Seçim 2019 Sayfası

Julian Assange'ın elçilikteki görüntüleri yayınlandı

İspanyol gazetesi El Pais tarafından Wikileaks'ın kurucusu Julian Assange'ın yıllarca İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Ekvador'un büyükelçiliğinde sürdürdüğü hayatına dair bazı görüntüleri paylaşıldı.

15 Nisan 2019 Pazartesi 13:20

Trump yönetiminin yıllardır peşinde olduğu Wikileaks kurucusu Julian Assange, ABD'nin Irak ve Afganistan'daki karanlık geçmişini ortaya koyan isim olarak biliniyor.

Assange'ın Wikileaks üzerinden yayımladığı belgelerde, Irak ve Afganistan'da sivillerin katlinin gizlenmesi ve mahkumlara işkence edilmesi gibi bilgiler yer alıyor. Irak dosyasında, haber ajansı Reuters'ın 2 çalışanı dahil 15 kişinin öldürülmesine ilişkin görüntüler, teslim olmak üzere bir askeri üsse gelen 2 kişinin helikopterle vurulması, ABD askerlerinin parmağını kestikleri bir mahkumu asitle yakmaları, bir mahkumun ABD askerlerinin gözü önünde infaz edilmesi gibi belgeler bulunuyor.

Sığınma süresi dolunca gözaltına alındı

Ekvador'da iktidarın değişmesiyle birlikte ABD yanlısı Lenin başa geçti. Washington yönetimi Assange'a tekrar sığınma talebi verilmemesi için uzun süredir baskı yapıyordu. ABD istediğini geçen hafta aldı. Assange'ın Ekvador'un kendisine verdiği sığınma talebi dolunca, İngiltere polisi tarafından geçtiğimiz hafta gözaltına alındı ve çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Assange'ın ABD'ye iade edilip edilmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Nisan 2019 Pazartesi 13:20

YORUM YAZ

  • abdrhmnabdrhmn9 gün önce
    aynı şey ha abd ha england ikiside yahudistan ülkesi
  • aliali9 gün önce
    Bu da bir ÖRNEK..İBRET..ABD emrini yerine getirmeyen hükümetleri düşürüyor yerine kölelerini getiriyor..

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Nisan 2019