• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ateş Kara'dan aşı açıklaması: Eğer tereddüt yaşanmazsa...

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, aşı olma konusunda tereddüt yaşanmazsa normalleşme sürecinin daha hızlı olacağını söyledi.

Yeniakit Publisher
2021-01-10 12:18:00 -
Ateş Kara'dan aşı açıklaması: Eğer tereddüt yaşanmazsa...

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğretim üyesi, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, kısıtlamaların Türkiye’deki etkisini görmeye başladıklarını belirterek, vaka sayılarında, hasta sayılarında ve kayıplarda azalmaların başladığını kaydetti.

Prof. Dr. Kara, "Benim en büyük ümidim kayıplarımızın da biran evvel mümkün olduğu kadar sıfır olması, en az sayıya inmesi. Rakamlarda aşağıya doğru gidişimiz var; ama bu kısıtlamalardaki gevşeme veya bir miktar azalma ne zaman olabiliri değerlendirirken birkaç noktayı göz önüne almamız lazım; bunlardan birisi İngiltere’de görülen mutasyon. Bizim ülkemizde oradan gelen birkaç kişide olduğunu biliyoruz. Onlar şu anda izolasyon altında tutuluyorlar; ama hem o ihtimali göz önüne alarak hem de normal şartlarda daha fazla kayıp yaşamamak için bizim mümkün olduğu kadar maske ve mesafeye dikkat etmemiz lazım" dedi.

'Aşı yeni ve çok etkili bir silahımız'

Prof. Dr. Kara, özellikle hasta sayısında, kayıp sayısında mümkün olan en aşağı değerlere inilmesinden sonra ve bunun da sürekliliğinin görüldüğünde kısıtlamalarda basamak basamak bir geriye dönüşün olacağını kaydetti. Prof. Dr. Kara, "Bizim hem üniversitelerimizi ve diğer okullarımızı düşünerek hareket etmemiz ve onların bir an evvel açılabilir olmasını sağlamamız gerekiyor. Aşı, elimizde yeni ve çok etkili bir silahımız. Özellikle kayıp yaşama ihtimalimiz olan yaş ve risk gruplarını erken dönemde aşılayabilirsek kısıtlamalarda da bir miktar rahatlamamızı sağlarız. Toplumda maske takanların oranı yüzde 95'lere ulaşırsa, maskesiz kişi eğer 100 kişiden sadece 1-2 kişiye inebiliyorsa o zaman 'evet, bizim artık kısıtlama yapmamıza gerek yok, zaten bireysel olarak aldığımız önlemler etkin ve yeterli' deriz. Öyle bir durumda artık kısıtlamalar gevşeyebilir" diye konuştu.

"Problem yaşamazsak yaz aylarında biraz daha rahatlamış oluruz"

Prof. Dr. Kara, maskesiz olabilme şansının ne zaman kazanılabileceğine ilişkin ise "Virüsün artık dolaşımda olmadığından emin olmamız lazım ya da benim ve çevremdekilerin virüse karşı artık tamamen korunur hale geldiğimizi biliyor olmamız lazım. Bu değere ne zaman ulaşabileceğimiz bugünlerde maske, mesafeye ne kadar dikkat ettiğimiz, kısıtlamalara ne kadar uyduğumuz, aşılamayı ne kadar yapabildiğimizle direkt olarak ilişkili. Aşı oranımız yüksek olursa, toplum içerisinde aşı uygulamamız özellikle riski olduğunu düşündüğümüz grup içerisinde yüzde 100’ü sağlayabilirse, aşı olma konusunda vatandaşlarımız, büyüklerimiz herhangi bir tereddüt yaşamazsa o zaman işte bu biraz daha erken olur. Ama orada bir tereddüt olduğu anda bu süreç istesek de istemesek de uzayacaktır. Açıklanan ve planlanan aşılama rakamları var. Gelmesini beklediğimiz aşılar var. Bunlar zamanında gelip, zamanında uygulanır, herhangi bir problem yaşamazsak o zaman yaz aylarında biraz daha rahatlamış oluruz" dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Israil tum vatandaslarini asilama isini Martta bitiriyor!

Zaten bu nedenle bugune kadar toplam 100 Milyonluk Yahudi toplumundan 92 Yahudi Nobel Bilim Odulu almisken, 1,5 Milyarlik Islam dunyasindan o odulu alan Musluman bilim adami sayisi sadece 3. Ne MUTLU TURKUM DIYENE ki 3. bizden, ama maalesef SIZDEN DEGIL, cunku ODULUNU ANIT KABIR'E BAGISLADI! Diger 2 bilim adamindan birisinin tum egitim hayati yurt disinda gecmis,orda calismis, odulu de orda almis, yani sadece kokeni Musluman bir Ulkeden, digerini bu dindan cikti diye Pakistan Vatandasliktan atmis. Simdi bu sonucu ZIRVALAMADAN ve SACMALAMADAN ve de MANTIKLI bir sekilde yorumlayacak mert ve durust bir Yorumcu var mi burda? (israilin nufusuna oranla koronadan koronadan ölen sayısı iki binde bir. Yahudilerin her şeyi ele geçirip nobel dağıtmasını ödül paylaşmasını başarı diye yutturan benim kafamda taşıdığım yahudi aklına şimdi soruyorum: Türkiyede koronadan ölen sayısı, nüfusa oranla kaç? dört binde bir. keh keh keh. Kimmiş başarılı? İsrail mi, Türkiye mi? )
 • Yanıtla

Kafir

Senin ...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23