ABD muafiyeti 3 ay uzattı! Aynısı Türkiye'ye de uygulanır mı?

ABD Irak’a, Washington’un yaptırımlarına tabi tutulan İran'dan doğalgaz ve elektrik ithalatına uyguladığı muafiyet süresini 3 ay uzattı. Beyaz Saray pazartesi günü yaptığı yazılı açıklamada, 8 ülkeye herhangi bir muafiyet tanımayacağını açıklamıştı. Ancak bu sözlere rağmen Irak'a muafiyet getirildi. Akıllara ise Irak'a yapılan muafiyet Türkiye'ye de getirilir mi oldu.

16 Haziran 2019 Pazar 09:29
ABD muafiyeti 3 ay uzattı! Aynısı Türkiye'ye de uygulanır mı?

Irak Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Milhan el-Mikotar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD'nin, İran'dan gaz ithalatı için Irak'a verdiği muafiyeti 3 ay daha uzattığını belirtti.

Mikotar, İran-ABD ilişkilerinin yakın vadede iyileşmesi halinde İran’dan gaz ve elektrik alım yasağının tamamen kalkmasını beklediklerini ifade etti.

Irak, elektrik santrallerine yakıt temini için İran'dan gaz ithal ediyor.

Washington yönetimi, İran'la nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesinin ardından İran'a yönelik ilk yaptırım paketini 7 Ağustos 2018'de, ikinci aşama yaptırım paketini ise 5 Kasım 2018'de devreye sokmuştu.

ABD 180 gün muafiyet tanımıştı

ABD, bu tarihte aralarında Türkiye ve Irak'ın da olduğu 8 ülkeye İran'a yönelik yaptırım paketinde petrol ithalatı konusunda 180 gün muafiyet tanımıştı.

Beyaz Saray'dan pazartesi günü yapılan yazılı açıklamada, daha önce İran petrol yaptırımlarından muaf tutulan 8 ülkeye yeni muafiyet hakkı verilmeyeceği duyurulmuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Haziran 2019 Pazar 09:10

YORUM YAZ

  • zalim analizcizalim analizci1 ay önce
    ACABA BU NASIL BİR SORU TERÖRİST HAYDUT KATİLLERDEN TC İZİNLE İŞMİ YAPACAK YADA LAFTAMI BİZİM BAĞIMSIZ ÜLKE OLUŞUMUZ
  • İbrahim akİbrahim ak1 ay önce
    Haydutluga bak ya komşumuzla ticaret yapmak için okyanus ötesinden izin almamiz gerekiyor bı de bağımsız ülkemiz diyoruz
  • SelmanSelman1 ay önce
    He getirilir muafiyet, hemen kos Abd nin kucagina yada dua et bu meyanda! Euzu billa... Yahu kardesim Allah ve peygamber askina, birakin artik bu munafikca ve ezik uslubu! Subhan Allah. Getirse ne olur getirmese ne olur deyu, kaale bile almayin su azgin yahudi usagi abd keferesini! Subhan Allah. La havle vela kuvvete illa billa aliyhil azim. HasbinAllah ve nimel vekil.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Temmuz 2019