• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bakan Koca Cenevre'den seslendi! "İnsanlık onurumuz, Gazze'deki trajedinin son bulmasına bağlıdır"

Yeniakit Publisher
2024-05-29 20:55:00 - 2024-05-29 20:58:23
Bakan Koca Cenevre'den seslendi! "İnsanlık onurumuz, Gazze'deki trajedinin son bulmasına bağlıdır"

Birleşmiş Milletler 77. Dünya Sağlık Asamblesi Genel Kurulu'nda konuşan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Gazze'deki insanlık dramına dikkat çekti.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen 77. Dünya Sağlık Asamblesi Genel Kurulu'nda konuştu. Koca, konuşmasında İsrail'in Gazze'deki hastaneleri ve tedavi imkanlarını hedef alarak, temel insan hakkı olan sağlık hakkına savaş açtığını vurguladı. "Hastanelerin hedef alınması bir savaş suçudur" diyen Koca, "Vücudu parçalanıp dört bir yana saçılan çocuklar, Gazze’nin ve 21'inci yüzyılın çocuklarıdır. Savaş kutsala da uzanmıştır; korunma güvencesi olacak mekân, teminat olacak onurlu söz kalmamıştır" ifadelerini kullandı.

Gazze'deki durumun, Refah bölgesinde 1 milyon 400 bin sivilin hayatını tehdit ettiğini ve 600 binden fazla kişinin bölgeyi terk etmek zorunda kaldığını söyleyen Koca, yiyecek, su ve diğer temel ihtiyaçların engellenmesinin, İsrail tarafından açlığın bir savaş silahı olarak kullanıldığını gösterdiğini belirtti.

Koca, "Sağlık sisteminin çökmüş olması yanında, insanlık dışı yaşam koşullarının, salgınların, yetersiz beslenmenin, ağır psikolojik travmaların uzun vadeli sonuçlarını da göz önünde bulundurmamız gerekir" dedi. Bu nedenle, Gazze'de sivilleri hedef alan İsrail saldırılarına kalıcı ateşkesle bir an evvel son verilmesi gerektiğini belirtti.

"Tamamen gözlerimiz önünde seyreden bu trajedi"

Türkiye'nin, Gazze'ye insani yardımların kesintisiz ulaşması sağlanana kadar İsrail ile tüm ticaretini durdurduğunu açıklayan Koca, "Tamamen gözlerimiz önünde seyreden bu trajedi, İkinci Dünya Savaşı dahil trajedilerin en büyüklerinden biridir" dedi. Koca, "Bu trajedide açlık, hastalık, teknoloji ürünü olmayan ama daha barbarca kullanılan silahlardır. Bu gayri insanî silahların kullanılmasını önlemeliyiz" diyerek uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırdı.

Koca, kalıcı ateşkesin acilen sağlanması gerektiğini de vurgulayarak, "İnsanlık onurumuz, Gazze'deki trajedinin son bulmasına bağlıdır" ifadelerini kullandı.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Bakan Koca, Filistinli mevkidaşı tarafından tebrik edildi

Konuşmanın ardından salonda bulunan Filistin Sağlık Bakanı Dr. Abu Ramadan, Bakan Koca'yı konuşmasından dolayı tebrik etti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

muz

gazeteniz vasıtasıyla sayın sağlık bakanına çok önemli bir hatırlatma : "BRlLlNTA" isimli ilaç (kardiyolojiden yazılırsa) eczane ücretsiz olarak, (nörolojiden yazılırsa) eczane "785.00 türk lirası bedelle ilacı veriyor. neden sayın bakanım?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23