyayım Şatilla? Şatilla: Oku! Oku da dinleyeyim. Rabia: “R4BİA” Ben şiirimi yedi dilde yazarım. Yedi dilde okurum. Yedi dilde yaşarım. Yedi ülkede doğdum. Yedi anam, Yedi anamın adı da GAZZE! 
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23