• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Atatürkçülüğü eleştirmek de suç oldu! 5816 bir can daha yaktı

Yeniakit Publisher
2024-02-07 13:23:00 - 2024-02-10 12:44:43
Atatürkçülüğü eleştirmek de suç oldu! 5816 bir can daha yaktı

Dünya üzerinde vefat eden bir şahsın yasayla korunduğu tek ülke olan Türkiye’de “5816 Sayılı Kanun” garabeti, işgüzar hukukçular nedeniyle mağdur üretmeye devam ediyor. İstanbul'da ikamet eden Halil Aktaş isimli bir sosyal medya kullanıcısı hakkında, Mustafa Kemal hakkında hiçbir hakarete yer vermeksizin sadece ‘Atatürkçülüğü’ eleştiren bir paylaşımı yüzünden soruşturma açıldı.

 HABER MERKEZİ 

1951’den beri yürürlükte olan 5816 Sayılı Atatürk’ü Koruma Kanunu, can yakmaya devam ediyor. İstanbul'da ikamet eden Halil Aktaş isimli bir sosyal medya kullanıcısı hakkında, Mustafa Kemal hakkında hiçbir hakarete yer vermeksizin sadece ‘Atatürkçülüğü’ eleştiren bir paylaşımı yüzünden soruşturma açıldı.

ATATÜRKÇÜLÜĞÜ SORGULAMAK SUÇ OLDU

Dünya üzerinde vefat eden bir şahsın yasayla korunduğu tek ülke olan Türkiye’de “5816 Sayılı Kanun” garabeti, işgüzar hukukçular nedeniyle mağdur üretmeye devam ediyor. İstanbul'da ikamet eden Halil Aktaş isimli bir sosyal medya kullanıcısı hakkında, Mustafa Kemal hakkında hiçbir hakarete yer vermeksizin sadece ‘Atatürkçülüğü’ eleştiren bir paylaşımı yüzünden soruşturma açıldı. Halil Aktaş’ın Facebook’tan sorduğu, “Atatürkçülüğün sahtesi mi olur; Özü de sahtekârlık değil mi zaten!” sorusu üzerine harekete geçen İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunda görevli savcı, hazırladığı iddianamede Aktaş’ın cezalandırılmasını istedi.


ÖNE ÇIKAN VİDEO

SAVCI BEY NİYET OKUDU

Verdiği ifadede paylaşımının ‘sahte Atatürkçülere yönelik olduğunu’ beyan eden Aktaş’ın savunmasına rağmen bildiğini okuyan savcı, iddianamesinde şu skandal sözlere yer verdi: “Şüphelinin yukarıda belirtilen paylaşımı Atatürk’ün hatırasını tahkir kastı ile yaptığı, paylaşımın düşünce ve eleştiri özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği anlaşılmış olup, tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde, şüphelinin sosyal medya hesabından Atatürk’ün hatırasına alenen hakarette bulunduğu ve üzerine atılı 5816 Sayılı Kanuna muhalefet suçunu işlediği yönünde dava açmaya yeterli delil elde edildiği kanaatine varılmıştır.”

“ATATÜRK’LE NE ALAKASI VAR?”

Hakkında hazırlanan iddianameyi sosyal medyadan paylaşan Aktaş, “Bu paylaşımın Atatürk’le ne alakası var?” diyerek uğradığı mağduriyeti dile getirirken, Mustafa Kemal hakkında hiçbir ifadenin yer almadığı paylaşım yüzünden açılan soruşturma, yargıdaki Moğultay zihniyetinin tahakkümünü bir kez daha gözler önüne serdi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Kuyuya atılan taşı bakalım kim çıkaracak

Sana ne

1951 yılında kabul edilen bu kanunu o dönemde iktidarda olan ve çok savunduğunuz dp lideri Adnan Menderes olduğunu da yazın aynı zamanda Türkiye’nin son yirmi yılında cumhurbaşkanına hakaret dolayısıyla hakkımda dava açılan kişi miktarını da yazın hani bu ülkede ifade özgürlüğü denen anayasal bir hakkımız var ya onura belirtin .. yerse ülke vatandaşını kandırmaktan başka bir şeye yaramayanlar
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23