Askerlik düşecek mi? | Uzun dönem askerlik süresi 9 aya mı düşecek? Hulusi Akar tarih verdi

Son dakika haberi. Yeni askerlik sistemi ile ilgili kanun teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu. 31 Mart 2019 yerel seçim sonuçları bitti. Peki yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek. Yeni askerlik süresine ilişkin son dakika gelişmesi. Bedelli askerlikte yaş ve ücret belli oldu. Bedelli askerlikte yaş 25, ücret ise 15 bin TL olduğu açıklandı. Bedelli askerlikten faydalanacaklar 15 bin TL bedel karşılığında 21 gün askerlik yapacak. Bedelli askerliğin çıkmasıyla birlikte normal askerlik yapan binlerce askerin gözü kulağı normal askerlik süresi kısalacak mı? 12 ay olarak yapılan askerlik düşecek mi? Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "2-3 ay içinde tek tip askerlik gelecek. Bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkarıp bir zemine kavuşturmamız gerekiyor." ifadesini kullandı.

25 Haziran 2019 Salı 17:02
Askerlik düşecek mi? | Uzun dönem askerlik süresi 9 aya mı düşecek? Hulusi Akar tarih verdi

Son dakika haberi. Yeni askerlik sistemi ile ilgili kanun teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu. 31 Mart 2019 yerel seçim sonuçları bitti. Peki yeni askerlik sisteni ne zaman yürürlüğe girecek. Yeni askerlik süresine ilişkin son dakika gelişmesi. Bedelli askerlikte yaş ve ücret belli oldu. Bedelli askerlikte yaş 25, ücret ise 15 bin TL olduğu açıklandı. Bedelli askerlikten faydalanacaklar 15 bin TL bedel karşılığında 21 gün askerlik yapacak. Bedelli askerliğin çıkmasıyla birlikte normal askerlik yapan binlerce askerin gözü kulağı Meclis'teydi. 

Askerlik yasası Meclis'te kabul edildi

Son dakika haberine göre yeni askerlik yasası Meclis’ten geçti. Türkiye Büyük Millet Meclisinde oylamaya çıkılan askerlik süresini kısaltan yasa teklifi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Buna göre askerlik 6 ay olarak yapılacak ve isteğe bağlı olarak 12 ay askerlik yapmak isteyenlere seçenekler sunulacak. Askerlik süresini 6 aya düşüren madde TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Cumhurbaşkanı'na askerlik süresini değiştirme yetkisi veren 5. madde ortak önergeyle değiştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis'te oylanan yeni askerlik teklif yasa tasarısını imzaladı. Erdoğan, yeni askerlik kanunu'nu onayladı. Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Bakan Akar yeni askerlik sistemini son dakika açıkladı

Yeni askerlik sistemi Ramazan Bayramı öncesinde çıkması bekleniyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan son dakika yeni askerlik sistemi açıklaması geldi. Yeni askerlik nasıl olacak? Sorusuna şema üzerinden cevap veren Bakan Akar, "Belirlenen erbaş ve erler, hem bedelliler bir ay eğitim yapacaklar. Bir ay temel eğitime müteakip diğer lise mezunu ve altı olan gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda görev yapacak;toplam 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra erlere soracağız, kalmak ister misiniz? Bir bir ay ve 5 ayda sadece harçlık alacaklar.” dedi. 

Yeni askerlik sisteminine ilişkin artık gözler Meclis’te. Zira yeni askerlik sistemi Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan onay aldı. Yeni askerlik sisteminin önümüzdeki günlerde Meclis’e gelmesi bekleniyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemine ilişkin son bilgileri paylaştı. Buna göre, temel askerlikte eğitim süresi 1 ay olacak. Zorunlu askerlik 6 aya düşecek. Bedelli askerlik ücreti 30 bin lira civarında olacak. İkinci 6 ay askerlik yapan 2 bin TL harçlık alacak. Bedelli askerlik hakkı kazananlar da normal askerler gibi 1 ay temel eğitim yapacak. Meslek yüksek okulu mezunları için yedek astsubaylık uygulaması geliyor. Üniversite mezunları ise yine mevcut sistemde olduğu gibi yedek subay olabilecek. Bedelli askerlik yaşı da merak ediliyordu. Bedeli askerlikte alt sınır 22, üst sınır ise 35 olacak. Yeni askerlik sisteminin detaylarında silah altındaki askerlerin terhisine ilişkin bir ibare bulunmasa da yeni askerlik sistemine ilişkin yasa Meclis'e geldiğinde yasaya 6 ayını dolduran silah altındaki askerlek terhis olabilir ibaresinin eklenmesi bekleniyor.

Yeni askerlik sisteminde neler yaşandı?

İki ay eğitim süresince askerler harçlık alacak

MSB Hulusi Akar “Gencimiz geldiğinde 2 ay eğitim alacak. Bu sınıf eğitimi süresince harçlık alacak. Ama daha sonra gittiğinde 10 ay süre maaş alacak. 12 ayı tamamladıktan sonra isterse terhis olabilecek. Hakkındaki değerlendirme uygunsa, astsubaylığa geçebilecek. Yedek subay da, lisans ve lisansüstü eğitim yapan gençlerimiz yedek subay olacaklar. 2 ay eğitim alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapacaklar. Ama isterlerse subaylığa geçecekler, istek ve ihtiyaca göre.” Açıklamasında bulundu.

İşte Bakan Akar’ın yeni askerlik sistemine ilişkin son dakika açıklamalarının satırbaşları:

"Sistemde en önemli husus şunlar; Bir, yükümlü kaynağımız var. Bu yükümlü kaynağı geldiğinde her sene takriben 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor. Dağılımı şöyle olacak, bir bedelli askerlik, iki yükümlü erbaş ve erler, üç yedek astsubay, daha sonra da yedek subaylık. Ve beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar sürekli olacak. Bunların kurallarını, ilkelerini belirledik ve belirleyeceğiz. Bütün zamanlarda bu düzenleme devam edecek. Bir gencimiz diyelim ki lise mezunu. Bir ay temel askerlik yapacak, bedelliye ayrılanlarla beraber. Kurayla da ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa mecburen kura çekilecek. Belirlenen erbaş ve erler, hem bedelliler bir ay eğitim yapacaklar. Bir ay temel eğitime müteakip diğer lise mezunu ve altı olan gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda görev yapacak; toplam 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra erlere soracağız, kalmak ister misiniz? Bir bir ay ve 5 ayda sadece harçlık alacaklar. 6 ay bittikten sonra istekli oldukları takdirde sınav veya yeteneklere sahip oldukları takdirde 6 aylık sözleşme yapılacak. Maaşlı süre 6 ay bittikten sonra yine komutanları orada değerlendirmelerde, bu genç başarılı olduğu takdirde sözleşmeli er / uzman erbaş olabilecek."

MYO mezunlarımız yedek astsubay olacak. Madem liseden sonra iki sene tahsili var bu arkadaşımızın; ve o meslekte de kalmayıp yedek subay hakkı almak için, 2 yıl daha okuyarak kendine yeni bir iş buluyordu. Ama hem asıl işinden kopuyordu, hem de zaman kaybediyordu. Şimdi diyoruz ki sen mesleğinden kopma; elektrik, torna, kimya devam edin diyoruz. Yedek astsubay olarak kendini istihdam ediyoruz.

10 ay süre maaş alacaklar

Bu gencimiz geldiğinde 2 ay eğitim alacak. Bu sınıf eğitimi süresince harçlık alacak. Ama daha sonra gittiğinde 10 ay süre maaş alacak. 12 ayı tamamladıktan sonra isterse terhis olabilecek. Hakkındaki değerlendirme uygunsa, astsubaylığa geçebilecek. Yedek subay da, lisans ve lisansüstü eğitim yapan gençlerimiz yedek subay olacaklar. 2 ay eğitim alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapacaklar. Ama isterlerse subaylığa geçecekler, istek ve ihtiyaca göre.

MYO bitirenler isterlerse 6 ay erlik yapabilecek

Ama buralardaki kadrolar doldu; isterlerse bu gençler yedek astsubay olabilecekler. Lisans üzeri, MYO bitiren gençler isterlerse 6 ay erlik yapabilecekler. Dolayısıyla esnek bir model uygulamak suretiyle geçişler var. Buraya gelen uzman erbaş ve er olduktan sonra, gerekli kriterleri yerine getirenler astsubaylığa geçebilecek. Astsubaylarımız da subay olabilecek. Sistem kendi içinde dönebilecek."

Askerlik ne zaman kısalacak son dakika yeni askerlik sistemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni askerlik sisteminin yerel seçimlerden sonra çıkacağını söyledi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve parti Sözcüsü Mahir Ünal da yeni askerlik sisteminin muhtemelen nisan ayında TBMM gündemine geleceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bedelli askerlik uygulamasının, ordunun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getirileceğini bildirdi. Milletin talebi ve ordunun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığına yeni bir askerlik sistemini çalışmaları için talimat verdiğini anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti: "Kurumlar çalışmalarını yapıp, bir taslak ortaya çıkarttılar. Şimdi burada özellikle gençlerimizin merakla beklediği bu meselede geldiğimiz noktayı milletimizle paylaşmak istiyorum. Bilindiği gibi halen lisans ve lisans üstü programları bitirenler 12 ay yedek subay veya 6 ay kısa dönem er, erbaş olarak askerlik yapıyor. Lisans düzeyinde aşağıda eğitim seviyesine sahip olanlar ise 12 ay er ve erbaş olarak askerlik görevini şu an itibarıyla yerine getiriyor. Bir de yurt dışındaki vatandaşlarımızın faydalandığı dövizle askerlik ile zaman zaman başvurulan bedelli askerlik uygulamaları var."

12 aylık yedek astsubaylık uygulaması geliyor

Erdoğan, şöyle devam etti: "Yeni sistemde lisans ve lisans üstü için ordumuzun ihtiyacına göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek subaylık devam ediyor. İki yıllık meslek yüksekokulu mezunları için yeni bir adım atıyoruz. İhtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz. Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerini yerine getirenlere iki aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek. 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek."

Lise mezunları ne kadar askerlik yapacak?

Lise ve altı mezunlar için, 6 ay artı 6 aylık bir askerlik uygulaması getirileceğini aktaran Erdoğan, "Bir aylık eğitimini tamamlayıp 5 aylık kıta hizmetini bitirerek ilk 6 ayı tamamlayanlar isterlerse terhis olabilecekler. Şayet askerliğe devam etmeyi tercih ederlerse 6 ay süreyle maaşlı olarak görev yapacaklar." dedi.

"Herkes bedelli askerliğe başvurabilecek"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bedelli askerlik konusunda da, "Bedelli askerlik uygulamasını, ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getiriyoruz." açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İkide bir çıkacak mı çıkmayacak mı böyle bir şey olmayacak. Eğitim durumuna bağlı olmaksızın, isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek. Bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazananlar 1 aylık temel askerlik eğitimlerinin ardından terhis edilecekler." bilgisini paylaştı.

Askerlik süresine ilişkin daha önce söylenenler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Askerlik Yasasına ilşikin konuştu. Askerlik süresine ilişkin sorulan soruya Erdoğan, "Belli bir noktaya tabii askerlikte gelindi. Yani nihai noktayı henüz koymuş değiliz ancak yeni askerlik sistemi çalışmalarında bir defa milletimizin askerlikten bağlarını koparmadan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacının karşılandığı, bunun yanında yükümlü her vatandaşın askerlik eğitimi aldığı, kamuoyunda olumlu algılanacak bir sistem oluşturmayı hedefledik. Daha önce 3-6-9-12 demiştim ama bu 6- 9-12 şeklinde şu anda belirlenmiş vaziyette. Tabii 6-9-12 şeklinde belirlenirken bunların içerisinde er, erbaş durumu söz konusu. Bunların yanında yedek subaylık aynı şekilde söz konusu. Bunların yanında aynı şekilde yedek astsubaylık da söz konusu. Bunlar olacak." ifadelerini kullanmıştı.

12 ayı yedek subaylık olarak gündeme getiriyoruz

Erdoğan, burada özellikle ihtiyaca göre bazı adımlar atılacağını ifade ederek, şöyle devam etmişti: "Mesela bedelli askerlik var, dövizli de var ama dövizli ile bedelli askerliğin karşılığı aynı olacak. Yani diyelim ki, şu kadar avro deniliyorsa, aynen o gün karşılığı nedir? Şu kadar TL. O kadar TL ile adım atılmış olacak. Bu konuyla ilgili işin bir diğer önemli yanı da şu. Gerek 6 ayda, gerek 9 ayda, gerek 12 ayda ki 12 ayı özellikle yedek subaylık olarak da gündeme getiriyoruz. Çünkü yedek subaylık olayını ciddi manada önemsiyoruz. Yetişmiş insan. Bu yetişmiş insanlardan özellikle silahlı kuvvetlerde istifade edelim. Bu konuyla ilgili olarak da, bu 12 olarak gözükse de bunun bir ayı zaten izin olarak geçiyor. Dolayısıyla da burada sadece 3 ay temel eğitim var. Bu temel eğitim yapılacak. Bunun yanında özellikle ücretler noktasında bu eğitim dönemi, askerlik dönemi hepsinde de belli bir ücret kendilerine ödenecek. Bu konuda da herhangi bir taviz söz konusu değil."

Son noktayı koyana kadar çalışmaya devam

Bedelli ve dövizli askerlikle elde edilen gelirlerle, er, erbaş, astsubay, yedek astsubay ve yedek subayların ücretlerini karşılama noktasında planlamalar yapıldığını aktaran Erdoğan, şu anda son noktayı koyana kadar bu çalışmaları sürdüreceklerini, ondan sonra nihai adımın bu çerçeve yürütüleceğini söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "O çerçeveyi kaybetmeyeceğiz tabii. O da şudur. Burada biz personel kaynağı noktasında herhangi bir sıkıntıya girmeyeceğiz. Erbaş, er noktasında 7 milyon 325 bin 430 kişiden oluşan bir kaynak şu anda var. Aynı şey yedek subaylıkta da 223 bin 274, bu konuda kaynağımız söz konusu. Demek ki buralarda böyle bir sıkıntının içerisine girmeden bu işi bitirme imkanımız olacak." dedi. Yeni sistemin Türk Silahlı Kuvvetlerin ihtiyacı üzerine çalışacağını dile getiren Erdoğan, "Bedelli ve dövizli noktasında artık bir soru işareti kalmayacak. 'İşte acaba bunun fiyatı ne olacak?', 'bu ne olacak?' artık böyle bir şey söz konusu değil. Sabit bir fiyat üzerinden. O gün diyelim ki şu kadar avro mu? dendi, onun karşılığında TL neyse öbür tarafta da bedelli askerliğin karşıtı o olacak. Bu şekilde bunu sürdüreceğiz. Ama dediğim gibi, 6-9-12 ve yükümlü erbaş-er, bunun yanında yedek astsubay, astsubay bunlar olacak. Öbür tarafta da yedek astsubaylar yanında yedek subaylar olacak. Bu şekilde bu yeni düzenlemeyi bitirmiş olacağız." değerlendirmesini yapmıştı.

Bakan Akar'dan son dakika yeni askerlik sistemi açıklaması

Milli Savunma Bakanı Akar yeni askerlik sistemi ile ilgili 'İnşallah ülkemize, milletimize, gençlerimize hayırlı bir sonucu yakın bir zamanda belirleyeceğiz. Herkes müsterih olsun, konu bütün boyutlarıyla çalışılmakta. Bir taraftan ülkemizin güvenliği bağlamında yükümlülük hizmetini diğer taraftan gençlerimizin eğitim ve mesleki ihtiyaçlarını dikkate alıyoruz' dedi. 

Yeni askerlik sistemi Erdoğan'ın onayına sunulacak

Milli Savunma Bakanlığı (MSÜ), yeni askerlik sistemi çalışmalarında sona gelindiğini de duyurdu. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklama "Yeni askerlik sistemiyle ilgili çalışma sürüyor. Çalışmaları tamamlayıp Cumhurbaşkanımızın onayına sunacağız." ifadeleri kullanıldı.

Komutanlar askerlik süresini konuştu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında yeni askerlik sistemine ilişkin Milli Savunma Bakanlığı'nda toplantı yapıldı. Bakan Akar ile TSK'nın komuta kademesinin katıldığı toplantıda, askerlik sürelerinin kısaltılması ve yeni askerlik sistemi görüşüldü.

24 Haziran seçimleriyle birlikte Türkiye gündemine gelen bedelli askerlik çıkacak mı? Bedelli askerlik ne zaman çıkacak? Bedelli askerlik seçimlerden mi önce yoksa seçim sonrasında mı çıkacak? Bedelli askerlikte yaş ve ücret ne olacak? Soruları gündemi meşgul ediyordu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yeni kabinesinin açıklanmasının hemen sonrasında bedelli askerlik ile ilgili yukarıda dile getirilen soruların cevabı da netlik kazandı. AK Parti Grupbaşkanvekili Bülent Turan, bedelli askerlik yaşının 25, bedelli askerlik ücretinin ise 15 bin TL olduğunu açıklamıştı. Torba yasa ile TBMM Bütçe Komisyonu’na sevk edilen bedelli askerlik süresi ise 21 gün olmuştu. Bedelli askerlik ile ilgili beklentilerin karşılanmasından sonra şimdi de binlerce genç askerlik kısalacak mı 2018? Askerlik düşecek mi? Askerlik düşecek mi ne zaman belli olacak? Askerlik 9 aya düşecek mi? Askerlik düşecek mi son dakika haberleri? Genelkurmay başkanlığı askerlik düşecek mi? sorularının cevabını merak ediyor. AK Parti Grupbaşkanvekili Mustafa Elitaş seçimlerden önce yaptığı konuşmada, askerlik süresini kısaltmak yeni hükümetin ilk gündemlerinden biri olacağını açıklamıştı.

Mustafa Elitaş şöyle demişti: "750 - 800 bin her yıl askerlik çağı gelen kardeşimiz var. TSK'nın yılda 300 bin asker alma kapasitesi var. Ya TSK'nın 4 ayda bir yapılan devrelerini 3 ayda bire düşürerek askerlik süresini kısaltmak ya da Başbakanımızın dediği gibi bedeli mukabilinde askerliğini ifa etmiş saymak. Sanırım yeni hükümetin ilk gündemlerinden biri bu kanun olarak gelecek. Bu işlerin hükümetle uyumlu olarak yapılması gerekir."

Askerlik süresi 9 aya mı düşecek

Normal askerlik süresi 15 ay iken 1 Ocak 2014'ten itibaren askerlik süresinin 12 aya indirilmişti. Kısa dönem askerlik 6 aydır. Yedek Subay askerlik süresi 12 aydır. Bedelli askerliğin çıkmaından sonra vatadaşları normal askerlik süresininde düşmesini istemekte. Yeni askerlik süresinin de 9 ay olması beklenmekte.

Hulusi Akar: Er alımı yapılmayacak

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) profesyonel askerliğe geçişin önceden başlatıldığını anınmsatarak, “Profesyonel askerlik zaten var. Bizim uzman çavuş ve erbaş alımlarımız devam ediyor. Jandarma, 2020’den itibaren er alımı yapmayacak. TSK için er alımına devam ediyoruz, edeceğiz” dedi.

Askerlik 2 aya mı inecek?

Milliyet Gazetesi yazarı Abdullah Karakuş köşesinde AK Parti kulislerinde edindiği izlenimlerini köşesine taşıdı. Karakuş'un izlenimlerine göre, yeni sistemin bedelliye ihtiyaç duyulmayacak bir sistemi alternatifli olarak getireceği. Süre olarak öne çıkan düşünce ise 2 ay. Belirli bir para yatırılarak 2 ay askerlik yapılması ve böylece sürekli yaşanan bedelli tartışmalarından bitirilmesi hedefleniyor. Milliyet Gazetesi yazarı Abdullah Karakuş'un köşesinden aktardığı bilgiye göre  uzun ve kısa olan eski sistemin de kalması ve isteyenin istediği sisteme göre askerliğini yapması da düşünülüyor. Önümüzdeki günlerde hem süre hem de ücret çalışması alternatifli olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak ve son karar verilecek.

Askerlik süresi 83 yılda 26 kez değişti

- 21 Haziran 1927: Piyade sınıfına bir buçuk yıl, Mızıka sınıfına 2, Jandarmaya 2 buçuk yıl, denizcilere 3 yıl askerlik uygulaması başlatıldı.

- 30 Kasım 1935: Piyadeye 18 ay, Jandarma ve Gümrük Komutanlığı personeline 30 ay askerlik uygulanmaya başlandı.

- 06 Ocak 1941: İkinci Dünya Savaşı sebebiyle silah altındakilerin askerliği 1 yıl uzatıldı.

- 14 Temmuz 1950: Denizciler 3 yıl, Jandarma ve Gümrük Komutanlığı personeline 30’ar ay, diğer sınıflara 2’şer yıl uygulama yapıldı.

- 24 Ocak 1963: Askerlik süresi 24 aya düşürüldü.

- 27 Temmuz 1970: Askerlik süresi 20 aya indirildi.

- 09 Temmuz 1984: Askerlik süresi 18 aya indirildi. 

- 11 Temmuz 1992: Askerlik süresi 15 aya indirildi. 

- 20 Aralık 1993: 1972/4, 1973/1, 1973/2 tertiplerin terhisleri 4 ay süre ile durduruldu. Söz konusu tertipler, 15 ay yerine 19 ay askerlik yaptılar. *

- 10 Ekim 1994: 1973/3 tertipler 3 ay geç terhis edildi.

- 6 Ocak 1995: Askerlik 15 aydan 18 aya çıkarıldı.

- 15 Temmuz 2003: Askerlik hizmet süresi 18 aydan 15 aya indirildi.

- 1 Ocak 2014'ten itibaren askerlik süresi 12 aya indirilmişti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Haziran 2019 Salı 17:02

YORUM YAZ

 • öyle kaytarmak yok.öyle kaytarmak yok.5 ay önce
  Ben askerliğimi yaptım, çok oluyor. O nedenle askerliğin artık 4 yıla çıkarılmasından yanayım, en iyi yöntem budur. Silah atmayı öğreneceksin bi kere.
 • 70' ler, 80' ler ve nostalji..70' ler, 80' ler ve nostalji..5 ay önce
  Haberler, hava durumu, askerlik durumu ve kemal sunal. 'Yayınımız sona erdi, lütfen televizyonunuzu kapatmayı unutmayınız!' ve ekran karlanıyor. Ha bir de vergi affı, üniversiteden şutlanan öğrenciler affı olayları vardı bak onları atladık! 2019' da mıydık?
 • Askerlik durumları ne oldu yaa?Askerlik durumları ne oldu yaa?5 ay önce
  Bak seçim de girdi araya, haber falan da yapmıyorsunuz ha! Ne oldu kısaldı mı? Kısalacak mı? Kısalmışmıydı? Kısalacaklarmıydılar?
 • meraktayızmeraktayız5 ay önce
  Askerlik işi ne oldu yaa bu arada; kısalıyor mu? Hiç de haber vermiyor sunuz ha, insan bi haber yapar yaa mevzuyu, önemli.
 • Mehmet demirMehmet demir5 ay önce
  Peki yeni askerlik sisteminde 6 aydan sonra alacakas dogu da batida fark ediyormu
 • sürekli aydınlanmasürekli aydınlanma5 ay önce
  Lütfen bizleri 'askerlik süresi' haberinden mahrum etmeyin; sanki bir gün atladınız mı ne?
 • müthiş heyecanlı habermüthiş heyecanlı haber6 ay önce
  Haber biraz altlarda kalmış; yeni akit' in hemen dibine yapıştırsanız da kaçırmasak. Bi de günlük bölümler halinde yayımlayın; bölüm 1' i kaçırdık neyse de, bölüm 966' dan beri takib etmekte olduğumuzu bilelim artık.
 • NzfNzf6 ay önce
  Askerliğinde içine ettiler nolcak cahil cühelaya Cennette gitçen desen yaralı eşeğği s......
 • Navek0Navek06 ay önce
  O.a çok küyu
 • gelişmeler mükemmelgelişmeler mükemmel6 ay önce
  Üniversite' de 20 nci yılını dolduranlara afvü mağfiret; vergi ödemeyenlere ihsan ve lütuf, gibi haberler de muntazam fasılalarla verilmeli ki, "ne mutlu türküm diyene" nin üç ayağı da yere tam bassın.
 • Türkiyenin özeti:Türkiyenin özeti:6 ay önce
  Haberler, hava durumu, kemal sunal, askerlik ve kapanış; lütfen televizyonunuzu kapamayı unutmayın.
 • askere gidecem, davulcum nerde?askere gidecem, davulcum nerde?6 ay önce
  Askerliğimi yıllar önce yapmış olmama rağmen bu yazı dizisini büyük bir ilgiyle okudum. Yazının devamı yarın da çıkacak mı, çok merak ediyorum. Bizi bu haberlerden mahrum etmeyin ne olur! Ayrıca askerlik; yıkandıktan sonra göbeğe kadar çeken kazak kadar kısalacaksa beni de yeniden alır mısınız, ne olur, mahrum etmeyin; askerde çavuş bize şınav çektirdiydi anılarımı tazelemek isyiyorum; e, vatani görev sonuçta..
 • ImamImam6 ay önce
  Yeter lan artık kabak tadı verdi
 • süresi, süreci, dilsürçmesi, yemek/ tüketmek ve türkçemizsüresi, süreci, dilsürçmesi, yemek/ tüketmek ve türkçemiz7 ay önce
  "Askerlik süreci kısalıyor mu?" ne demek?
 • Mesut SarpMesut Sarp7 ay önce
  1 aylik parali kamp yaptirinda sizde bizde kurtulalim.
 • Süleyman ozdemirSüleyman ozdemir7 ay önce
  Lütfen sayın cumhurbaşkanımızaskerliği 9 aya düşünün Nisan oğlum şu an asker 4ayivar nişanlısı ve annesi ve ben babası olarak heyecan l bekliyor yoruz
 • Süleyman ozdemirSüleyman ozdemir7 ay önce
  Tektip akerlik yasası yürürlüğe nezama girecek ve mevcut silah altındaki askerler faydalanacaklarmi Süleyman ozdemir
 • erkanerkan7 ay önce
  askerlık tuşşunartık5cocuk baba sıyımaskerımyardım eden yokbır ay bıleerken gıtsem onlara faydam olur
 • mehmedmehmed7 ay önce
  ASKERLİK DÜŞMESİN 12 AY YAPTIK HERKEZ YAPSIN VATAN İÇİN Mİ KEYİF İÇİNMİ GİDİYORSUNUZ
 • ahmet hakanahmet hakan7 ay önce
  Askerden kaçma işi de kolaylaştırılsın lütfen, ama olmuyor böyle; bazıları dalaklarını bile aldırmak zorunda kalıyor sonra, a- aaa!
 • AskerAsker7 ay önce
  Para ile vatan borcu ödenmez bu ulke garibanlarimi ey hokmet madem oyle askerligi tamamen kaldir
 • Faruk akinFaruk akin7 ay önce
  Dusermi
 • Anka Anka 7 ay önce
  Süreç degil, dogrusu süresi olmali.
 • Osman özkulOsman özkul8 ay önce
  Ne yaparsanız yapın zamanı durduramazsınız 98/4 ($305)
 • Asker esiAsker esi8 ay önce
  Esimin gelmesine 107 gun kaldi ne olur dussun artik
 • sevdasevda8 ay önce
  Yeter artik askerlik düşsün
 • onur efeonur efe8 ay önce
  döşmedini isterdim
 • DenizDeniz9 ay önce
  Askerlik düşsün artık eşimiz var cocuğumuz varkimsemiz yok ailevi sorunlarımız var . Cocuklarının sağsalim gelmesi bekleyen analar ve eşler var. Artık Profesyoneller olsun iş bilen askerler gitsin .
 • berkay berkay 9 ay önce
  Yeter artık bu askerlik düşüşünde gidelim çoluk çocuğumuz ailevi sıkıntılarımız var düşüşünde terhis olup gidelim artik
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu9 ay önce
  İki saate indirin olsun bitsin. Herşeyin resmen içine ettiniz.
 • fatmafatma10 ay önce
  dusecekmı askerlık yaa.
 • fırat ballıfırat ballı11 ay önce
  düşsün artık düşmiyeceksede açıklansın kapalı bırakmayın
 • MEHMET MEHMET 11 ay önce
  bu konunun bir an önce açıklık kazanmasını istiyor ve düşmesini arz ediyorum BAŞ KOMUTANIM.
 • muratmurat11 ay önce
  9 aya indirinnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
 • mehmetmehmet11 ay önce
  doguda olsak yapılır da batıda ki askerlikle bir alakası yok düşsün
 • nurullah kayanurullah kaya11 ay önce
  inşaallah düşer yani bitmiyor 12 ay zor
 • arzuarzu11 ay önce
  bende asker annesiyim oğlum ikibuçuk ay asker çok zor beklemek evimin tek direhi umarım hayırlı haber alırız butun asker evlatlarımız ailesine yakın zamanda kavuşur rabbim sen yardım et:.(:(.(
 • poyrazpoyraz11 ay önce
  bence askerlıgın dusmesı her anne baba ıcın evlı olup sevdıgıne aılesıne kavusması acısından bende askerım ankarada yapıyorum dusmesı herkex ıcın de ıyı olur
 • erdoerdo1 yıl önce
  lütfen askerlik düşsün.....
 • OkanOkan1 yıl önce
  Sen 7 yilmi yaptin sanki kim bilir askere gelmemissindir sus yani
 • halilhalil1 yıl önce
  askerlik kalksın
 • KAAN MKAAN M1 yıl önce
  LÜTFEN ASKERLİK DÜŞÜRÜLSÜN LÜTFEN
 • havancı fırohavancı fıro1 yıl önce
  allah rızası için 9 aya indisin
 • talhatalha1 yıl önce
  ASKERLİĞİN DÜŞMESİNİ İSTEYENLER BİMER VE CİMERE YAZSIN
 • HAKANHAKAN1 yıl önce
  BEN ŞUAN KIBRIS DA ASKERLİK YAPIYORUM . ASKERLİK 9 AYA İNMESİNİ ÇOOOOOOOOOOOOOK İSTİYORUMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM
 • hasanhasan1 yıl önce
  okumuş nesilden korktu eğitimi bitirdi, askerden korktu askerliği bitirecek, yakında gölgesinden korkup kendisini bitirecek
 • cesur gencer cesur gencer 1 yıl önce
  BİZ REİSE SONUNA KADAR GÜVENİYORUZ AİLELEREVLATLARININ YOLLARINI ŞİMDİDEN BEKLİYORO ANNE BABALARDAN BİRİDE BENİM ANNEM BABAM GEREĞİNİN YAPILMASINI ARZ EDERİM BAŞ KOMUTANIM ..
 • Kerim çavuşKerim çavuş1 yıl önce
  Osmanlı'da askerlik 7 yıldı. Askerlik 7 yıl olsun, yok öyle bedavadan Osmanlı torunu olmak.
 • cancan1 yıl önce
  Bu silah altındaki normal erler için askerlik 9 aya durdurulsun onlarda faydalansi onlarda sevinsin madem bedeli cikti onlarında kendilerine gure sorumlulukları var sıkıntıları var biraz önce ailelerine kavussunlar başkanım 9
 • farukfaruk1 yıl önce
  Dusrulsun askerlik madem bedeli cikti bu silah altındaki askerler içinde bir fedekarlık yapılsın
 • MİSAFİRMİSAFİR1 yıl önce
  ASKERLIK SURELERI DUSURULSUN SU ANDA SILAH ALTINDAKI ASKERLERDE SEVİNSİN SADECE UZUN DONEM DEGIL KISA DÖNEMDE OLAN ASKERLERINDE GUNU DUSURULSUN
 • AhmetAhmet1 yıl önce
  allah için 9 aya düşsün
 • ahmet kılıçahmet kılıç1 yıl önce
  dışarda askerlik yapmayanlara bedelli vuruyor bari içerde olan asker kardeşlerimizede umut verinonlarda ana evladı askerlik düşsün
 • behçet demirbehçet demir1 yıl önce
  düşürün askerligi ama savaş olursa çağırın sıkıntı yok
 • AliAli1 yıl önce
  Nasılsa 9 ay da fazla diyecekler, 6 ay olsa az diyecekler ilginç bir rakam 7,5 ay olsun bence
 • suatsuat1 yıl önce
  askerlık kısalsın artık yeter 12 ay fazla
 • cahit zorcahit zor1 yıl önce
  cimere yazın arkadaşlar
 • veysel derindağveysel derindağ1 yıl önce
  bimere yazmak lazım askerlik düşsün haksızlık
 • Nereye baş vuralım yardım edinNereye baş vuralım yardım edin1 yıl önce
  Nereye baş vuralım yardım edin
 • SevgulSevgul1 yıl önce
  Bi duyan varmı biz annelerin sesinidağların içind e çocuklarımızdaha bilgili profosyenel askerler gitseoralara
 • aliali1 yıl önce
  askerlik kısalsın sayın cumhurbaskanım askerdeki askerleride düşünün bizlerede bi umut verin allah rızası için
 • İsyankar asker İsyankar asker 1 yıl önce
  İlgili hanım efendiler beyefendiler lütfen şu 2 senelik üniversitelilerede el atın en azından askerliği düşürmeseniz bile şu iki sene okul okuyanları bari 9 aya düşüründe bizde sevinelim bizimde yüzümüz gülsün
 • Mahsun elmasMahsun elmas1 yıl önce
  Askerliğin düşmesini istiyoruz askerligi 9 aya düşürün
 • Mahsun elmasMahsun elmas1 yıl önce
  Askerliğin düşmesini istiyoruz askerligi 9 aya düşürün
 • SEVGÜL degirmenciSEVGÜL degirmenci1 yıl önce
  Düşerse her kez için iyi olur
 • berkay berkay 1 yıl önce
  Askerlik 9 aya indirilsin silah altındaki askere de bir güzellik yapılsın onlara da bir hak tanısın başkanımızaskerdeki her kesin umudu askerliğin düşürülmesi
 • berkayberkay1 yıl önce
  Askerlik süresi kisatilsin bedeli çıktıysa süresinde kısaltılması lazım çünkü kistilmasa bu silah altındaki askerin psikolojisini aşırı yunden etkiledi

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Eylul 2019