İlker Başbuğ: Hedef MİT Müsteşarı değil, Başbakan’dı

Kozmik Oda soruşturması ile ilgili konuşan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ "Gerekeni yaptığımızı düşünüyorum. Bugün olsa yine Kozmik Oda’yı açardım" diye konuştu. Başbuğ FETÖ'nün nihai hedefinin her zaman Erdoğan olduğunu söyledi.

11 Şubat 2019 Pazartesi 09:42
İlker Başbuğ: Hedef MİT Müsteşarı değil, Başbakan’dı

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, dönemin başbakan yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddialarıyla başlayan ve takipsizlikle sonuçlanan 'Kozmik Oda' soruşturmasının 19 Aralık 2009-11 Şubat 2010 arasındaki trafiği ile ilgili konuştu. Başbuğ, Kozmik Oda'yı açmaması durumunda Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitlioğlu ve Uğur Mumcu suikastlarının Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) 'yıkılacağını' ileri sürdü. Başbuğ "Gerekeni yaptığımızı düşünüyorum. Bugün olsa yine Kozmik Oda’yı açardım" diye konuştu.

Yeni kitap çıkaran Başbuğ, Hürriyet gazetesine konuştu. Başbuğ'un açıklamalarından bir kısım şöyle:

FETÖ komploları ile açılan davalar hâlâ bitirilemedi, düzlüğe tam çıkılamadı. Neden?

Türkiye 15 Temmuz 2016’da FETÖ darbe girişimi ile karşı karşıya kaldı. Bu olay sorumluluk taşıyan herkes için bir utançtır. TSK, yargı ve emniyet içindeki kalıntılarla siyasetteki uzantıları mutlaka sonuna kadar temizlenmelidir. Bu temizliğe herkes destek vermelidir. Bu süreçte sorumluluğu olan kurumlar -ki bu kurumlardan birisi de TSK- şapkalarını önüne koyup bir özeleştiri yapması lazım. 15 Temmuz 2016’dan gerekli dersleri çıkarmazsak tarih bizi affetmez.

Fetullah Gülen’in TSK’daki varlığını ilk ne zaman hissettiniz?

1980’li yıllar, albaylık dönemlerimizdi diyebilirim. İlk önce Kuleli Askeri Lisesi ve İzmir Maltepe Askeri Lisesi’nde Fetullah Gülen diye birinin cemaatine yakın kişiler olduğunu işittik. Bu okullarda temizleme faaliyetleri olduğunu duyduk.

Ciddiye aldınız mı?

Tabii ki alındı. O zamanlarda çalıştığım görevler pek bu konuyla ilgili değildi.

En kritik ve tartışmalı döneminizi ‘Kozmik Oda’ sürecinde yaşadınız. Arama izniniz yıllardır tartışılıyor. Pişman mısınız?

Hayır, gerekeni yaptığımızı düşünüyorum. Bugün olsa yine Kozmik Oda’yı açardım. Kozmik Oda olayı basında gereğinden fazla büyütüldü. TSK’ya gerçekten samimi duygularla güvenen, seven insanlarımızın psikolojik olarak yüreklerini dağlayan bir olay oldu, üzüntü yarattı. Tenkit edenler olabilir, samimi tenkitlere saygımız var. Ama olayı saptırarak yanlış noktalara götürenlere karşı da pek saygı duyduğumu söyleyemem. Bizim prensibimiz şu oldu: Biz o gün doğru yaptığımızı düşündük, bugün hâlâ öyle düşünüyorum.

‘Cinayetlerin arkasında TSK var’ diyeceklerdi

Ya karşı dursaydınız?

Birincisi “Silahlı Kuvvetler Bülent Arınç’a suikast planlaması yaptı. Burayı açmasaydık ortadaki delilleri kararttılar” diyeceklerdi. Ama bizim için önemli olan ve yüreğimizi dağlayan bir olay var. Burada Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitlioğlu ve Uğur Mumcu suikastlarıyla ilgili bilgi arandı. Biz Kozmik Oda’yı açmasaydık bu cinayetlerin arkasında TSK var denecekti. Genelkurmay’ın tepesindeki bir kişinin gereken işlemi yapmadan bu iddiaları havada bırakması doğru değildi.

Şunu mu diyorsunuz: Kozmik Oda’yı açmasaydık, Uğur Mumcu cinayeti üstümüze kalacaktı!

Gayet tabii. İki gün sonra diyeceklerdi ki “Biz suçüstü yakalamıştık, imha ettiler, izin vermediler vs”. Uğur Mumcu’nun öldürülmesiyle Özel Kuvvetler arasında ilişki kurulması tüylerinizi ürpertmez mi? Biz bu iddiaların çürütülmesinin gerekli olduğu kanaatine vardık. İddialar çok vahimdi. Ciddiye almadan aratmamak olabilir miydi, olabilirdi. Ama iddiaların daha güçlenerek, bugün değil ama yarın Silahlı Kuvvetler’in karşısına getirilmeyeceğinin garantisi var mı? Bu iddianın ortadan kaldırılması bizim için hayatiydi. Kozmik Oda’daki arama 19 Aralık 2009’da başladı, 20 Ocak 2010’da bitti. Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı’nda bakılan her şey, Genelkurmay Destek Kıtaları Komutanlığı’nın kasasına çift mühürle kitlendi. Bu süreçte Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı’ndan bir tek kâğıt parçası, belge, bilgi dışarıya çıkmadı. Ne zaman çıktı, 16 Mart 2013... Hassasiyet gösterenler bu konu üzerinde dursunlar. 16 Mart 2013’te bu bilgiler verildi, dönemin Genelkurmay Savcısı da Muharrem Köse’ydi. Tamamen yasadışı. Bu bilgiler nereye gitti, ne oldu? Bunun üzerinde durulmalı. Biz kozmik odayı açarak aslında FETÖ’nün oyununu bozduk.

Deliksiz bir uykuya daldım

Cezaevine ilk girdiğiniz anda ne hissettiniz?

İçimde garip bir şekilde huzur vardı. Tedirginlikse hiç yoktu. Elimi yüzümü yıkadım, pijamaları giyip yatağa uzandım. Nedendir bilinmez, anında deliksiz bir uykuya daldım. Cezaevi hayatı elbette zor. Ama cezaevinde de yaşam ‘onurlu’ ve ‘yiğitçe’ olmalıdır.

Demirel Erdoğan ve Gül aradı

Silivri’den çıkarken sizi ilk kim aradı?

Daha demir kapıdan çıktık, ilk arayan Süleyman Demirel’di. Kalabalığa konuşma yaptım. Arabaya bindim, arabada ilk arayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dı. Sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de aradı.

Allah affetsin

26 ay haksız yere hapis yattınız. Kimi/kimleri asla affetmeyeceksiniz?

Hiç tarzım değil, biz kimiz ki affetmek veya affetmemek bize kalmış. Bu süreçte hayatını kaybedenler oldu. En son kayıplardan biri ise sınıf arkadaşım, silah arkadaşım Özden Örnek’tir. Acaba bu süreçler yaşanmasaydı Özden Örnek kanser illetine tutulur muydu? Benim kanaatime göre tutulmazdı. Bunların suçlularını Allah affetsin.

Bu tarihler tesadüf mü?

Balyoz tutuklamalarının başlangıcı 22 Şubat 2010... 22 Şubat 1962 Talat Aydemir ve arkadaşlarının direnişiyle aynı tarih. Kitabınızda bu tarihlerin tesadüf olmadığını söylüyorsunuz.

Bilinçli seçiyor, kesinlikle tesadüf değil. Daha önemli tarihler var. Ergenekon savcısı 18 Mart’ta esas hakkında mütalaa sunuyor mesela, başka gün mü bulamadınız? Çanakkale Deniz Zaferi, Silahlı Kuvvetler için önemli bir gün. FETÖ’nün bu komploları sahneye koyarken hep psikolojik üstünlüğü sağlamak için TSK’yı rahatsız edecek, acıtacak tarihleri seçtiğini görüyorsunuz. Mesela, Ergenekon kararı da Mustafa Kemal Atatürk’e başkomutanlık görevinin verildiği 5 Ağustos günü açıklandı.

Nihai hedefleri hep Başbakan’dı

8 Şubat 2010 tarihine gidelim istiyorum. Orada da önemli bir olay yaşandı. Erzincan 3. Ordu Karargâhı’nda neler oldu?

O gün Erzurum Özel Yetkili Savcısı Osman Şanal mahkemeden arama kararı alıyor ve 3. Ordu Karargâhı’na geliyor. Bir astsubayın çalıştığı istihbarat ofisinde -ki orada gizli bilgiler var- arama yapacak. Mahkeme kararı var. Ama biz ‘Hayır’ diyoruz.

3. Ordu Komutanı Saldıray Berk... ‘Hayır’ kararını siz veriyorsunuz değil mi?

Tabii ki. Savcının tuttuğu tutanakta şu yazılı: “Arama ve el koyma işlemine izin vermeyen kişi “Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’dur.” Şunu da söylemeliyim ki, mahkeme kararı Kozmik Oda’nınkinden daha sağlamdı, buna rağmen izin vermedik. Çünkü olay maksatlı, düzmece...

Nasıl bir maksattan söz ediyorsunuz?

FETÖ’nün mücadelesinde hep çıtayı yükselterek hareket ettiğini görüyoruz. O andaki hedef muvazzaf bir orgenerali almaktı. Savcı oraya girdiğinde Alevi köylerini ziyaret etmekle de suçlanan 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk’e gidecek, hedefi o. Başaramadılar. Ama tabii pes de etmediler, 5-6 ay sonra Orgeneral Bilgin Balanlı’yı tutukladılar. Balanlı’nın tutuklandığı gün kendi kendime “Sıra bana geldi” dedim. Ama kimseye bunu söylemedim. Burada kaldı mı, hayır. 2012’de MİT Müsteşarı’na gittiler, orada hedef MİT Müsteşarı değil, Başbakan’dı. Engel olundu, örgüt hemen yeni bir hedef koydu...

17-25 Aralık...

Doğru, nihai hedef hep Başbakan...

Ergenekon ve Balyoz olmasaydı, 15 Temmuz yapılabilir miydi?

Olmayabilirdi. Yüzde yüz demek zor ama olmayabilirdi. Özellikle Balyoz çok önemli. Personel kaybımız çoktu. Balyoz komplosu olmasaydı 15 Temmuz yaşanmayabilirdi.

Erdoğan yalnız bırakıldı

‘15 Temmuz’a kadar Başbakan Erdoğan’ın FETÖ mücadelesinde yeterli ve gerekli desteği aldığı söylenemez’ diyorsunuz. YAŞ’ta Başbakan’ın uzlaşıcı, Cumhurbaşkanı Gül’ün ise daha ısrarlı davranışlar içinde olduğunu söylüyorsunuz... Ne demek istiyorsunuz?

17-25 Aralık yaşandı mı, yaşandı. Burada dönemin Başbakanı Erdoğan’ın Fetullah Gülen cemaatine karşı bir mücadelesi başladı mı, başladı. Başbakan Erdoğan, Fetullah Gülen cemaatine karşı savaş açtı. O zaman 2014-2015 şûralarında özellikle Erdoğan’ın FETÖ’cülerin terfisine müsaade edeceğini düşünmek akıl dışı değil mi? Ancak bu gerçekleşiyor. Ben soruyorum: 2014 ve 2015 YAŞ toplantılarında alınan kararlar neticesinde terfi ettirilen general/amirallerin yüzde 65’i, ordudan 15 Temmuz sonrası tasfiye edildi. Bu çok düşündürücüdür. 2010 YAŞ sürecinde yaşanılan olaylarda Başbakan Erdoğan’ın daha uzlaşıcı, Cumhurbaşkanı Gül’ün ise daha ısrarlı olduğunu gördüm. 2014’ten 15 Temmuz 2016’ya kadar olan sürece bakılırsa, Başbakan Erdoğan’ın Gülen örgütüne karşı yürüttüğü mücadelede yeterli ve gerekli desteği aldığı pek söylenemez, yalnız bırakıldığını düşünüyorum.

(Hürriyet)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 09:42

YORUM YAZ

 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş8 ay önce
  yahudi değilmi bu ağlama duvarında resmi vardı. tc yi türkler yönetmiyorki yahudiler yönetiyor. bakma isimleri kamuflaj türk ismi
 • mustafamustafa8 ay önce
  LAN ADAM DİYORKİ BEN BU MİLLETİN ASKERİ DEĞİLİM BUGÜN OLSA YİNE DEVLETİ SATARIM DİYOR.
 • hilmikurthilmikurt8 ay önce
  Fetöcüler 40 yılda devletin her yerine sızmış..TSK dan yargıya girmedikleri yer kalmamış..Ve ne hikmetse 40 senede Kozmik odaya girememişler öylemi ?Atama daire başkanlıgından mite..emniyetten yüksek yargıya her yeri sarmışlar..pilot olmuş ,albay yarbay general pilot olmuş ama Kozmik odaya HİÇ fetocu girememiş..YERSEN.. Ülkende her 10 yılda bir darbe olmuş ,Natoda görev alan askerler cuntacı olmuş darbe yapmış..MİT ajanlarının maaşını israil ödemiş..Mit müsteşarına israil araç hediye etmiş..ve Kozmik odaya kimse girememiş öylemi ? ABD uydudan çatır çatır resimlerini çekiyor..Bir sürü ABD mossad ajanı ülkede 50 senedir cirit atıyor..SENİN NE GİZLİ BİLGİN OLABİLİR Kİ ? ZATEN 80 YILDIR SÖMÜRGESİN ,NE GİZLİN SAKLIN VAR SENİN ? O vah vah tüh tüh dediğiniz Ergenekon ve Balyozda tasfiye edilenler de CHP zihniyetli Kemalist Cuntacılar dır. Fetö darbe yapmasa mutlaka onlar bir gün yapacaklardı. Darbe ihtimali her zaman oldu bu ülkede. Geçmişte her 10 yılda bir darbe yapan zihniyet Erkenekon balyoz culardaki zihniyet.Bu gün bile birileri darbe olsa diye umutlanıyordur.
 • Yunus16Yunus168 ay önce
  BU ZATIN DA BİR KONUŞMASI BAŞKA KONUŞMASINI TUTMUYOR. KOZMİK ODAYA GİRİLDİĞİ İÇİN 800 DEN FAZLA MİT AJANI DEŞİFRE OLDU BİR KISMI ORTADAN KALDIRILDI DİYEN KENDİSİ. KOZMİK ODANIN AÇILMASINI EN ÇOK İSTEYEN BARINÇ TIR. DİYEN KENDİSİ.!!!! NAMUSUMUZ GİTTİ! ABD YATAK ODAMIZA GİRDİ!!! BİLGİLER ABD VE İSRAİLİN ELİNE GEÇTİ, HALA BUGÜN OLSA YİNE AÇARDIM DİYOR!! SUÇLULUK YAŞLILIK PSİKOLOJİSİ!! ONUR MESELESİ YAPIP O GÜN İSTİFA EDEBİLİRDİ!!! KOZMİK ODASINI AÇTIRANLAR AÇANLAR İÇERİ GİRİP BİLGİLERİ GAVURA GÖTÜRENLER YENİDEN YARGILANMALI. BARINÇ HERŞEYİN HESABINI VERSE KOZMİK ODANIN HESABINI VEREMEZ. FETÖ CÜLER, ORADAN ALINAN ANKARA ŞEHİR BİLGİLERİ İLE 15 TEMMUZ DA ANKARA DA NASIL HAREKAT EDECEKLERİNİ PLANLADILAR.
 • misafirmisafir8 ay önce
  sn. Basbug, siz ve sizin gibilerin exantrik yorumlari nedeniyle bu isler bir türlü düzelmiyor.. gercek hedef, devletin gizli bilgileri(kozmik oda) idi.. Bu bilgiler simdi kimlerin elinde, bilginiz var MI?
 • murathocamurathoca8 ay önce
  zaten başbuğ gibi vatan haini siyonistler bu güzelim devletin elini kolunu bağladığı bir gerçekken hala cıkıp konuşabiliyor bu subay bozuntusuağlama duvarında ağlayan şerefsiz siyonist hangi yüzle konuşuyorsun bu millet senin roket atara boru bu boru dediğinide unutmadı senden değil genelkurmaybaşkanı er bile olmaz hain adam...
 • Adem EvliyaAdem Evliya8 ay önce
  "Bununla beraber müminlerin hepsinin toptan savaşa çıkmaları doğru değildir. Onların her kesiminden bir grup dinde yeterli bilgi sahibi olmaya çalışmak ve seferden dönen topluluklarını uyarmak üzere geride kalmalıdır. Umulur ki sakınırlar." Derin provokasyonu görmek için biraz "yüksek" yere çıkmak gerekiyor!
 • sevdasevda8 ay önce
  Lütfen bu admın resmini paylaşırken ağlama duvarındaki resmini kullanın ki bu adamın kim olduğunu müslümanlar öğrensin.
 • misafirmisafir8 ay önce
  sn. Basbug, siz ve sizin gibilerin exantrik yorumlariniz nedeniyle bu islerisler bir türlü düzelmiyor.. gercek hedef, devletin gizli bilgileri(kozmik oda) idi.. Simdiye kadar hangi GKB kozmik odayi acmis?..
 • tütertüter8 ay önce
  Komutan Abdullah Gül'üözetlemiş anlayan anladı!
 • MehmetMehmet8 ay önce
  Yahudinin ağlama duvarında arz-ı endam eyleyen genel kurmay başkanı.
 • azerazer8 ay önce
  Yazıklar olsun sana birde orduyu yönetti , TSK nın bütün sırları deşifre edilip, CIA ve MOSSADa peşkeş çekildi, ve çökertilmeye oradan başladık, Çok yazık, satıldı resmen bu ülke.
 • Dadas muratDadas murat8 ay önce
  Ak partinin rutbe verdigi kisilerin yuzde 65 ordudan atilmis rutbe verenin bir sucu yok vay abasina erzurum
 • Uğur kartal Uğur kartal 8 ay önce
  Ergenekon diyerek TÜRK Milletini yillarca kandiran ALÇAKLAR hep bizi kandırmışlar .........
 • AHMET KÜÇÜK AHMET KÜÇÜK 8 ay önce
  YANİ YILLARDIR UYUTULUYORUZ DÜN DEDİĞİMİZİN TAM TERSİNİ ERTESİ GÜNÜ DİYORUZ ERGENEKON BALYOZ MUHTEREM OLMADI FETO MEGRİ OLMADI PKK DOSTUM BARZANİ OLMADI YAHUDİ BARZANİ DOSTUM PAPA OLMADI GAVUR PAPA UYU YAVRUNM UYU KANDIRILMAYA MAHKUMUZ
 • mehmet soylumehmet soylu8 ay önce
  "2010 YAŞ sürecinde yaşanılan olaylarda Başbakan Erdoğan’ın daha uzlaşıcı, Cumhurbaşkanı Gül’ün ise daha ısrarlı olduğunu gördüm. " üzerinde düşünülmesi gereken bir ifade
 • MehmetMehmet8 ay önce
  Bir zamanların 28 Şubatçısydı, nesliniz korusun, inşallah bir daha kendinize gelmezsiniz ve Müslümanların baş belası olmazsınız...
 • Hasan DağaloğluHasan Dağaloğlu8 ay önce
  Bu gün olsa istersen açmazsın. İstemesen bile çarsın. Eski günler bardak oldu. Geçti o esip gürlediğiniz günler. Kibirli haller.
 • Hasan YILMAZHasan YILMAZ8 ay önce
  17 yildir ak parti bize masal anlatmis ERGENEKON BALYOZ ordu bagirsaklarini temizliyor camileri bombalayacak olmadi muhterem hocam olmadi megri megri olmadi habur oslo Olmadi PYD eskortlugunda süleyman şah türbesi kacirak simdi FETO HDP PKK PYD hep bi masal 17 yil boyunca dinledigimiz her masal sonu kotu bitiyor
 • Celil yağmuroğluCelil yağmuroğlu8 ay önce
  Kusura bakmayın benim zamanım yok bu gibi çıkıp demeç ve akıl vermesine ihtiyacımız yok bunun gibileri devletimizi milletimizi bu hale getirenın aklına ihtiyacımız yok akılları kendilerine kalsın daha önceden Amerika ve İsraile meşguldurlar ,,Vesselam,,
 • Kürşad ÜNAL Kürşad ÜNAL 8 ay önce
  Tayyip beyi FETO APO BARZANI SALİH MUSLIM PAPA ESAD KADDAFI PKK PYD OBAMA hep kandiriyor ak pak oluyor suçlu muhalefet ne guzel dunya
 • Tahir YIKMAZ Tahir YIKMAZ 8 ay önce
  Meydanlarda ergenekonun savcisiyim diyen Tayyip bey KANDIRILDIM deyip geçiyor herkes bedel ödemiş ama kozmik odadaki olaylarin mimari arınç odemiyor TÜRK ordusuna ERGENEKON BALYOZ kumpaslarini kuranlar o gun linç edenbasin hangi basin
 • ......8 ay önce
  Yani fetö ve ciaya devlet sırlarını peşkeş çekerdin. Kim bilir ne kasetlerin var ellerinde.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ekim 2019