• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bakan Yerlikaya ve Bakan Bayraktar Erzincan'da...

Yeniakit Publisher
2024-02-18 13:25:00 - 2024-02-18 13:46:04
Bakan Yerlikaya ve Bakan Bayraktar Erzincan'da...

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, toprak kaymasının yaşandığı bölgede açıklamalarda bulunuyor. Bakan Yerlikaya açıklamasında, 'Araç ve insan kaynağı olarak hiçbir eksiğimiz yok, hepimizin tek bir niyeti var bu işi olabildiğince kısa sürede tamamlamak.' dedi.

Bakan Yerlikaya'nın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

Ardımızda görmüş olduğumuz alanda 35 milyon metreküplük toprak kütlesi var. Toprağın kaydığı zamanda dere dediğimiz alana 5 milyon metreküplük alana yeni bir kütle vadiye geldi.

Arama kurtarma ile ilgili AFAD başından beri 500'ün üzerine ekibimi var. 2700'ü aşmış vaziyetteyiz. 800 aracımız var. Araç ve insan kaynağı olarak hiçbir eksikliğimiz yok. Hepimiz tek bir niyeti var, bu işi olabilecek en kısa sürede tamamlamak.

Öncelikle 9 canımız şu anda toprağın altında. Yakınlarımızın her birini ziyaret ettik. Onlar da buraya geliyorlar.

Onların sabrı anlayışı için minnettarız. Sabır bizim şu anda en fazla ihtiyacımızın olduğu duydu.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Böyle büyük bir toprak kütlesinin hareket ettiği ortamda planımız şu, hedef alanda toprağı geçici depolama alını olarak güvenli ortama tahliye ediyoruz. Şu an için 60 ekskavatörlerle günlük bin-bin 500'e yakın kamyon hareketiyle toprak kaymasının olduğu tahliyeyi yapıyoruz. Her anında Cumhurbaşkanımız buradaki süreci takip ediyor. Sadece Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak değil, diğer tüm bakanlarımızla ilgili olması gerekenler anbean devam ediyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'ın konuşmasından öne çıkanlar ise şu şekilde:

İlk andan itibaren devletimiz ilgili bütün kuruluşlarıyla burada. Bugün sahada ilk kez sizlerle bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz.

Çok büyük bir kütle var ve 3 ayrı noktaya aktı. DSİ çok yoğun bir çalışmayla buradaki suyun hareketini kontrol ediyor. Yeni bir su hareketini kontrol almayla alakalı tüm tedbirler alınmış durumda. Hem suda hem toprakta halk sağlığını tehdit eden bir durum yok. En kısa zamanda arama ve kurtarma faaliyetiyle ilgili netice almayı ümit ediyoruz

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

suçlular kimse

suçlular cezalandırılmalı kimin ihmali varsa hakkımız helal olmasın

Fedai

Bana bak lan çakal o lafları yediririm sana haddini bil  ülkenin seçilmiş cumhur başkanı halkında nasıl konuşuyorsun saygısız sevmesen de saygı duyacaksın mecbursun...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23