Mansur Yavaş'ın ekibi başörtülü sporcuları kovdu

Ankara’nın CHP’li belediye başkanı Mansur Yavaş’ın, ASKİ’nin başında görevlendirdiği Emre Özmen, dünya ve Avrupa şampiyonluğu kazanan başarılı sporcular yetiştiren Hamide Bıçkın Çetiner’i ve Fatma Bakır’ı Instagram’ın ‘Story’ bölümünden kovdu.

21 Temmuz 2019 Pazar 10:23
Mansur Yavaş'ın ekibi başörtülü sporcuları kovdu

Adalet ve liyakattan dem vuranların, yetki ve sorumluluk üstlendiklerinde gerçek niyetleri ortaya çıkıyor. Ankara’nın CHP’li Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın kadrolaşma ve ‘muhafazakar görünümlü’ insanları tasviye çalışmalarının son kurbanı ASKİ Spor’un başarılı hocası ve yardımcısı oldu. Bu kıyım ‘Hikayesi’ sadece hocalarla sınırlı kalmadı. Başörtülü sporcu Hatice Çiçek de kovulanlar kervanına katıldı.

Dünya ve Avrupa şampiyonu olan, Sidney Olimpiyatları’nın bronz madalyalı sporcusu Hamide Bıçkın Çetiner ve yardımcısı Fatma Bakır’ın başına gelenler, daha önce sırf başı örtülü diye üniversitelere alınmayan, devlet dairelerine girmelerine izin verilmeyen insanların ‘Hikayelerini’ gündeme getirdi. Olayın ayrıntılarını Akşam’a anlatan Çetiner’in başına gelenler ibretlikti. İşte o ‘Hikaye’:

Mansur Bey geldikten bir süre sonra kulüp başkanı istifa etti, yönetim değişti. Mansur Bey yanlısı bir ekip geldi. Biz de ‘Kendi ekiplerini getirecekler, bunda bir sorun yok’ diye düşündük. İlk gün başkan sıfatıyla kulübe gelen, daha sonra da ‘Genel Koordinatör’ olarak kulüp yönetimini fiilen yapan Emre Özmen, ‘Siz bizim göreve gelişimizden sonra burayı dağıtacağımızı düşünüyordunuz değil mi? Biz ayrım yapmayız. Yanlış düşünmeyin. Çok büyük başarılar elde etmişsiniz. Hiçbir sorun yok, birlikte devam edeceğiz. Ayrıca ben Cumhurbaşkanımızı da çok severim’ dedi. ‘Biz zaten işimizi yapıyoruz, kimseyle bir derdimiz yok’ dedim. Liyakat ve gücüme güveniyordum. Daha sonra İngiltere’ye Dünya Şampiyonası’na gittik. Rukiye Yıldırım dünya üçüncüsü oldu. Tabii başarılı sporcuları başkanlara takdim etmek bir gelenek olmuştur. Ben de çocuğu Mansur Bey’e çıkartalım diye uğraşıyorum.

‘Müsait değil, kimseyi alamam’

Tamam hallederiz’ diyorlar ama benimle kulüp yöneticileri görüşmeyi kesti, görüşmüyorlar. Bu arada ortalıkta, ‘Şu AKP’li kadını kovun’ diye benim hakkımda kulisler yapıldığını duyuyorum ama Emre Bey’in sözlerine itibar ettiğim için, önemsemiyorum, işime bakıyorum. Sonra Paralimpik takımının katılacağı şampiyona hakkında Emre Bey’le görüşmek istedim. Bilgi vermem gereken konular vardı. Görüşemedim. Sürekli, ‘Müsait değil, kimseyi alamam’ diyerek sekreteryadan geri çeviriyorlardı. ‘Çok acil bir konu var’ desem de taleplerim kabul edilmedi. En son ben de takımla birlikte Sivas’taki Türkiye Şampiyonası’na gittim. Sonra Instagram’ın hikaye bölümünden bir paylaşım yapmışlar ve benim görevime son vermişler. Sporcular müsabakadan çıktı, yanıma geldiler, gözleri dolmuş, ‘Hocam Instagram’ın hikaye bölümünden bir paylaşım yapılmış, görmeniz lazım’ dediler.

‘Siyasi figürmüş’

Görevime son verilmiş. Saygısızca ve bilinçli yapılmış bir şey. Madem böyle bir şey yapacaksın, beni şampiyonaya gönderme. Al karşına, ‘Devam etmeyeceğiz’ de. Ben zaten ‘Eyvallah’ derim. ‘Bu nasıl bir yönetimdir, yüzüme konuşmayıp, arkamdan bunu yapıyorsun’ diye mesaj attım, cevap vermedi. Döndükten sonra da kimse benimle görüşmedi. Başörtülü olduğumuz için, ‘Çok siyasi bir figür olarak görünüyor’ demişler.

‘Çocukların kimyası bozuldu’

Hamide Bıkçın Çetiner, yeni yönetimin takımda da çok üst düzey sporcular dışındaki kişileri gönderdiğini, bunu da Avrupa Şampiyonası seçmeleri öncesinde yaptığını bildirdi. Çetiner, “Gönderdikleri sporcular arasında yıldızlar Avrupa şampiyonu Esmanur Ersoy ve 4-5 tane daha başarılı sporcu var. Hatice Çiçek’i de gönderdiler. O da başı örtülü bir sporcumuz. Haber gönderdim, ‘Bari seçmelerden sonra göndersinler, çocuklar seçmelere girsin’ diye. Ne oldu bilmiyorum. Çocukların kimyası bozuldu.

Cumhurbaşkanı’nın fotoğrafı depoya

Hamide Bıçkın Çetiner, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ASKİ Spor’un girişine asılı olan fotoğrafının da depoya kaldırıldığını söyledi. Olayı anlatan Çetiner, ‘ Derece aldığımız şampiyonalardan sonra yöneticilerle, siyasi büyüklerimizle görüşürüz. Benim de Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’la kulüp girişine asılı bir fotoğrafım vardı. Onu da depoya kaldırmışlar. Ben de arayıp, fotoğrafımı istedim. Pazartesi günü gidip alacağım. Orada bırakmam.’

‘Yüzüstü bırakıldık’

Kovulan başörtülü sporculardan Hatice Çiçek de yaşadıklarını şöyle anlattı, ‘Uluslararası ve ulusal düzeyde derecelerim var. 18 yaşındayım. Sivas dönüşü bizim gibi kapalı olan Fatma Bakır hocamız aradı, ‘Kulüpten bizim ve sizin de çıkışınız verilmiş. Artık ASKİ Spor’un sporcusu değilsiniz’ dedi. Hiçbir şekilde kulüpten bize bir şey söylenmedi. İki hafta sonra Milli Takım seçmelerine gireceğiz. Yüzüstü bırakıldık. Bu yaptıkları çok ayıp.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Temmuz 2019 Pazar 10:23

YORUM YAZ

 • Mustafa LülecioğluMustafa Lülecioğlu1 ay önce
  Bunlar din düşmanı,mukaddesat düşmanı deniyordu. Demekki boşa söylememişler. Daha neler göreceğiz bakalım.
 • Serap Gülhan Serap Gülhan 1 ay önce
  Başörtüsü takıyorsanız spor yapamazsın.Günah ne işin var senin sporda, birde müslümanız diyorsunuz
 • Arif cehanArif cehan1 ay önce
  Örümcek kafalı hala bunlar 30 yıldır başörtüsü ne takıldılar marifet sayıyorlar
 • Al haydar yavuzAl haydar yavuz1 ay önce
  Yıllardır 11 lisanslı sporcu ile uğraşmak kolay iş kaymak elden gidince böyle topluyorlar. Oysa en az 100 150 lisanslı sporcu yetiştirebilecek bir antrenör işine geldiği gibi çiftlik gibi kullandı yıllarca. Şimdi ayağına basınca hopluyor zıplıyor ayrıca konuyu çarpıtıyor bence. Görüşmediği koordinatör kanarım ce bu hanımdan daha dini bütün bir kardeş.
 • IznikliIznikli1 ay önce
  O kafadakilerin sporla dunya isleri ile ne isi var. Gunah. Siz evinizde oturun ibadet edin cocuk dogurun.
 • İbrahim Hakkı Özerİbrahim Hakkı Özer1 ay önce
  Bu zihniyeti kınıyorum.demokrasiden siz edenlerle bakın.laiklik adı altında Türk'e ve müslüman düşmanı zihniyet ne yazık ki hortlamiscl gözüküyor.devlet buna müsaadeetmemeli.sporculara sahip cikilmali.durum ilgili bakana aktarılmıştı sayın cumhurbaşkanımız haberdar edilmiş midir .devlet ve hükümet gereğini yapmalıdır.sto ,sendika,dernek ,basın vs neredesiniz??????
 • MehmetMehmet1 ay önce
  Saadetçilere süleymancılara yakışan hareketler herşey güzel olcek iyi günler daha bunlar
 • Erhan DemirErhan Demir1 ay önce
  Sizin basartusu dediğiniz türk toresinde, Kuran'da olmayan bir örtü.takabilirsen inancın icabıdır.ama türk örtü biçimi değil.banim anam 83 yaşında,başına Yemeni örter,bir yere giderken de eşarp örter.37 yıl öğretmenlik yapmış olan birisi olarak, kuranı kerim in mealini de okudum.oyle bir örtü biçimi yok.insanlari ayırım yapmayın.bundan 20 sene evvel bile Türkiye bugünden daha modern di.biz Arap ülkesi miyiz,Arap gibi giyiniyoruz.herkez benim anam bacım.ki.srnim ne saçına,ne kıçına bakmam.ama sizinki,İslami araplasmak olarak görmek.hadi oradan.. sizin yaptığınız kıyımı hiç kimse yapmadı.ne mutlu Türküm diyene.
 • TurkTurk1 ay önce
  Ne garip degilmi aynilarini melih basganda yapmisti
 • sadece hakikatsadece hakikat1 ay önce
  ya kardeşim çok güzel olmuş.yanlış anlamyın onlar için çok iyi olmuş.sadece bunlar değil bütün başörtülüler böyle halka açık erkeklerin gördüğü yerlerde spordan denize girmekten vs.men edilmelidir. bu ne ya iyice sulandırdınız dini de tesettürü de.kardeşim ne olacağına karar ver.Allahu tealanın rızasına uygun yaşayan müslüman yoksa isyankar dini sulandıran hatta dine dinsizden daha fazla zarar veren süslüman mı!
 • serseriserseri1 ay önce
  oy veren muslumanim diyenlere kapak olsun adamlarin zihniyeti beli sen halaen bunlarin pesine gidersen sadetlisi iyilisi sulaymancilari ve niceleri aslinda sizlere musluman demek mi yo yo gunah olur sizler dörtdörtluk muslumansiniz tamam AKP iyi degil calismadi baska yokmuyduda bunlari sectiniz aslinda muslumanlik hikaye cikar önemli dogru mahsur yavas verecek ya vermek istesede veremez ustelik elinizdekileride alacak zil takip oynayacak pesi sire adamlarin duzeni almak uzrine kurulmus kolay gelsin beyler bayanlar....
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Altına don giyip par don tayt giyip Başını örenler sporcu İslam düşmanı
 • AliAli1 ay önce
  Başkanı tebrik ediyorum herkez yerini bilsin hem başı örtülü hem tayt şort badiolmaz AKP liler anlamadı
 • ATİLLAATİLLA1 ay önce
  saçma sapalak haber yapmayın.daha düne kadar kadının yeri evidir diyordunuz,haremlik selamlıktan söz ediyordunuz.sadece baş örtmekmi müslümanlık,Neymiş instigramın story bölümünden çıkarılmışlarmış..mış...
 • Bir garibBir garib1 ay önce
  Zalim Allahın kılıncı .başörtü .spor kadın .Tuhaf. Bence iyi olmuş.
 • hayrettin yilmazhayrettin yilmaz1 ay önce
  Allah belasini versin bu mansurun ve diger islam düsmanlarinin,imana gelipte , cennetin yüzünü görmesinler, ebdi cehennemde kalsin bu dinsizler.
 • SİZCESİZCE1 ay önce
  DERS VERENLERE DUAMI EDERLER BEDUAMI DERSVERDİKLERİNE BİBAK BİDE GETİRDİKLERİN KİMİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRDÜĞÜNE BAK BİDE KIRIM HANI MURAT GİRAY HANIN 2NCİ VİYANAYA Z DİNLE KİMLERE DERS VERDİİNE BUGÜN AKAN GÖZYAŞLARININ SEBEBİNE DUAMI EDERLER BEDUAMI
 • Mal harunMal harun1 ay önce
  Türban başörtü adına ne dersen de, başını olması gerektiği gibi kapatan şey, bu böyle değilse zaten islam ile alakası yok, belki islamla dalga geçmek olur ama sizin gibiler farklı isimler üzerinden farklı şeymiş gibi yansıtarak kafa karışıklığı yapmaya çalışıyonuz, Allahın emrettiği gibi değilse istediğiniz ismi verin
 • selim ustaselim usta1 ay önce
  saadet partisi, zil takip oyna, hedefine ulasdin
 • fikretfikret1 ay önce
  ne yapsa yakışır birde kimseyi işinde çıkarmayacağızdiye namusu üzerine yemin eden bir genel başkanı başkanları var hepisine kefilim diyordu nerde kaldı bunların namus yemini dekki..............
 • adaletadalet1 ay önce
  Yorumlara bakıyorumda kripto ..lar yine kalvye başına geçmiş ve organize şekilde tahrik edici yorumlar yazıyorlar.Bunlar devlet işinden kovulan fetocu hainler veya din,ümmet,türk düşmanı olan hainler.  siz ne zamandan beri Akit okuyorsunuz .Görevli olduğunuz nasılda belli
 • HakanHakan1 ay önce
  Yorumlara bakiyorumda,keMALiT ne kadarda mutlular
 • Ali BULUT Ali BULUT 1 ay önce
  Basörtüsüne yada başörtülülere hakaret eden dalga geçen kendini müslüman saymasın geberdigi zaman bunu anlar. Bu chpnin kanında var partizanlık, din düşmanlığı, adı Mansur olsun Ahmet olsun farketmez. Akpartili belediye başkanlarına sesleniyorum belediyelerinizde 1 tane chpli ipli hdpli adam çalışıyorsa adam değilsiniz. Ben hepsini tek tek bulur kapının önüne koyardim
 • Tata Tonga Tata Tonga 1 ay önce
  NATO kafa NATO mermer... eskiden askeriye fetöcüleri atıyordu... bu tip gazeteler de aha Ordu İslam düşmanı, karısı başörtülü olduğu için atıldı, komutan namaz kıldığı için atıldı... hep aynı numara, hep aynı hikaye... hikayeleri mide bulandırıyor...
 • Fatih Fatih 1 ay önce
  CHP ye oy veren Müslüman Eseriniz utanın
 • Ali abiAli abi1 ay önce
  Ankara lılar kına yakın.
 • SulumanSuluman1 ay önce
  Sadece başörtü takmakla olmaz alta body giyip eğri gemi doğru sefer olmuş zaten bu şekilde giyinilmesi bile bizi küçük düşürüyordu kadınlara annelik görevi yüklenmeli
 • YiğitYiğit1 ay önce
  Herşey çok güzel olacak bu daha ne ki Oy verirken düşünecektiniz Bunun hesabını CHP ye değil Gidin iyi partiye sorun Çünkü CHP’nin zihniyeti belli ve bozuk bir parti Mansur’a oy veren sağcılara cemaat çilere sülaymancılara sorun bunun hesabını
 • ŞamılŞamıl1 ay önce
  İyi çok ıyi oluyor namaz ķılanlar basortuler oy verdıler daha çok ah vah edîp pişman olacaklar
 • AliAli1 ay önce
  Anlından öpüyorumbaşkanı. Bası örtülü tatlı badili spor cuları kovduğu için
 • İşsizİşsiz1 ay önce
  Sporcular müsabakadan çıktı, yanıma geldiler, gözleri dolmuş, ‘Hocam Instagram’ın hikaye bölümünden bir paylaşım yapılmış, görmeniz lazım’ demişler. Müsabaka Instagram’da mı yapılıyormuş?
 • Fr frFr fr1 ay önce
  Ben bir şey anlamadım işten mi kovmuşlar instigram'in story bölümünündenmi?
 • şenay doğanşenay doğan1 ay önce
  iyi ki türban düşmanlığı var bu sayede kadınlar sokağa siyasal islam iktidara allahın rızası ve muradı bu mu allaha emanet olun
 • HarunHarun1 ay önce
  Ne başörtüymüş be kardeşim. Bi bitmediniz. Türbanı millete başörtü diye yutturmaya çalışıyorsunuz.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ağustos 2019