• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Başkan Erdoğan'ın el sıkışmasıyla resmen başladı: Mısır Türkiye'nin doğalgaz aramalarında katkı sağlayacak!

Yeniakit Publisher
2023-09-10 18:04:00 - 2023-09-10 18:06:22
Başkan Erdoğan'ın el sıkışmasıyla resmen başladı: Mısır Türkiye'nin doğalgaz aramalarında katkı sağlayacak!

Türkiye Ankara-Kahire hattında ilişkilerle ilgili açıklamaları sonrası Mısır'dan dikkat çeken bir haber geldi. Doğu Akdeniz’deki gaz aramalarında ticaretin yanı sıra bölgesel istikrarın ve güvenliğin sağlanmasına katkı sağlamak için kararı aldı.

Ankara-Kahire hattında ilişkiler yeni bir boyut kazanıyor. İki ülkenin yakınlaşması, 2022 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Es-Sisi'nin el sıkışmasıyla başladı.

Türkiye-Mısır ilişkileri gelişiyor: Karşılıklı ticaret artıyor

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Furkan Kaya, iki ülke arasındaki ilişki için şu değerlendirmeyi yaptı:

"Artan ticaret hacminin özellikle enerji alanında yapacağımız iş birliği imkanlarının Türkiye Mısır ilişkilerine yeni bir dönemi açacağını ne olursa olsun iki önemli Doğu Akdeniz ülkesinin mümkün mertebe kompartıman siyaset anlayışında bir zeminde buluşmasının, bölgesel barış açısından ve bölgeselleşme adına çok önem arz edeceğini ve özellikle doğu Akdeniz enerji kaynaklarının güvenli ve daha az maliyetli bir şekilde taşınmasında da önemli bir imkan ortaya koyacağını düşünüyorum."

TİCARET HACMİ İKİ ÜLKE ARASINDA 2022 YILINDA YÜZDE 14 ARTARAK 7,7 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ

2021’de 6,7 milyar dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacmi, 2022 yılında yüzde 14 artarak 7,7 milyar dolar seviyesine yükseldi.

Türkiye’nin Mısır’daki yatırımları da 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 30 arttı. Bu kapsamda iki ülke arasında birçok karşılıklı adım atıldı.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Kasım 2022’de Katar’daki FIFA Dünya Kupası'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi arasındaki görüşmeden bu yana iki taraftan da birçok adım geldi.

Önce dışişleri bakanları düzeyinde görüşme yapıldı.

Nisan ayında da Kahire, Türk vatandaşlarının Mısır vizesi almasını kolaylaştırdı. tr.al-ain'ne göre: Mayıs ayındaki seçimlerden sonra da ilişkilerin iyileşmesi ivme kazandı.

Türkiye ve Mısır'ın karşılıklı büyükelçi atama süreci tamamlandı.

İŞ BİRLİĞİ GELİŞTİ

Doğu Akdeniz’deki gaz aramalarında yapılacak olası iş birliği ve gelişen ilişkiler ile ticaretin yanı sıra bölgesel istikrarın ve güvenliğin sağlanmasına da katkı sağlayacak.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Burak

Mısır ile ilişkiler uluslararası ilişkilerde ders gibi okutulması gereken bir süreç yaşadı. Reisimiz mısır’daki insan hakları ihlallerini gördüğünde net bir tavır sergiledi ve ilişkileri durdurdu. Türkiye’nin çıkarları gerekene kadar da bu tavrını sürdürdü. Burada önemli olan diplomatik esneklik kapasitemiz ve insan haklarına verdiğimiz önemdir.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23