• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bakan Mehmet Özhaseki’den TOKİ’ye övgüler

Yeniakit Publisher
2023-11-25 16:52:00 -
Bakan Mehmet Özhaseki’den TOKİ’ye övgüler

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kahramanmaraş depremlerinde TOKİ binalarının sağlam ve güvenli olduğunun görüldüğünü ifade ederek, “Bundan 8-10 ay kadar önce bir deprem yaşadık, TOKİ binalarına bir şey oldu mu? Hepsi sağlam. Çatlak bile yok. TOKİ sınıfı geçti, bizim yüz akımız oldu.” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kahramanmaraş’ta katıldığı A Haber canlı yayınında, Bakanlığın deprem bölgesinde yürüttüğü çalışmaları anlattı, gündeme ilişkin soruları cevapladı. Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu herkesin bilmesi gerektiğinin altını çizen Bakan Özhaseki, “Bunun tartışması yok. Bilim adamları ‘Himalayalar'dan başlayarak, Alplere doğru uzanan çizgi üzerinde deprem riski taşıyan 5 ülke vardır’ diyorlar. Bunlardan bir tanesi de Türkiye. Bizim gerek ana karamız üzerinde gerekse denizlerimizde son 100 yıl içerisinde meydana gelen 6 ve üzerinde şiddette deprem sayısı tam 226. Neredeyse her sene iki tane yıkıcı deprem ile karşı karşıyayız.” diye konuştu.

“Kısa sürede konutların inşaatına başladık”

Bakan Mehmet Özhaseki, Kahramanmaraş merkezli depremlerde en yüksek yıkımın yaşandığı Hatay’da, rezerv alanlarda kısa sürede konutların inşaatına başladıklarını söyledi. Bakan Özhaseki, “Adıyaman’da, Kahramanmaraş’ta ve diğer illerimizde her birisinde ayrı ayrı inşaatlara başladık. Sayın Cumhurbaşkanımızın o zamanki ifadesi; ‘Bu konutlar başladıktan en geç 1 sene içerisinde teslim edeceğiz.’ Konutlar başlayalı 6-7 ay oldu. Biz şu anda neredeyse 50 bin konutu hazır ettik.” dedi.

“Ayrım gözetmeksizin yardıma koştuk”

6 Şubat depremleri sırasında AK Partili belediyeleri sahaya gönderdiklerinin altını çizen Bakan Özhaseki, “Konya, Bursa, Kocaeli'yi ilk Hatay'a gönderdik. CHP'nin yeri Hatay. Ayrım gözetmeksizin, depremzedelerin imdadına koşuyoruz.Belediyelerimizin hazırladığı altyapı projelerinin tamamını karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“TOKİ, yüz akımız oldu”

Kahramanmaraş depremlerinde TOKİ konutlarının yıkılmadığını hatırlatan Bakan Özhaseki, “TOKİ konutlarına biraz bizim özellikle devlete yan bakan tayfa, soğuk bakarlardı. TOKİ konutlarını güya beğenmezlerdi. Ama, TOKİ sınıfı geçti, bizim yüz akımız oldu. Bundan 8-10 ay kadar önce bir deprem yaşadık, TOKİ binalarına bir şey oldu mu? Hepsi sağlam, çatlak bile yok.” diye konuştu.

“Çelik evler depreme dayanıklı”

Köylerde yıkılan konutların yerine yapılacak olan çelik evlerin de depreme en dayanıklı sistem olduğunu vurgulayan Bakan Özhaseki, “İki ay kadar önce Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurasını topladık. ‘Türkiye’nin deprem gerçekliği üzerine neler yapmalıyız, ne gibi tedbirler almalıyız, ileriye doğru hangi yol güzergahından gitmeliyiz?’ bunları çok tartıştık. Orada çıkan kararlardan birisi de özellikle ‘çelik sisteme doğru geçiş doğru olur’ şeklindeydi. Çünkü çelikler çok sıkı bir şekilde tutturuluyor, özellikle yalıtım malzemesi olarak da dış duvarlarda 10 santimetre kadar kalınlığında taş yünü kullanıyoruz. Çelik, zırh gibi oturuyor temel üzerine. O evin yıkılma şahsı hiç yok. Daha hızlı sürede yapılıyor, bir taraftan böyle bir teknoloji ve sağlamlığı varbu işin. Mesela devrilme ihtimali var mı?Yıkılma ihtimali var mı? Hiç yok. Betonarme veya klasik sistemle yapmadığımız köy evlerinin hepsini çelikten yapacağız.” dedi.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

“Kentsel dönüşümün hızla yapılması lazım”

Ülkemizde 36 milyona yakın bağımsız birim bulunduğunu ve bunların bir kısmının riskli olduğunu ifade eden Bakan Mehmet Özhaseki, onların da dönüşümünün gerektiğini vurguladı. Ülkenin depreme hazırlığı için kentsel dönüşümün hızla yapılması gerektiğini belirten Bakan Özhaseki, “Hızla ülkemizi depreme hazırlamamız gerekiyor. Sadece İstanbul özelinde söylemiyorum, Türkiye’nin dört bir tarafında kentsel dönüşümün çok hızlı yapılması icap ediyor. Onun için geçtiğimiz bir ay içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde büyük bir çabayla Kentsel Dönüşüm Başkanlığını kurduk, altında genel müdürlükler oluşturduk. Nasıl çalışacağımızı, çalışma prensiplerimizi belirledik.” dedi. Bakan Özhaseki, İstanbul’un dönüşümü konusunda da yapılacak çalışmaları Aralık ayında anlatacaklarını kaydetti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

emekli emekli

hadi lan, partideki bütün çakal çukalı toki yönetimine doldurun, ne çektiğimizi biz biliriz..

Nuh Yusuf Nuhhan

Devletin milletin gelecegine temeline rutubet salan 3 bakanliktan birisi Sehircilik bakanlıgı. """""Devlet ADALETLE YÖNETİLİR İSE YAŞAR diyen ATAM OSMAN BEY'DİR. Rant var ise o şehrin o ilcenin o mahallenin o caddenin o sokagın kayitli tapuları olan insanlarla birlikte olmalı. Uyanıklar imar gizli tutulup adami olan iyi yer pirimli yer bilenlere yatırım yaptırılıp orda tapusu olandan ucuzca aldıran satana keriz, alana şanslısın sistemi ile bu belediyeleri yöneten sistem yok edilmelidir. imarda 18 ile milletin mali park bahce saglik ocagi diye talan edilecegine o mahalle topluca TOKİYE verip şehir uygun cadde sokakla imar edilmeli yada MÜTAHITLERLE ANLASILACAKCA aynı şekilde okul park v.s o mahallenin insanlarinı otekileştirmeden satana saf alana şanlı demeden ADALET ile insanlar rantdan faydalanmalı. Dünyada üretilmeyen tek şey TOPRAK, ama ölüncd toprak olan bürokratlar sistem iyi düşunmeli ki lgbt li hakkı ile toprak olmasın dualar kabul dunya ve ahiretin CENNET olması için MASONIK ve Asimile ile kanunlarla deyil. O ilin o mahallenin örf adet gelenek görenek ve dini her ne ise ona göre yapilmalı, insanların komşuluk iliskisini bozan islamdan uzaklaştıran banyo wc televizyon sesi duyulmayan daireler yapilıp insanca yaşamali sayın Bakanım. Madem bakansiz dairelerde bu wc banyo televizyon, konusma v.s ses lere dikkat edip Daire yapımı denetlenmeli. Acaba depremde kaç tane denetim firmasi ceza aldi. Hep mütahitler acaba kaç tane denetim firması size mütahit şikayet etti bu malzemeden eksultiyor kurallara uymuyor diyeki. Yapılan iyidir yapilmayan eksik olan şehir planlarının da üstüne gitmek göreviyin vijdanen ilk vazifesi deyilmi ki Ya hayir dua yada beddua duanın ortası yokki. Allah kesin olan duayı sever, mışırıklı duaya ciddiye almaz sen hayir duaya talip oldugunu biliyoruz hürmetler Sayın bakanim saygilar
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23