• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bakan Şimşek'ten FATF kararı sonrası ilk mesaj: Türkiye son eşiğe geçti!

Yeniakit Publisher
2024-02-23 19:18:00 - 2024-02-23 19:27:16
Bakan Şimşek'ten FATF kararı sonrası ilk mesaj: Türkiye son eşiğe geçti!

Türkiye'nin, Mali Eylem Görev Gücünün (FATF) gri listesinden çıkışı sürecinde son aşamaya gelindiğini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'Haziran ayındaki Genel Kurul toplantısında ülkemize yönelik gri liste kararının kaldırılması bekleniyor.' dedi.

Şimşek, FATF'ın bugün gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısında alınan karara ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

Toplantıda Türkiye'ye ilişkin alınan karara işaret eden Şimşek, şunları kaydetti:

"FATF ülkemizin, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele sisteminin daha da güçlendirilmesi için oluşturulan Eylem Planı'nın tüm maddelerini tamamladığı kararına varmıştır. Böylece ülkemizin gri listeden çıkışı sürecinde son aşamaya gelinmiştir. Prosedür uyarınca FATF ekibi tarafından Türkiye'ye yapılacak ziyaret akabinde hazırlanacak değerlendirme raporu haziran ayındaki Genel Kurul toplantısında ele alınacak ve bu toplantıda ülkemize yönelik gri liste kararının kaldırılması bekleniyor."

Şimşek, bugün gelinen aşamanın, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) koordinasyonunda, başta Adalet, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları olmak üzere tüm ilgili kurum ve kuruluşların yürüttüğü yoğun çalışmaların sonucu olduğuna işaret ederken, "Bu başarılı sonucun elde edilmesinde emeği geçen başta MASAK olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımızın temsilcilerine teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hamdi göktekin

Sayın bakanım faiz gelirlerinden kazanç vergisi alın israfı önleme kurulu oluşturun israfı önleyin ekonomi düzelir adeletin olmadığı güzel ülkem
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23