• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Avrupalı firmalara büyük şok! Milyonlarca dolar zarara uğrayacak

Donald Trump'ın İran'la olan nükleer anlaşmadan çekilmesi, İran’la ticareti olan firmaları milyarlarca dolarlık zarara uğratacak.

Yeniakit Publisher
2018-05-11 10:47:00 - 2018-05-11 10:52:28
Avrupalı firmalara büyük şok! Milyonlarca dolar zarara uğrayacak

Amerikan ve Avrupalı firmalar İran’a getirilen ABD yaptırımlarının potansiyel maliyetini hesaplamaya başladı. Donald Trump'ın İran'la olan nükleer anlaşmadan çekilmesi, İran’la ticareti olan firmaları milyarlarca dolarlık zarara uğratacak.

Anlaşmanın ardından, 2015 yılında, bazı uluslararası yaptırımların kaldırılmasıyla birlikte, Amerika'da az sayıda şirketin İran ile ticaret yapması onaylanmıştı. Trump'ın son adımıyla bu şirketler 3 ila 6 ay arasında eski kontratlarını iptal edecekler, yeni kontrat da imzalayamayacaklar.

Avrupa ülkelerinin İran’la iş yaptığı başlıca alanlar petrol ve gaz, petrokimya, havacılık, endüstriyel yazılım ve otomobil sektörleri. Accor, Volkswagen, Boeing, Airbus, Renault, PSA Peugeot Citroen, Sanofi, General Electric ve Siemens İran’la ticaret yapan farklı sektörlerden firmaların bir kaçı.

Özellikle havacılık sektörüyle ilgili olarak, İran'ın Airbus siparişleri 20,8 milyar dolarken Boeing siparişleri de 17 milyar dolar değerindeydi. Uçakların teslim tarihi 2018 sonuna, ertelenmişti.

IranAir, Airbus’dan 100 ve Boeing’den 80 jet sipariş vermişti. Ayrıca, Fransız-İtalyan turbo-prop uçak üreticisi olan ATR'den 20 tane daha sipariş vermişti.

Uçak anlaşmalarının tümüyle ilgili olarak, ABD yapımı parçaların ticari uçaklarda yoğun kullanımı nedeniyle de sektör baya bir etkilenecek.

İRAN'DAKİ PETROL VE GAZ SEKTÖRÜ

İran’da en çok etkilenecek sektörlerden biri petrol endüstrisi. İran, Opec'teki üçüncü büyük üretici ve nisan ayında, günde 2,7 milyon varil yani bir başka deyişle küresel talebin yaklaşık % 3'ünü ihraç ediyor.

Akaryakıt sektöründe potansiyel olarak etkilenen en büyük iki şirket ise Royal Dutch Shell ve Total. Shell, petrokimya teknolojisini yerel İranlı ortaklara lisanslıyor ve Aralık 2016'da, İran hükümetiyle ülkede üç doğalgaz sahasını işletmek için geçici bir anlaşma imzalamıştı.

Bu arada firma dünyanın en büyük gaz üretim sahası olan İran sınırındaki Güney Pars alanını geliştirmek için 1 milyar dolar harcadı. BP ise nükleer anlaşmadan sonra Tahran'da bir ofis açtı, ancak Total ve Shell'in aksine, geçen yıl İran'daki arama ve üretim haklarının ilk ihalelerine katılmama kararı aldı.

İNGİLİZ ŞİRKETLERLE İLİŞKİLER

İngiltere ve İran arasındaki ticaret, İran ve diğer bazı Avrupa ülkeleri arasında olduğu kadar etkilenmedi. British Airways, 2016 yılında Tahran'a uçuşlarına yeniden başladı, ancak kapasite açısından önemli bir pazar değil.

Mağazacılık devi Debenhams ülkede bazı mağazalarını yeniden açmıştı. British American Tobacco markaları ülkede popüler ve BAT, İran pazarının en büyük ikinci tedarikçisi ancak son zamanlarda pazar lideri Japonya Tobacco International'a pazar payının çoğunu kaptırmış gözüküyor.

İRAN'DA OTOMOBİL SEKTÖRÜ

Alman Volkswagen 17 yıl aradan sonra ilk kez, 2017 yılından itibaren, İran'a yeniden araba satışına başlayacağını duyurmuştu. Dizel motorlar skandalı ile zaten zor durumda olan Alman firması, şimdi İran ile Amerikan pazarı arasında seçim yapmak zorunda.

Geçtiğimiz yıl İran'a 160 bin araba satan Fransız otomotiv devi Renault, ortağı Nissan'ın Amerikan pazarında yer almasından dolayı, yaptırım kapsamına giriyor.

Fransız şirketi Peugeot PSA ise, İran pazarında yüzde 30'luk paya sahip. 1991 yılından bu yana Amerika'da otomobil satmayan Peugeot-Citroen, Amerika ile yeni bir bir "oto-paylaşım" projesi için çalışıyordu.

DİĞER SEKTÖRLER

Son yıllarda turizmde büyümeye başlayan İran bu alanda da etkillenecek. Tahran'a gelen ziyaretçi sayısı son iki yılda üç katına çıkmış durumdaydı. Fransız otelcilik devi Accor Grubu, İspanyol Melia Hotels, Birleşik Arap Emirlikleri'nden Rotana Hotels, 2015'ten bu yana İran'da oteller açmaya başladı.

Bu çerçevede, Almanya'nın da İran ile olan ticaret bağları gelişmişti. Ülkeye yapılan ihracat 2016 yılında 3.1 milyar dolara ulaşmış, bir önceki yıla göre % 26 artmıştı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı